W dniach 14, 20 i 21 września 2013 r. odbędą się w Międzylesiu, na terenie dawnej Fabryki Szpotańskiego (ZWAR), bezprecedensowe wydarzenia kulturalne pod nazwą „Fabryka Zdarzeń”. Imprezę zakończy w sobotę 21 września całodniowy piknik sąsiedzki z licznymi atrakcjami, skierowany do mieszkańców Międzylesia i okolic.
Hale Fabryki Aparatów Elektrycznych K. Szpotańskiego to zabytek niedoceniany i od wielu lat niedostępny. Już wkrótce ta unikatowa przestrzeń zostanie zrewitalizowana, przekształcona i oddana ponownie do użytku mieszkańcom Wawra jako Centrum Handlowe „Ferio”. Zanim to jednak nastąpi, przez krótki czas, dzięki współpracy autora i pomysłodawcy projektu „Fabryki Zdarzeń” Andrzeja Rukowicza, inwestora Centrum – spółki „RE project development”, Stowarzyszenia Rozwój w Biały Dzień i wielu innych osób oraz organizacji zaangażowanych w ten pomysł, teren Fabryki Szpotańskiego zostanie udostępniony mieszkańcom po raz ostatni w obecnym kształcie i przy tym w wyjątkowy sposób.
Wydarzenia pod hasłem „Fabryka Zdarzeń” będą okazją do zwiedzenia niepowtarzalnej powierzchni hal, poznania historii Fabryki, a w szczególności jego twórcy – Kazimierza Szpotańskiego, przedwojennego przedsiębiorcy. Przez trzy dni trwania imprezy uczestnicy zostaną zaproszeni do udziału w wyjątkowych wydarzeniach kulturalnych takich jak, koncerty, pokazy filmów, wystawy, ekspozycje i warsztaty.
Największa ilość atrakcji została zaplanowana na dzień finałowy, sobotę 21 września, kiedy to odbędzie się również pierwszy międzyleski piknik sąsiedzki pn. „Serwus Międzylesie”. W godzinach 11.00 – 19.00 będzie okazja do relaksu na leżakach przy dźwiękach muzyki, a nawet do potańczenia oraz spróbowania poczęstunku, przegotowanego przez lokalne kawiarnie i restauracje. Mieszkańcy są zaproszeni również do przyniesienia własnych koszy piknikowych i podzielenia się z innymi swoimi specjałami. Przewidziana jest również strefa rekreacyjna z atrakcjami dla dzieci i możliwością zagrania w gry planszowe i sportowe. Będzie również okazja, aby poznać historię Międzylesia, podczas wycieczki z przewodnikiem. Wydarzenia na terenie Fabryki Szpotańskiego i piknik to również sposobność do zainicjowania wspólnego działania, w ramach ruchu sąsiedzkiego. Dlatego zachęcamy wszystkie osoby, chcące podzielić się swoim talentem, pomysłem lub inicjatywą dzięki którym wszyscy poznamy lepiej swoich sąsiadów i spędzimy miło czas, do przesłania propozycji mailem na adres rozwojwbialydzien@gmail.com do dnia 15 września.
Najlepsze pomysły wesprzemy promocyjnie i organizacyjnie. Miejsce wydarzenia: Teren dawnej Fabryki Szpotańskiego (ZWAR), róg ulic Szpotańskiego i Żegańskiej, Międzylesie.
Szczegółowych informacji udzielają: Andrzej Rukowicz – autor i kurator projektu „Fabryka Zdarzeń”, tel: 502 168 278 Agata Wróblewska, Joanna Kozera - Stowarzyszenie Rozwój w Biały Dzień, tel. 889 161 339, e-mail: rozwojwbialydzien@gmail.com Projekt współfinansuje: Miasto Stołeczne Warszawa i Zakochaj się w Warszawie
Program imprezy „Fabryka Zdarzeń”
(program jest w trakcie uzgadniania, niektóre elementy mogą ulec zmianie, a także mogą pojawić się dodatkowe wydarzenia)
Przez wszystkie trzy dnia trwania imprezy na terenie Fabryki Szpotańskiego będzie można: Zobaczyć banner, umieszczony na ogrodzeniu fabryki od strony ul. Szpotańskiego, z cytatem Kazimierza Szpotańskiego i zdjęciem załogi fabryki Obejrzeć ekspozycję zewnętrzną dotyczącą Kazimierza Szpotańskiego i jego fabryki Zapoznać się z, umieszczoną w jednej z hal fabrycznych, ekspozycją wewnętrzną, dotyczącą tego miejsca oraz prezentującą kilka faktów i ciekawostek z lat 1907, 1938, 1953; Zwiedzić wszystkie hale w małych grupach Obejrzeć film dokumentalny o Kazimierzu Szpotańskim (kilkakrotna projekcja).
Ponadto, w kolejnych dniach proponujemy Państwu następujące atrakcje:
14 września 2013 r. (sobota) • godz. 20.00 – Występ zespołu „Oranżada”
20 września 2013 r. (piątek) • godz. 19.00 – Występ zespołu Horny trees w składzie Paweł Szamburski, Maciej Trifonidis, Hubert Zemler
21 września 2013 r. (sobota) w godz. 11.00 – 21.00 Będzie można wziąć udział w pikniku sąsiedzkim „Serwus Międzylesie”, który podzielny zostanie na następujące działy: - Strefa piknikowa, kącik plażowy - niezobowiązujące pole leżaków i koców do wypoczywania w słońcu lub w cieniu przy dźwiękach muzyki Strefa rozrywkowa - gry planszowe, drobny sprzęt sportowy Strefa gastronomiczna – wystawione stoły na których będzie można zjeść przyniesione przez siebie produkty, napić się soków. Ponadto, lokalne kawiarnie i restauracje przygotują stoiska ze swoimi specjałami Strefa muzyki – planowany jest udział dj`a, który przez cały dzień będzie prezentował w tle przyjemną dla ucha muzykę, odpowiednią dla różnych grup wiekowych. Poza tym: występy zespołów muzycznych i warsztaty taneczne Strefa dziecięca – atrakcje dla dzieci z udziałem animatorów Wycieczka z przewodnikiem – po najciekawszych zakątkach Międzylesia Kino letnie – pokaz filmowy na świeżym powietrzu lub w jednej z hal organizowany przez „Kinokawiarnię Stacja Falenica” Będzie również okazja, aby uczestniczyć w warsztacie literackim, dotyczącym Juliana Tuwima Fani motoryzacji będą mogli obejrzeć pojazdy z lat 30-tych (w tym m.in. samochód Ford – model którym jeździł Kazimierz Szpotański) Nie lada gratką będzie możliwość przyjrzenia się powstawaniu muralu na ścianach jednego z budynków Zapraszamy też do zapoznania się z publikacjami varsavianistycznymi, kolejowymi, literackimi i technicznymi A podczas wieczornej części imprezy: - o godz. 17.00 - Ignacy Gogolewski zaprosi nas w podróż do przeszłości, - będzie miał miejsce pokaz instalacji świetlnej Miroslawa Filonika i koncert – performacne z udziałem m.in. Tadeusza Sudnika.
Dodatkowo: 11 września 2013 r. o godzinie 18.00 planowane jest spotkanie dotyczące Kazimierza Szpotańskiego w Domu Spotkań z Historią przy ul. Karowej 20, pn. ,,Przygody z polską techniką- sukces Szpotańskiego” z udziałem: prof. B.Orłowskiego, inż. Z. Filingera, dr. R. Frydrychowskiego i A. Rukowicza.