GAZ LUPKOWY - KONSULTACJE
  • Please o źródło przepisów, nazwa ustawy, artykuł, ustęp, punkt, podpunkt ...
  • http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111630981
    tu jest link do ustawy prawo geologiczne i górnicze i odnośniki do aktów wykonawczych. Nie znam treści tej ustawy, nie była mi potrzebna, ale na nią się Orlen powołuje.
  • A tu dwa linki do rozporządzeń, które po tytule sądząc mogą coś wyjaśnić, tyle, że ja idę spać. Mam nadzieję, że dobrze wklejone.

    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20140000812&min=1
    Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 25 kwietnia 2014 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących prowadzenia ruchu zakładów górniczych wydobywających kopaliny otworami wiertniczymi
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20120000511&min=1
    Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 24 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących projektów zagospodarowania złóż
  • Ustawa o odpadach wydobywczych z 2008 r. z póź. zmianami - art. 11 ust. 4:
    4. Decyzję zatwierdzającą program gospodarowania odpadami wydobywczymi
    wydaje się po zasięgnięciu opinii właściwego dyrektora okręgowego urzędu
    górniczego oraz właściwego wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, a w przypadku,
    o którym mowa w art. 27 ust. 9, również właściwego wojewódzkiego inspektora
    ochrony środowiska. W przypadku niewydania opinii w terminie, o
    którym mowa w art. 106 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania
    administracyjnego, opinię uznaje się za pozytywną.
  • tak na szybko:
    - "Prawo własności górniczej przysługuje Skarbowi Państwa",
    -"Jeżeli na skutek ograniczenia prawa nieruchomość lub jej część nie nadaje się do
    wykorzystania na dotychczasowe cele, właściciel (użytkownik wieczysty) może
    żądać, aby przedsiębiorca dokonał jej wykupu.
    -"Jeżeli na skutek ograniczenia prawa nieruchomość lub jej część nie nadaje się do
    wykorzystania na dotychczasowe cele, właściciel (użytkownik wieczysty) może
    żądać, aby przedsiębiorca dokonał jej wykupu."
    - "Korzystanie z wód kopalnianych dla zaspokojenia potrzeb zakładu górniczego jest
    bezpłatne"
    większość zapisów ustawy nie można zrobić metodą kopiuj/wklej. Dlatego lepiej ją po prostu zczytać...
  • Nie ma mowy o konsultacjach, opiniach społecznych itp. Więc po to te pytania gminne a nie uwagi...
  • Bo lud ciemny uwierzy że się ktoś nim przejmuje.
  • https://www.facebook.com/januszabudnego Pan Janusz przeciwko - warto zerknąć w posty
  • KarOk pisał(a):

    https://www.facebook.com/januszabudnego Pan Janusz przeciwko - warto zerknąć w posty



    Ciekawe, czy pan Budny uzyskał zgodę na używanie herbu gminy na swoich papierach polityczno-wyborczych?
  • przykro mi, ale nie mi odpowiadać na takie pytania :)
  • a o co chodzi? kto niby miałby dawać taką zgodę? Czy np użycie polskiej flagi też powinno być poprzedzone zapytaniem o zgodę stosownego organu? Oj urzędaski, urzędaski malutkie a dociekliwe w Was siedzą ...
  • Zarząd Dróg Powiatowych z siedzibą w Karczewie podległy pod Starostę Otwockiego wydał decyzję o zgodzie na rozjeżdżanie ciężkim sprzętem drogi powiatowej nr 2707 dla orlenu. Orlen nie zamierza budować nowej drogi lecz tylko łatać istniejącą. Przed wydaniem w/w zgody nie wykonano badań stanu technicznego tej drogi lecz ograniczono się do wykonania zdjęć stanu nawierzchni, nie zbadano stanu nośności i strzałki ugięcia dla sławnego mostku. Wspomniany dokument nie jest wglądu - zapewne z powodu tego, że jest bardzo "niewygodny" dla osoby która go podpisała, ba jeszcze ktoś z Kącka lub Duchnowa by go zaskarżył. "Dbająca" o interes mieszkańców Pani Wójt jakoś nic na ten temat nie zamieściła na stronie urzędu - zapomniałem przecież uważa, że mieszkańcy nie mają internetu.
  • skoro to droga powiatowa to gmina za nią nie odpowiada tylko powiat - o co pretensje do wójta? Poza tym drogą tą jeżdżą TIRy i jakoś przez most przejeżdzają, nikt żadnej 'strzałki ugięcia' im nie bada - czy w związku z tym ciężarówki orlenu należy traktować inaczej?
  • O to co napisałem. Co z tego że droga powiatowa - to co to w/g Ciebie zwalnia z dbania o interes mieszkańców ? To co Ty nazywasz TIR to samochody które nie ważą tyle co te które jeżdżą dla orlenu to po pierwsze a po drugie jeśli nawet to kilka sztuk i nie jeżdżą one do Kącka.
  • @vegul a wiesz, że nie próbowała bronić? Znając życie i możliwość przebicia się z gminnymi postulatami do ZD w innych kwestiach, to tamci panowie nikogo nie słuchają, z nikim nie konsultują tego, co robią "na swoim". Przykłady były, kiedy remontowano drogę w Dziechcińcu - ZDP uzgodnił sobie objazdy autobusów z ZTM, a gmina się przypadkiem dowiedziała dzień przed, albo w dniu obowiązywania objazdów.
  • No ciekawe rzeczy piszesz, że ciężarówki drogą do Kącka nie jeżdżą do Kącka? A to gdzie jeżdżą? Może czegoś nie zauważyłem, ale tą drogą nie bardzo da się gdzieś indziej dojechać. A poza tym skąd wiesz ile ważą samochody które jeżdżą dla Orlenu i czy jest to więcej niż waży TIR? Co to za samochody i do czego służą? Jeżdżą wozami nie dopuszczonymi do ruchu w Polsce?

    PS i proponuję już jutro zrobić zdjęcie asfaltu na tej drodze, żeby potem jakieś legendy nie powstawały o tym jak równa i piękna była zanim to Orlen na nią wjechał :)
    Post edytowany przez nightwatch 2014-11-21 22:36:25
  • emes pisał(a):

    @vegul a wiesz, że nie próbowała bronić? Znając życie i możliwość przebicia się z gminnymi postulatami do ZD w innych kwestiach, to tamci panowie nikogo nie słuchają, z nikim nie konsultują tego, co robią "na swoim". Przykłady były, kiedy remontowano drogę w Dziechcińcu - ZDP uzgodnił sobie objazdy autobusów z ZTM, a gmina się przypadkiem dowiedziała dzień przed, albo w dniu obowiązywania objazdów.

    Pamiętam tą sprawę i powiem tak : ta samo nie wiedziała jak o tym gdzie orlen ma wykonać odwiert, też niby dowiedziała się później niż to sami ludzie z orlenu powiedzieli w Kącku. ZDP nie ma obowiązku informowania o w/w objazdach ,ale Wójt sam powinien tego pilnować - chyba że ma to gdzieś.
    Post edytowany przez vegul 2014-11-21 22:57:42
  • No może nie wójt, od tego ma kadrę...
  • @vegul ty chyba naprawdę nigdy nie miałeś do czynienia z ZDP i nie próbowałeś czegoś tam załatwić. Proponuję się przejechać do Karczewa, np. przy okazji wymiany opon na zimowe, vis-a-vis jest dobra wulkanizacja.
  • emes pisał(a):

    @vegul ty chyba naprawdę nigdy nie miałeś do czynienia z ZDP i nie próbowałeś czegoś tam załatwić. Proponuję się przejechać do Karczewa, np. przy okazji wymiany opon na zimowe, vis-a-vis jest dobra wulkanizacja.

    I tu się mylisz.

  • I co, co udało Ci się załatwić? Bo w Gliniance 2 lata ZDP zbierał się do naprawy krawężnika na skrzyżowaniu...
  • To zadziwiające, że wszyscy zgodnie twierdzą, że z ZDP w Karczewie ciężko coś załatwić a tu szast-prast i tak ważne uzgodnienie gotowe bez technicznych analiz. Z przedstawionego dokumentu na stronie gminy (Program Gospodarowania Odpadami Wydobywczymi) wynika, że aby obsłużyć ten odwiert ruch będzie gigantyczny w porównaniu do obecnego (dowóz budulca, cysterny z wodą, wywóz płuczki budowlanej przez podwykonawców). Bardzo ciekawe jest, że ilość odpadów do wytworzenia pokazana jest na dwa lata, a wnioskują o uzgodnienie programu do 31.12.2015r, czyli na rok! Jak dla mnie to już jest podstawa do odmowy zatwierdzenia tego programu.
  • Zdaje się, że ktoś na forum pytał co to za samochody i do czego służą i czy jeżdżą wozami nie dopuszczonymi do ruchu w Polsce? Ciekawe pytanie, nie wiedziałem, że takimi można jeździć w Polsce. Na zdjęciu samochody transportujące płyty betonowe w Kącku (akurat na pusto). Rejestracje z Jasła, więc zwisa im stan naszych dróg. Zresztą jest to pewnie podwykonawca starający się zarobić na chleb wykonujący zlecone zadania.
    670 x 290 - 59K
    670 x 264 - 58K
  • no wygląda to na TIRa bez plandeki. I gdzie tu sensacja? Nie pierwszy tir i nie ostatni co tamtędy jedzie. A poza tym droga nie jest prywatną własnością mieszkańców Kącka, wszyscy kierowcy mają takie samo prawo nią jeździć niezależnie od rejestracji - kierowca z Jasła zapłacił za nią tak samo jak Ty i tak samo mu 'zwisa' jak i Tobie gdy sobie gdzieś tam jeździsz. Utrzymanie dróg to zadanie zarządu dróg, niech się zajmują swoimi zadaniami i tyle.
  • Mieszkam pisał(a):

    Bardzo ciekawe jest, że ilość odpadów do wytworzenia pokazana jest na dwa lata, a wnioskują o uzgodnienie programu do 31.12.2015r, czyli na rok! Jak dla mnie to już jest podstawa do odmowy zatwierdzenia tego programu.


    Z tego co widziałem w dokumencie to podana jest ilosć odpadów wytwarzana rocznie - 4000 ton, na dwa lata - 8000 ton. Gdzie ta podstawa do odmowy?

  • i bardzo przepraszam, ale 4000 ton rocznie to jest 20 ton dziennie. Podejrzewam że w tej chwili ruch ciężarowy jest większy na tej drodze. No niech będzie nawet 8000 ton rocznie, 40 ton dziennie - to nadal są dwie ciężarówki na dobę. To nijak nie jest 'gigantyczny' ruch, no chyba że teraz jeździ tam dwa rowery i wóz z koniem.
  • nightwatch pisał(a):

    no wygląda to na TIRa bez plandeki. I gdzie tu sensacja? Nie pierwszy tir i nie ostatni co tamtędy jedzie. A poza tym droga nie jest prywatną własnością mieszkańców Kącka, wszyscy kierowcy mają takie samo prawo nią jeździć niezależnie od rejestracji - kierowca z Jasła zapłacił za nią tak samo jak Ty i tak samo mu 'zwisa' jak i Tobie gdy sobie gdzieś tam jeździsz. Utrzymanie dróg to zadanie zarządu dróg, niech się zajmują swoimi zadaniami i tyle.


    Te na zdjęciu akurat transport dla orlenu inne "TIRY" tam nie jeżdżą .Po śladach na poboczu już wida,ć że się nie mieszczą i zaczynają rozjeżdżać pobocze.


    Post edytowany przez admin 2014-11-22 23:30:59
  • nightwatch pisał(a):

    i bardzo przepraszam, ale 4000 ton rocznie to jest 20 ton dziennie. Podejrzewam że w tej chwili ruch ciężarowy jest większy na tej drodze. No niech będzie nawet 8000 ton rocznie, 40 ton dziennie - to nadal są dwie ciężarówki na dobę. To nijak nie jest 'gigantyczny' ruch, no chyba że teraz jeździ tam dwa rowery i wóz z koniem.

    4000 ton razy 6 to stanowi dopiero sumę wszystkich odpadów w skali roku tylko z jednego małego odwiertu badawczego ( w tym trujące substancje zakamuflowane jako zwykła zużyta płuczka).

  • na jakiej podstawie pomnożyłeś podane w dokumentacji wartości przez 6? Dlaczego nie przez 26?
    I co jest niby 'zakamuflowane' w 'zwykłej płuczce'? W dokumentacji jest napisane o odpadach szkodliwych podlegajcych procedurom utylizacji dla szkodliwych odpadów górniczych. Podane są ilości. Jeśli uważasz że coś 'zakamuflowali' to podaj dowody.
  • Zwykła płuczka zawiera tylko bentonit +wodę - o co możesz zapytać każdego, kto wierci studnie poniżej 20 metrów.. Dokładnie razy 6. Czytaj ze zrozumieniem - gdzie masz pozycję razem itd.? Gdzie masz podane dokładnie co jest w składzie tego syfu - a powinno być zgodnie z ustawą. Każdego syfu jest 4000 ton. Generalnie zamiast bić piane w swych wypowiedziach proponuję trochę poczytać, pogłębić wiedzę
    :D Gmina nawet nie podała na jaka głębokość będzie odwiert - a co to nie wie ?
  • Jednym słowem należy wpisać zakaz tego typu działalności do studium/planu i tym samym zamknąć furtkę do degradacji środowiska i działania na szkodę gminy - pytanie do kandydatów na wójta czy to zrobią.
  • vegul pisał(a):

    Jednym słowem należy wpisać zakaz tego typu działalności do studium/planu i tym samym zamknąć furtkę do degradacji środowiska i działania na szkodę gminy - pytanie do kandydatów na wójta czy to zrobią.



    Najpierw niestety ten plan musi powstać :(

  • Studium już jest. Obecnie w toku jest kilka zmian, więc można dodać jeszcze jedną, jeśli chcemy pozbawić gminę ewentualnych dochodów.
  • Jakich dochodów ? To nie Śląsk ludzie tu nie będą się budować jak ten smród gazowy się rozniesie. Gmina przy tej wydolności z już wykonanych odwiertów w Polsce może dostać do 9 tys. zł (z jednego odwiertu rocznie).Skąd wiem? To proste liczenie - podane są stawki ile ma zapłacić wydobywający wiadome są już wydajności kilku odwiertów wystarczy pomnożyć - jak się poszuka to w internecie jest komplet info., ba nawet wyliczenia . A generalnie to taka inwestycja jakby postawić kopalnie gazu np. w Konstancinie - będzie extra mikroklimat a ludzie będą wtedy walić drzwiami i oknami aby się wybudować koło takiej kopalni :-w
  • Nightwatch przeczytaj dokument jeszcze raz, tylko tym razem ze zrozumieniem.
    Wnioskują uzgodnienie programu do 31.12.2015r, a pokazują że syf powydobywczy będą produkować 2 lata, czyli wychodzi (zakładając start od 2015) do końca 2016r. To po 31.12.2015r. będzie inny program, coś ma się zmienić?
    Co do ruchu to 4000 ton jest dla każdej pozycji w tabeli ze str. 10, czyli trzeba zrobić sumę aby otrzymać całość czyli 24000 ton. Zakładając że wodę do płuczki trzeba będzie dowozić cysternami to do przewiezienia wychodzi razy dwa czyli ok. 48000 ton rocznie. Poza tym nie ma ani słowa co to za niebezpieczne substancje są w składzie płuczki, dlaczego nie chcą tego podać?
  • Czy ktokolwiek z mieszkańców gminy wiedział i lub był na spotkaniu, które odbyło się w dniu 27 listopada w siedzibie Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie (w sprawie poszukiwań gazu łupkowego na terenie gminy) ? Według tego co zamieścił Urząd Gminy na swojej stronie internetowej byli tam mieszkańcy gminy - na zdjęciach ze spotkania widać tylko urzędników. Gdzie było ogłoszenie w tej sprawie ? Ktoś to widział ? Takie
  • Było troje mieszkańców, najbliżej mieszkających, nie było ogłoszenia, ponieważ nie było celem spotkania organizowanie wiecu. Były zaproszenia dla najbardziej zainteresowanych osób. Osoby z Warszawy nie były zaproszone.
  • Osoby z Warszawy ? Ja mam wrażenie że chodziło o "urobienie" tych którzy mogą dochodzić np. utraty wartości nieruchomości. Widać ktoś się wystraszył, że sprawa zrobi się za głośna, jeszcze się ludzie dowiedzą co orlen naprawdę zamierza zrobić. A może strach przed pytaniami na które nie chcieli odpowiadać ?
  • Ja byłem zainteresowany, a nie zostalem zaproszony. Ciekawe...
  • Wiertnia już postawiona, zakaz robienia zdjęć też - jest coś do ukrycia ? Jak za komuny - obiekt militarny ?
  • vegul pisał(a):

    Wiertnia już postawiona, zakaz robienia zdjęć też - jest coś do ukrycia ? Jak za komuny - obiekt militarny ?



    Nie mogą Ci zakazać robienia zdjęć o ile nie stoisz na ich posesji. Poza ich posesją możesz wykonać zdjęcia.
  • Hmmm a jednak mogą zabronić fotografowania.... :(



    1. zakłady produkujące, remontujące i magazynujące uzbrojenie i sprzęt wojskowy oraz środki bojowe, a także zakłady, w których są prowadzone prace badawczo-rozwojowe lub konstruktorskie w zakresie produkcji na potrzeby bezpieczeństwa i obronności państwa;
    2. magazyny rezerw państwowych, w tym bazy i składy paliw płynnych, żywności, leków i artykułów sanitarnych;
    3. obiekty jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych;
    4. obiekty infrastruktury transportu samochodowego, kolejowego, lotniczego, morskiego i wodnego śródlądowego, drogownictwa, kolejnictwa i łączności oraz ośrodki dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej;
    5. zapory wodne i inne urządzenia hydrotechniczne;
    6. obiekty jednostek organizacyjnych Agencji Wywiadu;
    7. obiekty Narodowego Banku Polskiego oraz Banku Gospodarstwa Krajowego i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych S.A. oraz Mennicy Państwowej S.A.;
    8. obiekty, w których produkuje się, stosuje lub magazynuje materiały jądrowe oraz źródła i odpady promieniotwórcze;
    9. obiekty telekomunikacyjne przeznaczone do nadawania programów radia publicznego i telewizji publicznej;
    10. obiekty organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej lub przez niego nadzorowanych;
    11. obiekty organów i jednostek organizacyjnych podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych lub przez niego nadzorowanych;
    12. obiekty jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego;
    13. obiekty Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej;
    14. obiekty znajdujące się we właściwości Ministra Sprawiedliwości, Służby Więziennej oraz jednostek organizacyjnych podległych lub nadzorowanych przez Ministra Sprawiedliwości;
    15. zakłady mające bezpośredni związek z wydobywaniem kopalin podstawowych;
    16. obiekty, w których produkuje się, stosuje lub magazynuje materiały stwarzające szczególne zagrożenie wybuchowe lub pożarowe;
    17. obiekty, w których prowadzi się działalność, z wykorzystaniem toksycznych związków chemicznych i ich prekursorów, a także środków biologicznych, mikrobiologicznych, mikroorganizmów, toksyn i innych substancji wywołujących choroby u ludzi lub zwierząt;
    18. elektrownie i inne obiekty elektroenergetyczne;
    19. inne obiekty będące we właściwości organów administracji rządowej, organów jednostek samorządu terytorialnego, formacji, instytucji państwowych oraz przedsiębiorców i innych jednostek organizacyjnych, których zniszczenie lub uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi, dziedzictwa narodowego oraz środowiska w znacznych rozmiarach albo spowodować poważne straty materialne, a także zakłócić funkcjonowanie państwa.
  • @corvin, co zacytowałeś powyżej?
  • Zabawny jest np. 18 pkt. - elektrownia wiatrowa to też elektrownia :-)) te przepisy rodem z komuny to bzdety.
  • Edziu pisał(a):

    @corvin, co zacytowałeś powyżej?



    Dz.U.2003.116.1090

    ROZPORZĄDZENIE

    RADY MINISTRÓW

    z dnia 24 czerwca 2003 r.

    w sprawie obiektów szczególnie ważnych dla bezpieczeństwa i obronności państwa oraz ich szczególnej ochrony

  • A propos sprzątania odpadów i tworzenia miejsc pracy - orlen szukał w Kącku naiwnych do sprzątania baraków za 1000 zł . Szukał też kwater dla swoich pracowników - trzeba mieć tupet.
  • ???? ale o co ci chodzi- nie chcesz sprzątać baraku to nie sprzątasz, proste. Nie Twój barak, nie Twoje kwatery, nie Twoi pracownicy ani pieniądze. Jak ktoś będzie chciał wynająć kwaterę to wynajmie i nie będzie szukać aprobaty na forum.
    Post edytowany przez nightwatch 2015-01-05 18:40:28
  • nightwatch pisał(a):

    ???? ale o co ci chodzi- nie chcesz sprzątać baraku to nie sprzątasz, proste. Nie Twój barak, nie Twoje kwatery, nie Twoi pracownicy ani pieniądze. Jak ktoś będzie chciał wynająć kwaterę to wynajmie i nie będzie szukać aprobaty na forum.


    Rozumiem że tobie pasuje to zajęcie - może się jeszcze załapiesz , a może już się załapałeś ? A skoro nie zrozumiałeś to jeszcze raz: orlen obiecywał mieszkańcom Kącka ( na zebraniu w świetlicy - na którym nie byłeś to i nie wiesz) miejsca pracy i to nie w roli ekip sprzątających. Nie jest moim zamiarem szukanie aprobaty lecz informowanie o działaniach firmy które są ukrywane przed mieszkańcami gminy np. gdzie będą następne odwierty, gdzie planowane są gazociągi przesyłowe, stacja odbioru gazu z przyłączeniem do sieci gazowej itd.
  • no nie byłem na spotkaniu to racja, nie wiem co tam komu obiecali i po co. Ale jakie 'miejsca pracy' - przecież do pracy na wiertni trzeba mieć kwalifikacje, wykształcenie, egzaminy itp, bez tego to można tylko barak sprzątać albo jedzenie dowozić - no i to właśnie się dzieje. Jeśli ktoś uważał że zostanie inżynierem górnictwa bo blisko mieszka to rzeczywiście, słusznie go nazywasz frajerem. Jaką niby mieli by dostać pracę na wiertni? to nie biuro ani urząd państwowy gdzie każdy się nadaje kto umie pisać i pić kawę.
    PS no i na co byś liczył - tam pracuje tylko kilkadziesiąt osób. Lokalny spożywczak poczuje różnicę, może nawet zatrudni kogoś do pomocy, kilkanaście osób wynajmie mieszkania których wcześniej nikt by nawet nie obejrzał, czasem pracownicy zamówią pizzę i pójdą na piwo w piątek jeśli jakaś knajpa jest w okolicy i to wszystko.
    Post edytowany przez nightwatch 2015-01-05 22:23:45