• Nemo pisał(a):

    Mataj pisał(a):


    Doskonale też wiesz, że papier jest cierpliwy i wszystko kupi - vide budowa przedszkola w Zakręcie, modernizacja budynku szkolnego w Malcanowie (nota bene środki na ten cel zostały zmniejszone w budżecie w obecnej kadencji, bo potrzebowała ich szkoła w Gliniance).



    A co chcesz od budowy przedszkola w Zakręcie? Po wakacjach będzie oddane do użytku - duże, niebrzydkie, wygodne, wybudowane od nowa, a nie na spróchniałych podstawach, jak chciał poprzedni wójt. Wszystko w tej kadencji!
    Malcanów? Środki mniejsze nie z powodu szkoły w Gliniance, ale dlatego, że na początek robi się koncepcje i projekty, a one nie kosztują milionów. Patrz na kwotę łączną inwestycji, tak naprawdę zaczętej w tej kadencji... Poprzednio się tylko o niej mówiło.

    obcy pisał(a):


    Nemo pisał(a):

    Malcanów? Środki mniejsze nie z powodu szkoły w Gliniance, ale dlatego, że na początek robi się koncepcje i projekty, a one nie kosztują milionów.


    A głównie z powodu przynajmniej dwuletniego opóźnienia w stosunku do planów z 2011 roku, według których pierwsza część miała być oddana do użytku już w 2012 roku. Opóźnienie zawdzięczmy tym, że sześciolatki dopiero w 2014 roku obowiązkowo idą do pierwszej klasy. W sumie dobrze oceniam, że Wójt przygotowuje najpierw porządny projekt. Natomiast źle jest, że mieszkańcy dowiadują się o tym tylko przypadkiem, w rozmowach przed sklepiem itp.
    Wiem że Wójt ma bardzo konkretne plany, jak nowa szkoła ma wyglądać. Wbrew temu, co można przeczytać, plany nie polegają tylko na rozbudowaniu obecnego budynku i dobudowaniu sali gimnastycznej. Dlaczego pani Wójt informuje o tym tylko w małych kręgach, kiedy ktoś konkretnie pyta?


    Mataj pisał(a):


    Nemo pisał(a):


    Malcanów? Środki mniejsze nie z powodu szkoły w Gliniance, ale dlatego, że na początek robi się koncepcje i projekty, a one nie kosztują milionów. Patrz na kwotę łączną inwestycji, tak naprawdę zaczętej w tej kadencji... Poprzednio się tylko o niej mówiło.



    Przepraszam Cie bardzo, ale moim zdaniem to kolejna bzdura. Mówiono i planowano sprawę na obecną kadencję - vide budżet. Bzdura o tyle, że wójt dostała przyspieszenia z projektem, jak 6ciolatki miały iść do szkoły. Skoro odroczono sprawę z 6-cio latkami, to i przebudowa Malcanowskiej szkoły jakoś tak zwolniła. Poza tym jak to tak - zbudowano przedszkole w rok, a przebudować budynku w rok się nie da? ;) (pytanie ironiczne oczywiście)

    I wracam znów do meritum - nie chodzi o to co jest kontynuowane. Chodzi o to, co jest zaczęte w tej kadencji, co poprawione, zrobione. Podobnie jak Obcy - bardzo dobrze, że wójt planuje rozbudowę obiektu, ale to jest kontynuacja planów, a nie coś zrealizowanego od początku do końca w tej kadencji.


    @Mataj z tego co pamiętam to w poprzedniej kadencji nikt nie mówił o rozbudowie szkoły w Malcanowie. W kampanii wyborczej Wspólnota Samorządowa Powiatu Otwockiego przedsatwiła 8 listopada 2010 roku pomysł budowy gimnazjalno-sportowego w Wiązownie.
    image
    (foto RS)

    Jeszcze dwa tygodnie temu pani Wójt mówiła o tym, że najwcześniej w 2014 roku nastąpi częściowe oddanie budynku w Malcanowie, tak żeby pierwszoklasiści mogli rozpocząć naukę. Wczoraj na spotkaniu z rodzicami w Wiązownie pani Wójt powiedziała, jeśli wszystko idzie dobrze, a nie ma prawo być inaczej, to w 2014 roku szkoła w Malcanowie będzie pracowała w pełni. Cytuję z pamięci, ale mam nadzieję, że rozumiałem to, co pani Wójt chciała powiedzieć.

    Kiedy Wójt przedstawia plany szerszym gronie?
    Post edytowany przez obcy 2012-03-16 12:58:08
  • Wykopałem w BIP Program funkcjonalno-użytkowy obiektu. Najważniejsze ustalenia:
    image
    image
    Ciekawe z kim PFU został uzgodniony. Miałem takie wrażenie, że nawet radni z komisji oświaty nie znają programu. Czy pozostawienie mieszkań w głównym budynku jest dobrym rozwiązaniem? Dostęp do internetu tylko w jednej sali jest nieporozumieniem.
    Z tego co ja się orientuję to hala sportowa będzie "pełnowymiarowa", pierwsza porządna hala sportowa w Gminie z trybunami, która się nadaje na różne zawody. Halę o takich wymiarach posiada ICSiR w Józefowie.
    imageimage

    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=217768
    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=107329
    494 x 334 - 95K
    496 x 579 - 174K
    Post edytowany przez obcy 2012-05-25 13:14:31
  • Ciekawe czy obok parkingów zmieści się boisko. Taki budynek to parę tysi powierzchni, a teren niewielki. I tak się zastanawiam, czy nie lepiej byłoby doinwestować, niektóre rozbudować, istniejące szkoły. Administracja kosztuje. O... może hala z otwieranym dachem, żeby sporty na świeżym powietrzu uprawiać? To by było coś :P
  • Świetny pomysł! Na porządne boisko już nie ma miejsca.
    W załączniku nr. 2 do protokołu z sesji RG z 25 kwietnia można przeczytać, że 24 kwietnia odbyło się spotkanie p. Wójt z projektantem w sprawie koncepcji rozbudowy szkoły. Szkoda, że koncepcja jeszcze nie została przedstawiona szerszej publiczności. Obawiam się powtórki z WCK, że my tu dyskutujemy na podstawie tego, co zostało opublikowane (PFU), a UG w tajemnicy już zmienił plany.
  • obcy pisał(a):

    Świetny pomysł!


    To z pewnościąo super innowacyjnym pomyśle na na halę z otwieranym dachem. Unikatowa inwestycja na skalę europejską co najmniej :>
  • Odpowiedz z 6 czerwca na pytanie zadane 25 maja:
    opracowana przez firmę projektową IKA Projekt Sp. z o. o. koncepcja przebudowy i rozbudowy budynku Szkoły oraz budowy hali sportowej w Malcanowie została zaakceptowana i obecnie wykonywana jest dokumentacja projektowa budowlana. W najbliższym czasie wizualizacja projektowanego budynku będzie przedstawiona na stronie internetowej Urzędu Gminy. Tak jak informowałam w poprzednim piśmie po uzyskaniu przez Gminę pozwolenia na budowę możliwe będzie w roku 2012 rozpoczęcie realizacji inwestycji tj. etapu I umożliwiającego częściowe oddanie obiektu do użytkowania.
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotował Naczelnik Wydziału Inwestycji Marek Werstak)

    http://www.wiazowna.pl/571-4c7cdb281d98b.htm

    Tak jak w lutym, nadal nie ma odpowiedzi, kiedy ma być zrealizowany etap I umożliwiającego częściowe oddanie obiektu do użytkowania. O harmonogramie dalszych etapów ani słowa.
    Czy pytania były tak niezrozumiałe?
  • Czy projekt rozbudowy szkoły upadł?
  • Dlaczego pytasz? Są jakieś słuchy?
    Przedsięwzięcie jeszcze jest w WPF na lata 2013-2029, w tym roku 1,5 mln, w przyszłym 4 mln. PLN
  • Sołtysi i przewodniczący osiedli obejrzeli dwie prezentacje multimedialne przygotowywanych inwestycji gminnych: wizualizacje rozbudowy szkoły w Malcanowie ...
    http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-43810.htm

    Więc sołtysi już znają projekt. Czy reszta mieszkańców może się również zapoznać z projektem?
  • Mrokowianka pisał(a):

    Czy projekt rozbudowy szkoły upadł?


    Jest coraz dalej odsunięty: http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=277835
    Post edytowany przez obcy 2013-10-28 22:44:40
  • W sumie nie dziwi mnie to specjalnie, p. wójt cieśni nadgarstka od przecinania wstęg w tej kadencji raczej nie dostanie ;)
    Swoją drogą dokument bardzo ciekawy! Czyli przy okazji zlikwidowanie kilku inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych dla mieszkańców, za to wciągnięcie na listę inwestycji związanych z CH Góraszka - mieszkańcy Duchnowa, Zakrętu i Wiązowny się ucieszą.

    Ps. Na wypadek, gdyby komuś się te decyzje nie spodobały - MIESZKACIE NA WSI! Więc gęby w kubeł i nie bulgotać!
  • Mataj pisał(a):

    przy okazji zlikwidowanie kilku inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych


    Gdzie widzisz zlikwidowanie inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych? Ja czytam: Zmniejszenia planu wydatków w w/w inwestycjach wynikają z oszczędności powstałych po rozstrzygniętych przetargach ...
    Wprowadzono nawet jeszcze kilka inwestycji drogowych (Sosnowa w Emowie, Projektowana/Spokojna, plac GS, droga powiatowa Żanęcin - Dziechciniec)
    Inna sprawa, że gmina dopiero we wrześniu zauważyła, że ZDP nie ma pieniędzy na drogę w Izabeli, więc sama też nic nie robi.
    Nie do akceptowania jest fakt, że gmina już nie dofinansuje usunięcia azbestu, bo nagle (?) w październiku okazuje się, że nie dostanie dotacji na ten cel.
    Zrobiło się OffTopic.

    Wracając do tematu: Czy ktoś z forumowiczów widział już projekt szkoły w Malcanowie? Przypominam wypowiedź p. wójt z czerwca 2012 roku:
    Odpowiedz z 6 czerwca na pytanie zadane 25 maja:
    [...]
    W najbliższym czasie wizualizacja projektowanego budynku będzie przedstawiona na stronie internetowej Urzędu Gminy.
    [...]
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotował Naczelnik Wydziału Inwestycji Marek Werstak)


  • obcy pisał(a):

    Mataj pisał(a):

    przy okazji zlikwidowanie kilku inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych


    Gdzie widzisz zlikwidowanie inwestycji wodociągowych i kanalizacyjnych?


    A gdzie Ty widzisz odsunięcie modernizacji szkoły w Malcanowie na dalszy plan? Jedynie: "zmniejsza się wartość zadania pod nazwą "Modernizacja i rozbudowa budynku komunalnego w Malcanowie na cele oświatowe" w 2013 roku o kwotę 547000 pln."
    Ja odsunięcia na dalszy plan doszukiwałbym się raczej ze względu na opóźnienie remontu przedszkola w Pęclinie, który uniemożliwia rozpoczęcie robót w budynku szkolnym. Póki co wygląda na to, że w szkole w tym roku prawie nic ponad ew. prace projektowe, których nie widać - raczej nie zostanie wykonane.
  • Mataj pisał(a):

    A gdzie Ty widzisz odsunięcie modernizacji szkoły w Malcanowie na dalszy plan?


    Ano tu:
    image
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=277840

    Dlaczego mam wierzyć aktualnym planom, jeśli wcześniejsze plany i zapewnienia nie zostały dotrzymane? Od lat widzę tylko coraz dalsze odsunięcie projektu, kiedy szkoła w Wiązownie jest ewidentnie przepełniona, a warunki lokalowe w Gliniance są trudno do akceptowania. Pierwotnie szkoła w Malcanowie miała być gotowa w 2012 roku, przynajmniej pierwszy etap rozbudowy.
    627 x 377 - 124K
  • Obcy, ale ja jedynie ironizowałem. Doskonale wiem co masz na myśli. Sęk w tym, że od dłuższego czasu mam wrażenie, że budżet jest uchwalany w naszej gminie tylko dlatego, że papier toaletowy jest towarem deficytowym w naszym urzędzie gminy. ;)
  • Remont budynku szkoły w Malcanowie od wielu lat jest odsuwany ze wzglęgu że jest to mało widoczna inwestycja lepiej wybudować Pęclińską , Park Centrum, czy 400m kanalizacji w Stefanówce niż rozpoczynać 3 letnią (a pewnie dłuższą)budowę . Myślenie to i teraz a po nas choćby potop. Mam na myśli 50%zadłużenie i brak zdecydowanych działań aby je zmniejszyć. :((
  • obcy pisał(a):

    warunki lokalowe w Gliniance są trudno do akceptowania


    Naprawdę bardzo delikatnie to ująłeś.
  • Od 2006 roku nie udało się przeprowadzić żadnej większej inwestycji. Nie widzę w tym żadnej strategii.
  • Nie widzisz strategii bo jej tam nie ma. Po prostu nie ma w urzędzie nikogo kto umiał by prowadzić inwestycje większe od zakupu spinaczy biurowych. Ale jest chociaż nadzieja że pieniądze nie wykorzystane na inwestycje zostaną przeznaczone na spłatę długów.
  • nightwatch pisał(a):

    Po prostu nie ma w urzędzie nikogo kto umiał by prowadzić inwestycje większe od zakupu spinaczy biurowych.


    Teraz rozumiem, dlaczego przedsięwzięcie budowy wodociągu w kierunku Kącka nazywa się w WPF "Spinka Kącka-Kąck".
  • Mi to się kojarzy z młodzieżową "spinką". Po prostu mieszkańcy Kącka mają spinkę z budową wodociągu. ;) Nie ma się co spinać, wodociąg będzie :D
    Post edytowany przez Mataj 2013-10-29 13:22:38
  • passim pisał(a):

    obcy pisał(a):

    warunki lokalowe w Gliniance są trudno do akceptowania


    Naprawdę bardzo delikatnie to ująłeś.

    Uczę się od pana red.nacz. PK, który pisał wyjątkowo delikatnie w najnowszych Powiązaniach, że "z przyczyn losowych" przesunie się termin rozpoczęcia przebudowy SP w Gliniance. Los chciał, że UG wybrał najtańsze biuro projektowe, a najtańszy nie ma pieniędzy aby przestrzegać podstawowe zasady bezpieczeństwa informatycznego.
  • Dla mnie przyczyną losową jest to, że mimo takich opóźnień firma robi zadanie za tą samą cenę. :|
  • Odpowiednie plotki pojawiły się już w styczniu, wtedy zostały od strony odpowiedzialnej stanowczo dementowane.
    Jestem jednak wdzięczny, że pierwszy raz pojawiła się jakakolwiek cząstkowa informacja na temat tej od czterech lat przygotowanej inwestycji.
    Kto rozumie ilustrację do artykułu?
    image
    Obecnie działka wygląda tak:
    image
    Czy to ma być niemożliwy widok od sąsiednich działek na wschód od szkoły, tj. od tyłu? Gdzie hala sportowa? W gminie krąży broszurka reklamowa, w której znajduje się inna wizualizacja. Wizualizacja od strony ulicy, która napełniła mnie przerażeniem.

    P.S.: Apropos obecnej sytuacji w Wiązownie: Gdzie tu jest miejsce na parkingi, na bezpieczny dowóz i odbiór dzieci?
    276 x 479 - 205K
    Post edytowany przez obcy 2014-03-13 10:52:24
  • Miejsce jest. Przed szkołą spory plac, który może pełnić funkcję parkingu i awaryjnie - apelu/zbiórki alarmowej. Jak to widzi projektant - nie wiem.

    Odnośnie ilustracji - wizualizacja w paincie, a stan rzeczywisty często są znacząco różne.

    Swoją drogą słyszałem głosy, że bardziej opłacałoby się zburzyć obecny budynek i postawić kompleks na nowo. Patrząc na obecny stan wizualny to opinia chyba niezupełnie pozbawiona podstaw...
  • Mataj pisał(a):

    Miejsce jest. Przed szkołą spory plac,


    Przed, to znaczy na zachód od istniejącego budynku nie ma miejsca, tam ma powstać pełnowymiarowa hala sportowa.
    Między budynkiem a ulicą nie ma zbyt wiele miejsca, uwzględniając rozmach obiektu.
  • Niestety planu nie widziałem, a wizualizacja jak pisałem - niewiele wnosi ;)
  • Bardzo, bardzo.... amatorska ta wizualizacja....
  • Doszły mnie słuchy, że środki na szkołę mają być przeniesione do szkoły w Gliniance lub szkoły w Zakręcie. Jest ktoś w stanie potwierdzić te plotki?
  • Od kilku lat pozycja gminnego budżetu " Szkoła w Malcanowie" jest ulubionym miejscem tymczasowego lokowania środków na inne cele. Nikt nie może zarzucić, że Malcanów jest pomijany. Generowanie dla "picu" ambitnych wizualizacji przestało śmieszyć. Więcej pożytku by było z wysypania paru taczek tłucznia na Żwirową.
  • Pani Wójt w kwietniowych Powiązaniach:
    Na rzecz tej budowy działamy od dawna i wiele godzin
    spędziliśmy z radnymi na omawianiu tematu. Fundusze na ten
    cel zostały zabezpieczone za zgodą Rady Gminy w Wieloletniej
    Prognozie Finansowej Gminy Wiązowna. Wydawać by się mogło,
    że we wzajemnej zgodzie realizujemy nową, cenną i pożyteczną,
    inicjatywę w naszej Gminie, a tymczasem...
    Część radnych nieoczekiwanie zmieniła swoje spojrzenie
    na priorytety rozwoju gminy i postuluje, żeby wstrzymać II i III etap
    tej budowy. Powód? Przepełnione szkoły w Gliniance i Zakręcie.

    http://www.wiazowna.pl/files/571/46b6e2a6bb4be/Powiazania_04_2014_net.pdf
  • A ci radni to - niech zgadne- z Glinianki i z Zakretu? ;)
  • Witam.
    Niech Państwa nie zmyli artykuł Pani Wójt w Powiązaniach. Gmina inwestycję związaną z Malcanowem prowadzi już tyle lat, że uwierzcie mi, że nie wiadomo ile to potrwa. Jeżeli sam projekt szkoły sprawił Gminie tyle problemów to co dopiero budowa. Pani Wójt chce obecnie skłócić mieszkańców Malcanowa, Glinianki i Zakrętu. Mieszkańcy Zakrętu podnieśli głowę i upominają się o rozbudowę szkoły w Zakręcie ponieważ nasze dzieci mają zajęcia do 17.20 w szkole jest naprawdę ciasno i robi się niebezpiecznie. Nie wierzcie Państwo, że Zakręt chce wstrzymania inwestycji w Malcanowie lub w Gliniance. My chcemy tylko by środki zaoszczędzone w związku z inwestycją w Malcanowie, planowano wydać 16 mln zł, przetarg rozstrzygnięto na 12 mln zł dało się spożytkować na opracowanie planu rozbudowy szkoły w Zakręcie. Nasza koncepcja rozbudowy to łącznik i trzy klasy, koszt inwestycji około 2,5 mln złotych. Co to znaczy przy 12 mln Malcanowa i 6 mln Glinianki. Pani Wójt daje nam Willę, która załatwia problem na rok szkolny 2014/2015. W przyszłym roku będzie znowu to samo. Umowa na wynajem ma być podpisana na trzy lata. Gmina wyda na to lekko ponad 300000 zł. Pieniądze nie będą szły w majątek Gminy a na rzecz wynajmującego. W 2015 roku nasze dzieci znowu będą wracać do domów po godz.17.20 a nawet później. Dlatego mieszkańcy Zakrętu podnoszą głowę. Pani Wójt w swoim artykule obraziła nas mówiąc, że dbamy tylko o swoje interesy. Jeszcze raz powtarzam my nie chcemy nikomu niczego zabierać to taktyka P. Wójt by nas skłócić.
    Pozdrawiam
  • A czy wiadomo jaki będzie rejon szkoły w Malcanowie?

    Na ilu uczniów zaplanowano szkołę? Jaka będzie skala rozwiązanego problemu tj. ilu uczniów mniej będzie chodzić do szkoły w Gliniance a ile mniej do szkoły w Wiązownie?

    Ciekawi mnie czy były przeprowadzone takie analizy, czy rozważano alternatywne lokalizacje szkoły - a może Gmina buduje szkołę w Malcanowie bo ma tam po prostu budynek?
    Post edytowany przez AlBundy 2014-05-29 13:16:15
  • Właśnie chodzi o to, że nie buduje. Jak można mówić o częściowych oszczędnościach na czymś czego sie nie robi. Jakie miliony, to jedna wielka ściema.
  • Odnośnie realizacji zadań oświatowych przez naszą Gminę mogę powiedzieć tylko tyle, że to jeden wielki chaos. Szkoły w Gliniance, Wiązownie, Zakręcie są przepełnione. Inwestycja w Malcanowie ciągnie się jak flaki z olejem. Pani Wójt przez cztery lata doprowadziła w końcu do ogłoszenia przetargu na budowę szkoły w Malcanowie. W takim tempie szkoła ta powstanie pewnie za kolejne cztery lata. Przy końcu kadencji działania Pani Wójt nabierają rozmachu rusza budowa Malcanowa, są głośnie zapowiedzi rozbudowy Glinianki w 2015 roku a i Zakręt dostanie piękną "Willę". Co z tego skoro przez najbliższe trzy lata nasze dzieci i tak będą się borykać z problemami lokalowymi. Gmina nie ma pomysłu co zrobić z uczniami z Glinianki w trakcie przebudowy ich szkoły. Może przeniesie się je do Gimnazjum w Gliniance a może przeniesie do nowiutkich pomieszczeń w Malcanowie a może i coś się wynajmie. Nie wiedzą kiedy Malcanów zapełni się w pełni klasami 1-6 i będą wykorzystane w pełni nowe sale. W trakcie rozmów z Panią Wójt odnoszę wrażenie, że zadaję jej pytania konkretne, dotyczące danego tematu, natomiast odpowiedzi otrzymuję całkowicie nie związane z moim pytaniem. To naprawdę świetny sposób prowadzenia dialogu jeżeli chce się zniechęcić drugą stronę.
  • rodzic pisał(a):

    W trakcie rozmów z Panią Wójt odnoszę wrażenie, że zadaję jej pytania konkretne, dotyczące danego tematu, natomiast odpowiedzi otrzymuję całkowicie nie związane z moim pytaniem. To naprawdę świetny sposób prowadzenia dialogu jeżeli chce się zniechęcić drugą stronę.


    I jeszcze mi powiedz, ze jestes tym zdziwiony! Kilka pytan zadalem w "pytaniach do wojta" i jedno wiem - nie warto pytac, szkoda czasu. I tak nie dostaniesz zadnej konkretnej odpowiedzi, a juz na pewno nie bedzie to odpowiedz na temat! :(

  • Ja odnoszę wrażenie, że to baaardzooo dalekowzroczna wizja Pani Wójt. Na szczęście utopijna.
    Chodzi o to, że matołami łatwiej się steruje.
    Wszystko w myśl zasady:

    "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie - kanclerz Jan Zamoyski"

    Szanowni Państwo.
    Jakiego Wójta nam wybraliście, takiego mamy :)

    Edziu pisał(a):

    Bardzo, bardzo.... amatorska ta wizualizacja....



    Nie amatorska tylko... to była niedziela późny wieczór, lub co bardziej prawdopodobne poniedziałkowy poranek przy kawie, gdy nagle ktoś sobie przypomniał że miał "wizualizację" zrobić... Tak na "za piętnaście minut"!
    No i zrobił :)

    Post edytowany przez [Deleted User] 2014-05-30 22:46:41
  • W okolicznościowym czerwcowym wydaniu Powiązań jako wybitne osiągnięcie VI Kadencji podano wykonanie wizualizacji Szkoły Podstawowej w Malcanowie. Prawdopodobnie przez niedopatrzenie pominięto w osiągnięciach V Kadencji bardziej efektowną wizualizację WCK. To trochę nie elegancko.
  • Może po prostu trzeba gminie ulżyć i przemeldować się do Warszawy, tam gdzie wozimy lub będziemy wozić dzieci do szkoły. Przynajmniej podatki na edukację pójdą tam gdzie ona rzeczywiście będzie się odbywać.
  • ---
    Post edytowany przez nightwatch 2014-06-27 18:31:44