Czystość wg gminy
  • Zauważyłem ciekawostkę: na przystanku Urząd Gminy (z Warszawy) stoją dwa śmietniki. Natomiast na przystanku Urząd Gminy (do Warszawy) śmietnika nie ma. Zdaje się, że zbyt duże natężenie pasażerów do Warszawy spowodowało, że nie warto było codziennie wybierać śmieci. Bo to przecież kosztuje. W świetle wchodzących przepisów odnośnie wywozu śmieci czarno widzę działalność gminy na tym polu bo będzie musiało się opłacać a nie być czysto.
    Post edytowany przez admin 2012-09-13 09:40:24
  • Osz to mieszkańcy Wiązowny! Po prostu ktoś wywozi śmietniki z Warszawy i przywozi je do Wiązowny.
    Albo urząd gminy wychodzi z założenia, że jak ktoś przyjeżdża z Warszawy to wyrzuci do śmietnika, a Ci, którzy jadą do Warszawy i tak ze śmietnika nie skorzystają... (siarczysty żart).

    Przy okazji wracając do meritum - czy ktokolwiek cokolwiek wie o tym, o czym mowa w Twoim ostatnim zdaniu? :> Czy jak zwykle na ostatnią chwilę - "Szabel nam nie zabraknie, szlachta na koń wsiędzie, Ja z synowcem na czele, i - jakoś to będzie!"?
  • Hehe, Mataja ostatnie ogolnopolskie czytanie Pana Tadeusza zainspirowalo? ;)

    No wlasnie - ciekawi mnie jakie beda oplaty za ten nowy wywoz smieci? Generalnie tak sobie mysle, ze to sie akurat w naszym przypadku nie bedzie "oplacilo" mieszkancom. Mysle, ze przy tej okazji gmina pobierze takze to co placi za wywoz smieci segregowanych (do tej pory mielismy to za darmo). No bo jak rozumiem, gmina do tego wywozu smieci segregowanych teraz doklada?

    Przeniesienie smieci w gestie gmin bedzie pewnie sprawa oplacalna dla mieszkancow tych gmin, w ktorych nie bylo "darmowego" odbioru smieci segregowanych.

    W kazdym razie i tak sie ciesze, bo moze Ci co nie placili zaplaca. A jak beda musieli placic, to nie bedzie im sie chcialo wywozic smieci do lasu.
  • "W kazdym razie i tak sie ciesze, bo moze Ci co nie placili zaplaca. A jak beda musieli placic, to nie bedzie im sie chcialo wywozic smieci do lasu. "
    Albo zapychać po weekendzie śmietniki publiczne...
  • czarna pisał(a):

    "W kazdym razie i tak sie ciesze, bo moze Ci co nie placili zaplaca. A jak beda musieli placic, to nie bedzie im sie chcialo wywozic smieci do lasu. "
    Albo zapychać po weekendzie śmietniki publiczne...



    Jaki widzisz sens, przy nowym prawie?
  • Widzę, bo Polak chytry - podatek zapłaci ale kontenera nie kupi - bo po co? Na weekend? Będzie stało przez miesiąc i śmierdziało?
  • No bo jak rozumiem, gmina do tego wywozu smieci segregowanych teraz doklada?


    Wiadomo, że dokłada, bo trudno aby gmina na tym zarabiała....
    Nie wiem ile płaci nasz UG za usługę wywozu śmieci segregowanych, ale jakiś czas temu w TR była informacja, że Celestynów płaci miesięcznie za wywóz workowanych, segregowanych śmieci bodaj ok. 6 tys zł miesięcznie. Nasza gmina jest większa (ludniejsza) więc pewnie jest to trochę więcej, ale uważam, że nie są to duże kwoty w porównaniu z innymi wydatkami gminy.
  • Edziu pisał(a):

    Nie wiem ile płaci nasz UG za usługę wywozu śmieci segregowanych


    63.504 PLN w 2012 roku.
    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=109604

  • No i to 63504 pln bedzie stanowilo jedna ze skladowych podatku smieciowego. Tak mi sie wydaje. Druga to pewnie bedzie wywoz "gabarytow", a trzecia - wywoz smieci zwyklych (czyli to, co do tej pory sami placilismy). Teraz place ok. 35 pln/mies. Ciekawe ile wyniesie nowy podatek?
  • Tak, ale owy podatek śmieciowy powinien być pomniejszony o sprzątanie lasów ;)
    Teraz za wywóz śmieci płacisz 35 pln, a połowa bodajże Lipowa nie ma umów (kiedyś o tym urzędnicy sami pisali i nic nie robili). Jeśli śmieciarka jedzie do połowy Lipowa i każe im płacić 35pln, to jak druga połowa się dorzuci to jednostkowo cena dojazdu powinna się zmniejszyć.

    Niestety wydaje mi się, że teraz możemy sobie jedynie teoretyzować przeliczając chociażby kwotę 63504 na gospodarstwo domowe, głowę mieszkańca etc... Póki nasz urząd w końcu nie zabierze się do roboty i nie przedstawi konkretów to będzie czysta teoria. Czasu niby dużo, ale czas pokazuje, że aby coś dobrze przygotować, trzeba sprawę przemyśleć. Nasz urząd chyba tak na ten problem nie patrzy, a postępuje tak jakby czasu jeszcze było w bród.
  • Jako, że zawodowo trochę "siedzę w śmieciach" to powiem, że w skali całego kraju nasza gmina nie jest wyjątkiem jeżeli chodzi o (póki co) brak dyskusji i projektów w zakresie "podatku śmieciowego".
    Wstępne szacunki robione przez różne firmy consultingowe na zlecenie np. PIGO pokazują, że raczej będą to kwoty dość wysokie (tzn. sporo wyższe niż obecne koszty wywozu odpadów stałych ). Do tego wzrost cen będzie niejako wymuszony przez to, że firma odbierająca odpady w danej gminie będzie 100 % monopolistą. Pojawiają się, tez głosy, że przez to znacząco spadnie jakość usług no bo jak nie będzie konkurencji to po co się starać robić coś dobrze...
    No i jedno jest pewne: z każdym rokiem koszty będą wyższe bo Wojewódzki Plan Gospodarki Odpadami do roku 2022 nie przewiduje na Mazowszu znaczącego wzrostu powierzchni składowisk odpadów stałych...

    No i nie sposób pominąć tego, że egzekucja podatku śmieciowego będzie przypuszczalnie zatrważająco niska...
  • Przypominam, że na temat nowego systemu "śmieciowego" mamy już wątek: http://forum.wiazowna.net/discussion/98/nowa-ustawa-o-utrzymanu-porzadku-i-czystości-w-gminie

    Dzisiaj zadałem pani wójt dwa pytania odnośnie sposobu naliczania opłat, wysokości opłat, oraz harmonogramu działań.
  • Właśnie.Chodziło raczej o działania gminy w celu obsługi śmietników w miejscach publicznych. Podobne do opisanych działania, widać na Kościelnej - na jednym przystanku dwa kosze a na drugim żadnego. Może to lenistwo pracowników służb porządkowych - jedno zatrzymanie i dwa kosze zaliczone.