Ufortyfikowany odcinek Wiązowna
  • Podany przez @Hubertus1656 link jest tak ciekawy, że wydzieliłem osobny wątek z postów dotyczących temat.
    Na wiazowna.pl nie podaje się, kto jest autorem opracowania.

    Poprzedni wątek: linki historyczne i nie tylko.
    Post edytowany przez admin 2013-11-22 12:14:58
  • Nareszcie jest co czytac na stronach UG! Gratulacje Hubertus!

    PS.
    Na polityce sie wprawdzie nie znasz, ale co tam! ;)
  • Poczekaj aż zdobęde władzę wrócimy do tych dyskusji :)
  • A tak na poważnie to w miarę jak znajomi docierają do archiwów to i obraz historii się zmienia. Zwłaszcza jak się zaczyna czytac dokumenty poszczegółnych pułków i brygad a nie armii i korpusów :)
    Niestety mapkę na 1920 będe musiał poprawic bo 61PP odesłano do odwodu w Falenicy a na jego miejsce wstawiono pułk wartowniczy :)
  • Hehehe! To prawda! A a dotarles do wspomnien zolnierzy z Wizny? Do tych wspomnien spisywanych odrecznie w 1940 w Paryzu i Londynie? To dopiero jest ciekawostka.
  • Niestety nie zajmowałem się tym tematem-posiadanie dwóch ,przepraszam trzech obiektów w remoncie, nie sprzyja studiowaniu kwitów nie związanych z tematem Przedmościa.
  • Jak mi sie uda to wygooglac, to Ci podlinkuje. Problem jest tylko taki, ze to sa skany, a czesc dokumentow i sprawozdan jest pisana odrecznie.
  • Wiem :) Szkoda że się praca Tomka Wesołowskiego o Wiźnie nie ukazała. Ukazała się za to publikacja o armatach 8,8 w walce ze schronami Wizny i Nowogrodu.
  • Wlasnie dzieki niemu zainteresowalem sie Wizna "pod innym katem". Pod innym, bo pierwszego tygryska o Wiznie przeczytalem jeszcze w latach 80tych w podstawowce ;)

    Ale, ale - Wesolowski odmitologizowuje Wizne. Chcialbys takiej publikacji? ;)
  • Chyba nie odmitologizuje zupełnie-bo jedna z wersji iz Raginis nie istniał i nie zginął runęła, prawdopodobne przyczyny śmierci-podkreslam prawdopodobne-rozerwanie się granatem zostało potwierdzone. Wystarczyło wydac publikacje-autor słynie z rzetelności niż leciec do Wybiórczej z newsem-zadziałało odwrotnie od zamiarów:) i dzieło w końcu nie powstało.
    Mój dziadek powinien się znajdowa w 71PP czyli miał szanse broni Wizny,Łomży lub Nowogrodu gdzieś na skrzydłach o ile dotarł do pułku a nie np do jednostki zapasowej-odtwarzającej odwód . Dziwnym trafem znalazł się we Lwowie-tak jakby pojechał tam koleją wraz 33DPiech Rezerwowej :)
  • Nie masz racji z ta "Wybiorcza", bo to w tej gazecie ja przeczytalem, ze cos jest na rzeczy, uslyszalem pierwszy raz o Wesolowskim i dzieki temu zaczalem zglebiac znany mi temat z innej strony. No ale rozumiem, ze to nie jest dyskusja na argumenty, ale filozofowanie na temat "michnikowszczyzny". Niech i tak bedzie ;)

    Mi nie chodzi o Raginisa i o bohaterstwo pewnie wielu zolnierzy walczacych pod Wizna. Wielu walczylo, ale tez w tym rejonie bylo sporo zolnierzy pochodzenia bialoruskiego i ukrainskiego. Ich postawa byla malo patriotyczna wzgledem IIRP. Czytalem m.in. relacje z patrolu, gdzie jeden polski oficer musial caly czas trzymac na muszce podkomednych, zeby mu nie uciekli do lasu. Gosc pisal tak, jakby zadnych innych zadan nie wykonywal poza dozorowaniem wojska, ktore tylko czekalo jak tu spieprzyc na swoja bialoruska wies. A bylo to ponoc typowe w rejonie Wizny. Slabo to koresponduje z Sabatonem i 40:1 ;)

    Jesli o dziadkach piszemy, to moi tez z Wehrmachtu nie byli.J eden moj pradziadek walczyl w I wojnie pod Kaniowem (mam zaswiadczenie sygnowane wlasnorecznie przez gen. Zajaca, na papierze i z pieczatka GISZ - to chyba nieczeste zjawisko, ze sanacyjny general wlasnorecznie takie pismo pisze szeregowemu?) a drugi w 1939 byl artylerzysta w 1DP Legionow i chyba tez w tamtych okolicach (Ostrow Maz, Brok) walczyl.
    Post edytowany przez v460 2013-11-23 17:47:55
  • Ta Gazeta to tylko takich sensacji szuka- aczemu nie wydrukują informacji iż 25tys poborowych żydowskiego pochodzenia w sierpniu 1920roku dało drapaka do Wolnego Miasta Gdańska by nie służy w polskiej armii-bo "wrodzony polski antysemityzm" znalazłby logiczne wytłumaczenie:) ?

    Tomka spotkałem dwukrotnie w 2000 roku na konferencjach TPFw twierdzy w Dęblinie i Kłodzku,niestety nie miałem okazji porozmawiac :)

    Myślę że zareklamowanie się w Wybiórczej nie wyszło książce na dobre-lepiej było wydac tę publikację,a tak nim się ukazała już zepsuła się atmosfera do rzetelnej dyskusji:) Po prostu z biegiem lat Gazeta Wyborcza zbyt się w bierząca politykę wdała a zwłaszcza w szukanie polskich win i niedoskonałości. A zważywszy na skład etniczny naczelstwa nawet jak prawdę czasem napiszą to już nikt z drugiej opcji tego nie przeczyta.
  • Gratulacje Hubert! Piękne kwiaty! ;)

  • Nie zawstydzajcie mnie towarzyszu :)
  • No nieeeee! ;) Wszystko o mnie możesz powiedzieć, ale nie towarzyszu! ;)
  • To żartem-więcej dystansu kameraden,więcej dystansu :)
  • Usmiech uwidiel a blaga nie poniał ;)
  • Czy kolor w tym momencie ma znaczenie? :-P
  • Post edytowany przez [Deleted User] 2013-11-28 23:32:34
  • A pozoranci bolszewików będą? Pytam bo chcę wiedzieć czy będzie kogo gonić...
  • A to już harcerzy trzeba zapyta nie jestem ani organizatorem a ni wspólorganizatorem imprezy-promuje ją tylko bo jest związana z UOW 1920 :)
  • Reszta zabytków i stanowisk archeologicznych też znalazła się na stronie Gminy: http://www.wiazowna.pl/571-46c461245a2f8.htm
    Wszystko na podstawie nie dawno uchwalonej Gminnej Ewidencji Zabytków autorstwa pani Eweliny Kowalskiej.

  • Trochę rysunków od miłosników niemieckiego betonu z Francji: Niestety nie ma 514tek gdyż chyba ta konstrukcja nie przyjęła się ani na Westwallu ani na Atlantikwallu, co innego wcześniejsze 105tki z których najuboższej wersji (wersje CiD bez kazamaty flankujacej i peryskopem zamiast dzwonu obserwatora piechoty) wyłoniły się własnie nasze nieporadne 514tki:

    http://www.fortiff.be/regelbau/index.php?page=r501
    http://www.fortiff.be/regelbau/index.php?page=r120a
    http://www.fortiff.be/regelbau/index.php?page=r105ab

    Trochę detalu którego zwykl nie ma juz jak podziwiac :
    http://www.fortiff.be/regelbau/index.php?page=xu
    Post edytowany przez [Deleted User] 2013-12-14 04:13:25