Ataki Hakerów na forum
  • Od pewnego czasu forum atakowane jest jakimiś angielskojęzycznymi dyskusjami. Często propagującymi homoseksualizm.Czy ustalono sprawcóW tego procederu?Czy jest znane IP?JAK MOŻNA PORADZIĆ SOBIE Z TYM SPAMEM?
    Post edytowany przez admin 2013-12-11 08:54:31
  • Obserwator - Ty to czytasz? ;)
    Nawet nie wiedzialem, ze to o homoseksualistach - jak widze, to od razu kasuje.
  • Myślę że radzimy sobie całkiem nieźle. Spamerzy dostają się na forum raczej rzadko Kiedy w pod koniec zeszłego tygodnia była mała fala, współmoderatorzy reagowali błyskawicznie. Dziękuję im bardzo!

    Walka ze spamem jest w pewnym sensie uciążliwy, ale szukanie "winnych" nie warte zachodu. Jakaś firma, często jak najbardziej poważna, zleca innej firmie "pozycjonowanie" swojej strony, ta z kolej korzysta z usług innych, którzy za małe pieniądze obiecują cuda. Za pomocą skryptów na komputerach w Chinach, Rosji albo gdzieś indziej na świecie próbują umieścić link do klienta na innych stronach i forach. Komputer ostatniego spamera był podobno z Holandii. Właściciele tych komputerów nawet nie muszą wiedzieć, że ich komputer wysyła spam.

    Forum można uszczelnić, wprowadzając bardziej uciążliwy sposób rejestracji, np. wymagać zatwierdzenie przeze mnie albo zapisanie się tylko na zaproszenie. Takie rozwiązania wykluczam obecnie.
  • Może rozważyć wariant z zatwierdzaniem przez Admina zagranicznych zgłoszeń rejestracyjnych? Wiem, że to żadne zabezpieczenie, ale jednak utrudnienie. Nie to żeby mi tu spam przeszkadzał - spotykam "dziwne" wpisy bardzo rzadko i znikają błyskawicznie - raczej "głośno myślę" jak Wam trochę ulżyć w pracy. Ale i bez tego robicie Naprawdę Dobrą Robotę i za to Wam dziękuję.
  • witek pisał(a):

    Może rozważyć wariant z zatwierdzaniem przez Admina zagranicznych zgłoszeń rejestracyjnych?


    To byłoby utrudnieniem np. dla tych, którzy pracują w korporacjach mają dostęp do internetu poprzez proxy gdzieś w "chmurze". Albo dla tych, którzy korzystają z sieci anonimizujących jak TOR. Dla admina to nie było ułatwieniem, bo musi na bieżąco sprawdzić listę osób chętnych do zapisanie się. Łatwej jest od czasu do czasu przeglądanie listy nowo zapisanych użytkowników.
    Na forum dostaje się miesięcznie kilku do kilkunastu spamerów. Najwyżej połowa z nich może dokończyć rejestracje poprzez potwierdzenie maila, z kolei tylko część z nich potem umieści link na tablicy (strona Aktywność), a wpisy na samym forum robi znikoma liczba, może 3 w ciągu roku. Jak już wyżej pisałem, nie chodzi im wcale o to, żeby ktoś to czytał i klikał, tylko o to, żeby poprawić wynik w wyszukiwarkach.
    Tak mały rozmiar problemu nie jest dla mnie powodem do utrudnienia dostępu do forum. Captcha i potwierdzenie adresu mailowego są już dość wysokimi barierami.
    Post edytowany przez admin 2013-12-11 13:47:57