• Zasieg u nas jaki jest kazdy widzi. Ostatnio mam wrazenie, ze jest jeszcze gorzej. Czy ktos zglebial temat repeaterow GSM? Moze ktos tego uzywa? Ma doswiadczenia i chcialby sie podzielic?
    Post edytowany przez admin 2016-11-18 17:15:54
  • Próbowałem szukać informacji na ten temat, bo u mnie jest masakra. W domu zapomnij (gęsto zbrojony strop robi swoje), ale nawet na zewnątrz dobrze jest się odpowiednio ustawić. Niestety, podobno używanie repeaterów jest nielegalne o ile nie postawi ich operator telekomunikacyjny. Podobno, bo do źródła prawa jeszcze nie zaglądałem, a podlinkowany tekst zawiera nieco głupot z inżynierskiego punktu widzenia. Nie wiem jak się to ma do oferty np. znanej polskiej firmy od anten, która twierdzi, że ma w ofercie legalne urządzenia. Może w instrukcji jest zapis o montażu przez "uprawnione osoby". A może wpisy "wiszą" jeszcze sprzed 2011 roku.
    Ci którzy używali (przecie się nie przyznają, że nie przestali) twierdzili, że to działa (z dokładnością do absolutnie najtańszych modeli). Zresztą nie ma w takich urządzeniach wielkiej filozofii.
  • Dzięki Witek. Szczególnie za info, że te tanie też działają. Rozpiętość cenowa jest ogromna.
    Tak, wiem o kwestiach prawnych, ale też zastanówmy się - mam w świetle prawa płacić co miesiąc abonament za brak zasięgu? Oczywiście rozumiem, że to nikogo (UKE, operatora) nie obchodzi. Zadam najpierw pytanie operatorowi, co może zrobić i kiedy, żeby poprawić u mnie zasięg.
    No i mam też znajomych u operatorów. Może będą wiedzieli, jak operatorzy reagują w takich sytuacjach. Pobieżne sprawdzenie allegro wskazuje, że tych urządzeń jest cała masa. Nie sądzę by ktoś kogoś za to ścigał? Kiedyś CB Radio było "nielegalne" i "wszyscy mieli". Nie słyszałem, żeby kogoś ukarali za używanie CB. Może więc jest to martwy przepis (jeśli jeszcze jest)?
  • A rozważałeś badania zasięgu dla różnych operatorów? Ja się nad tym poważnie zastanawiam. Co prawda te "badania" to za intensywne nie będą - mamy ledwie dwie możliwości: Plus lub Orange/T-Mobile, ale może warto sprawdzić i ew. zmienić?
  • Ostatnio usłyszałam taką informację, iż brak zasięgu telefonów komórkowych to zasługa ekologów . Na ich żądanie zmniejszyli moce nadawanych sygnałów. Czy to prawda nie wiem. Zadałam to pytanie operatorowi z którego usług korzystam. Jak dostanę odpowiedz to podzielę się tą informacją na forum.
  • Ciekawa wiadomość. Znowu ekogłupole :(
    To może niestety być prawda. Od jakiegoś czasu zauważyłem znaczące pogorszenie i tak już słabego zasięgu. Tłumaczyłem to wiosną i latem - liśćmi na drzewach.

    @Witek: sprawdzałem każdą sieć - zarówno voice jak i internet. Mam wszystkie możliwe karty. Zresztą to nie ma to chyba kluczowego znaczenia, bo operatorzy często korzystają wzajemnie ze swojej infrastruktury (nie tylko Play z Plusa). Jest słaby zasięg.
  • ??? Ekolodzy? Bardzo ciekawe, ale raczej z palca wyssane. Operatorzy telekomunikacyjni są zobowiązani prawnie do przestrzegania maksymalnej mocy nadawania i innych norm, ale nie życzeń jakichś ekologów. Nie jest w interesie żadnej sieci zmniejszanie zasięgu 'bo tak' i utrata klientów.
    A telefon masz w trybie 3G czy GSM? Jak 3G to przełącz na GSM i zobacz czy się nie poprawi. No i zwróć uwagę kupując repeater czy jest on 3G...
  • nightwatch pisał(a):


    A telefon masz w trybie 3G czy GSM? Jak 3G to przełącz na GSM i zobacz czy się nie poprawi. No i zwróć uwagę kupując repeater czy jest on 3G...



    Słusznie, ja w domu staram się przełączać na 2G i wówczas zasięg się poprawia. W domu korzystam z WiFi, więc transfer mnie mało obchodzi.
    v460 w Orange warto też pozwolić na roaming z T-Mobile. Niektóre telefony mają domyślnie wyłączoną tą funkcję, a Orange współpracuje z T-Mobile tak samo jak Play z Plusem.
  • To chyba nie do końca tak.
    Z tego co ja słyszałem, Play ma umowy ze wszystkimi operatorami w kraju na roaming wewnętrzny oraz trochę własnych BTSów. Orange z T-Mobile mają uwspólnione stacje bazowe w części radiowej, infrastruktury dalej są rozdzielone.
    Jeśli to co powyżej jest prawdą, to nie powinno być różnic między Orange a T-Mobile jeśli chodzi o zasięgi, jedynie przepustowość sieci może być różna, ale to raczej w transmisji danych da się zobaczyć. Play teoretycznie mógłby mieć najlepiej, ale ponoć preferuje swoje nadajniki (koszty), więc jest słabo. Co prawda można to obejść włączając ręczny tryb wyboru operatora, ale haczyk jest w transmisji danych - tu roamingu wewnętrznego ponoć nie ma.
  • Ja mam T mobile (okolice Pęclina) i od wiosny znacznie na plus poprawił się zasięg ,kom działa bez zarzutu,internet T mobile śmiga , rodzice mają komórki w Playu , jak są u nas muszą wychodzić przed dom by był zasięg .
  • Od jakiegoś czasu głównym partnerem roamingowym Play jest T-Mobile. Jeżeli chodzi o transmisję danych to Play także korzysta z usług partnerów. Trzeba jednak sprawdzić jak w posiadanej taryfie wygląda kwestia naliczania opłat.

    W naszej okolicy zasięg będzie kijowy ze względu na leśną okolicę która blokuje sygnał. Niestety sprawdzone na własnej skórze, że zasięg zależy także od producenta aparatu telefonicznego. U siebie mamy trzy komórki, wszystkie w Play i położone w jednym miejscu mają całkowicie inny zasięg.

    3fritz.. może rodzice mają na stałe wybranego operatora w ustawieniach telefonu i nie są przełączani na lepszy zasięg?
  • kkk_k pisał(a):

    Niestety sprawdzone na własnej skórze, że zasięg zależy także od producenta aparatu telefonicznego. U siebie mamy trzy komórki, wszystkie w Play i położone w jednym miejscu mają całkowicie inny zasięg.



    To niestety też prawda. Ja zrezygnowałem z produktów jednego z producentów, który chwali się b. niskim promieniowaniem właśnie dlatego, że NIGDZIE nie miałem zasięgu.
  • Ad rem. Zadzwonilem dzis do t-mobile z pytaniem o repeater. Pani na infolinii powiedziala, ze nie tylko nie zabraniaja, ale wrecz jesli nie ma zasiegu to zachecaja, zeby sobie taka "antene wzmacniajaca" zamontowac. Nie wiedziala o czym mowi czy faktycznie mozna?!
    Niestety nie mogla mi wyslac info na maila, bo trzeba to zrobic poprzez ich maila (zapytanie trzeba wyslac mailem). Tak tez zrobie. Dam znac czy w tym duchu dostane odpowiedz.

    BTW repeater na pewno nie jest obojetny dla zdrowia, ale slyszlem tez cenny argument za montazem. Przy slabym zasiegu telefon dziala na pelnej mocy, a jak jest silny zasieg - jest mniej szkodliwy dla zdrowia. W sumie wydaje sie to logiczne...
  • Infolinia Play i... dokladnie to samo. Odpowiedz twierdzaca - tak, moge instalowac. Jak wyrazilem watpliwosc, poprosil o chwile na konsultacje, po czym wrocil (nieco rozbawiony) i powiedzial, ze moge bez obaw montowac a rozmowa jest nagrywana i moge zapamietac date i godzine i sie na te rozmowe w razie czego powolac! Po czym jeszcze raz glosno i wyraznie, z usmiechem powtorzyl caly "przekaz" jeszcze raz ;)
  • Orange i... to samo. Mozna zrobic samemu, mozna przez nich. Dodatkowo moga zamontowac wzmacniacz 3G w cenie ok. 20pln/mies. w umowie na 24 miesiace. Ale nie ma przeciwskazan, zebym sam to zrobil.
  • Dobra, gadałem z dwoma znajomymi radiowcami. Jeden stwierdził, że to legalne pod warunkiem używania homologowanego repeatera, drugi powiedział: "a wiesz, że za to można pójść siedzieć?" ;)
    I niestety montowanie tego samemu jest jednak nielegalne.
    Ile kosztuje zamontowanie mini stacji u Ciebie? Btw. wiesz, że z tego rozwiązania mogą korzystać również sąsiedzi? ;)
  • Przy dobrym wzmacniaczu nawet jeśli sąsiad też skorzysta, to się tego nie zauważy, zapewniam :). Mam wzmacniacz Signaflex i sprawdza się bardzo dobrze - można swobodnie rozmawiać i korzystać z internetu, podczas gdy wcześnie był problem z odebraniem smsa.