• Witam,
    chciałbym rozpocząć dyskusję na temat budowy kominka. Jestem na etapie planowania.
    Mam powierzchnię około 200 m2 i w centralnym miejscu mieszkania mogę postawić kominek. Mam poddasze nad mieszkaniem.
    Planuję rozprowadzić ciepło na pokoje. Na budowę płaszcza chyba jest już za późno.
    Macie jakieś doświadczenie w tej kwestii? NA co warto zwrócić uwagę?
    Jaki kominek postawić najlepiej?


  • Zależy do czego. Jak do rekreacji to zdecydowanie starego typu, otwarty. Jak do ogrzewania to taki z wkładem. Jeśli masz kominek w centralnym miejscu to musisz robić rozprowadzenia?
  • Musi jak jak chce ciepełko pociągnąć ponad 6 metrów na bok lub do góry . Rury, wentylatory itd. - temat rzeka . Dużo zależy od planu pomieszczeń, wielkości - szczególnie tego gdzie stać ma kominek (kubatury), możliwości rozprowadzenia rur z ciepełkiem. Możliwość doprowadzenia pow. z zew. jest ? Jest prosty przelicznik zapotrzebowanie powietrza na 1 kw mocy kominka - może od tego należało by zacząć aby się "nie poparzyć".
  • Przede wszystkim, wykonanie kominka zleć profesjonalnej firmie.
  • Ja tam sie nie znam. Kominek mam do rekreacji.
  • Planuję rozprowadzić nadmuchy z komory gdzie stoi kominek do każdego pokoju. Są podobno takie wentylatory.
    Czy to dobry pomysł?
    Jeśli tak to czy są jakieś wady tego pomysłu?
    Czy przelicznik 1kW / 1 m2 jest prawidłowy?


  • Są wentylatory i filtry , przelicznik nieprawidłowy. Prawidłowy 4 metry sześcienne na 1 kW - chodzi o kubaturę - czyli np. kominek 12 kW to wymagana kubatura pomieszczenia 4 x 12 =48 metrów sześciennych zaś przelicznik orientacyjny mocy potrzebnej do ogrzania 1 m kw. pomieszczenia to 1 kW (zależny od termoizolacji budynku) .
  • U mnie rozprowadzenie robiła firma, to nie są duże koszty ale szczerze mówiąc z niego nie korzystam. Ciepło idzie do góry więc i tak jest ciepło. A przy nadmuchu sufit trochę się jednak brudzi... Jak już robić to chyba płaszcz ale co kto woli ;)
  • Powinien być założony filtr który trzeba regularnie czyścic inaczej pojawią się ślady.
  • Sto filtrów a i tak dymek jakoś się przedostanie...
  • Jak filtr jest dobrej klasy to raczej nie możliwe.
  • Są też poważniejsze przyczyny brudzenia jak rozszczelnienie wkładu - co łatwo sprawdzić oglądając okap komika przez kratkę, lub lepiej po jej wyjęciu - jeśli okolica zwłaszcza nad wkładem jest mocno przybrudzona to wkład nadaje się do uszczelnienia. Problem ten nie dotyczy w zasadzie tylko wkładów monolitycznych . Powinien też być założony filtr powietrza doprowadzanego do kominka z zew. (o ile jest takie doprowadzenie). Jest z parę innych powodów jak pobieranie powietrza do spalania przez popielnik itp. Generalnie - da się tego uniknąć ale przy zachowaniu pewnych warunków już na etapie zakupu wkładu i materiałów do budowy obudowy kominka.
  • czarna pisał(a):

    U mnie rozprowadzenie robiła firma, to nie są duże koszty ale szczerze mówiąc z niego nie korzystam. Ciepło idzie do góry więc i tak jest ciepło. A przy nadmuchu sufit trochę się jednak brudzi... Jak już robić to chyba płaszcz ale co kto woli ;)



    No wlasnie stad bylo moje pytanie o sensownosc robienia rozprowadzenia. Ja go nie mam, bo kominek mial byc jedynie do celow rekreacyjnych. Co wiecej, jakis madry architekt zaprojektowal kominek na scianie szczytowej budynku a nie w centrum. A i tak po odpaleniu kominka w domu robi sie cieplo i to w zasadzie rozklad temperatur jest nawet sensowny: cieplo w salonie i kuchni, chlodniej w sypialniach.

    Mysle, ze gdyby kominek byl w centralnej czesci domu, nagrzalby budynek bez dodatkowych rozprowadzen czy tez plaszcza wodnego. Ale to tylko gdybanie z mojej strony, niepoparte zadna wiedza teoretyczna i wzorami :(
    Post edytowany przez v460 2015-10-17 16:30:20
  • To prawda kominek w centralnej części domu to już część sukcesu, brak stropu wokół kominka to kolejny sukces , niestety to działa tak jak wyżej napisałem do kilku metrów - z tym, że na dole oczywiście ciepło a na górze gorąco :) W Wiązownie znam trzy takie budynki które to najlepiej odzwierciedlają - salon ciepło, sypialnie na piętrze jak w saunie, kuchnia i inne pom. na parterze zimno. To własnie rozwiązanie jest dobre dla "rekreacyjnego ogrzewania"
  • Jaki wkład jest lepszy: żeliwny czy stalowy?
    Który lepiej oddaje ciepło?
  • To zależy do czego ma służyć kominek. Ja osobiście jestem zwolennikiem żeliwa. Uważam że stalowe powstały z oszczędności oraz tego że zrobić dobry wkład lub nawet "kozę" z żeliwa to duże wyzwanie ( zakładając że mają służyć więcej niż 2-5 lat. Jedne i drugie typy wkładów zachowują się zdecydowanie różnie w użytkowaniu. Producentów dobrych żeliwnych jest na rynku kilku , stalowych też. Jest też liczne grono "producentów" obu rozwiązań. To temat rzeka - jest sporo informacji w necie. Ostatnio niektórzy producenci żeliwnych robią i stalowe - klient nasz pan :)
  • U mnie rozprowadzenia nie ma i trochę żałuję.
    Póki co nie grzejemy, palimy drewnem wieczorami. Jest ciepło, ale ciepło jest nierównomiernie rozprowadzone. Gdyby było - w zasadzie spokojnie mógłbym grzać w ten sposób jeszcze długo. Teraz na dole musi być 22-23 stopnie, żeby na górze było 19-20, w sumie na górze są tylko sypialnie, więc temperatura dobra, ale na dole trochę za ciepło jak dla mnie.

    Kominek jest w centralnym punkcie domu (specjalnie), ale nie licz, że przy prawidłowym kominie będziesz się grzał o komin na górze. Natomiast sporo daje fakt, że kominek jest ustawiony obok schodów.
    Wkład Maja 12 kw firmy Kratki. Jestem póki co bardzo zadowolony.
    Post edytowany przez Mataj 2015-10-20 22:11:45
  • Ja nie powiedziałem że specjalnie - ja twierdzę, że to rozwiązuje część problemu rozprowadzenia ciepła . Nie licze na grzanie się o komin tylko na unoszące się ciepłe powietrze z salonu na parterze ( w opisywanych domach nie ma stropu nisko nad salonem - jest duża otwarta przestrzeń). W twoim przypadku jak postawisz mały wentylator to będzie jeszcze lepiej :)
  • A to z grzaniem to akurat do autora wątku było ;-) jak podstawie wentylator? W moim przypadku idealnie można było po prostu wprowadzić ciepło do dwóch sypialni nad salonem (choćby grawitacyjnie), ale głupi byłem i tego nie zrobiłem. Może przy okazji remontu kiedyś (albo urlopu, w końcu jestem Polakiem :-P)
  • Ważne jest to wszystko zglosić do odpowiednich urzędów, by dostać pozwolenia bo spore kary są jak ktoś z sąsiedztwa to doniesie.
    __________
    niania pozycjonowanie kraków pozycjonowanie katowice
    Post edytowany przez kijuq 2016-04-20 12:58:39
  • Co niby zgłosić ?
  • no budowę kominka trzeba zezwolenie jakieś?