Wójt rozwija dialog i wdraża standardy współpracy
  • Wczoraj pojawił się ogłoszenie na wiazowna.pl i w BIP, w którym wójt szuka partnera do wspólnego przygotowania i realizacji projektu w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013 Priorytet V – Dobre rządzenie, Działanie 5.4. – Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 – Rozwój dialogu obywatelskiego, w obszarze: Wdrożenie standardów współpracy administracji publicznej z organizacjami pozarządowymi.
    Długi tytuł, który mało mówi. Również z załączonych dokumentach wbrew podstawowym zasadom dialogu i współpracy nie ma informacji, o co właściwie chodzi.
    http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-45362.htm
    Trochę wyszukiwania przyniosło informację, że ma być wdrożony "Model współpracy administracji publicznej i organizacji pozarządowych", opracowany już w 2011 r. w ramach innego poddziałania. Dokument jest dostępny tu: http://www.pokl541.pozytek.gov.pl/files/Model/Produkty/model_wspolpracy.pdf
    Będą pewnie szkolenia, warsztaty,, konferencja podsumowująca, materiały promocyjne. Być może powstanie kolejny program, kolejny dokument strategiczny. Ale czy coś z tego wyniknie?
    Problemy leży nie tylko po stronie organów samorządu. Działanie koncentruje się na współpracy z organizacjami pozarządowymi, a sieć organizacji jest dość słabo rozwinięta, jakościowo i ilościowo, nie licząc klubów sportowych.
    Czy warunkiem funkcjonującego dialogu społecznego jest zakładanie organizacji? Formalizacja forum jako stowarzyszenie?
  • To jest takie "teredytkum, teredytkum tańcowała igła z nitką..." Zwykłe bicie piany. Czy ktoś widział w naszej Gminie uczciwie i rzetelnie prowadzony dialog na linii urzędnik- obywatel, bo ja nie. Tzw. "konsultacje społeczne" się robi bo ustawa nakazuje, ale robi się tak aby broń Boże nie dać obywatelowi możliwości realnego wpływu na prawo które stanowi Gmina.
    Przykład: konsultacje w sprawie podziału Gminy na okręgi wyborcze. Wszyscy urzędnicy z PT p. Wójt i PT p. Przewodniczącą twierdzili, że projekt jest super nie słuchając ludzi. No i skończyło całkowitą kompromitacją i Wójt i Przewodniczącej.
    Kolejny przykład: to co pisał ostatnio @obcy odnośnie konsultacji w sprawie projektu statutu. Miejsca na uwagi na arkuszu jest tyle co nic, co pokazuje, że urzędnik nie traktuje obywatela serio.
    Kolejny przykład: "Dialog" jaki był prowadzony na linii urzędnicy - obywatele przy uchwalaniu Studium...

Uważam, że ten nowy pomysł to kolejne bicie piany. Ktoś z urzędników poprawi sobie ocenę bo jest aktywny. W ten sposób marnotrawi się tylko pieniądze które daje Jewrosojuz, a które można wydać znacznie mądrzej.

No i na koniec: Oświadczenie jakie musi podpisać organizacja społeczna oferująca współpracę Gminie musi mieć siedzibę na terenie Gminy. czyli jeżeli będzie to organizacja społeczna z siedzibą np. w Otwocku lub Warszawie a w zakresie działalności ma np. całe Mazowsze to nie może skutecznie aplikować w tym programie.

Zaczyna to wyglądać na to, że kasa z tego programu ma być "dla swoich", skoro nie chcą wpuścić nikogo z zewnątrz.
    Post edytowany przez Edziu 2013-04-17 13:47:56
  • Edziu pisał(a):

Oświadczenie jakie musi podpisać organizacja społeczna oferująca współpracę Gminie musi mieć siedzibę na terenie Gminy.

Ups. Nawet nie zauważyłem tego. No to zastanówmy się które organizacje mają u nas dużo doświadczenia w wprowadzeniu programów dialogu i współpracy w zakresie tworzenia polityki lokalnej, realizacji zadań publicznych oraz tworzenia warunków sprzyjających społecznej aktywności. To mamy na przykład ....
    hmmm
    Szybkie szukanie w bazy NGO pokazuje, że oprócz jednego małego stowarzyszenia naszego miejscowego doktora, który ma jako obszar działania nawet "Działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych" jest jedna organizacja, która niekoniecznie się zna na dialogu społecznym, ale na pozyskaniu środków unijnych: http://bazy.ngo.pl/search/info.asp?id=177835
    Post edytowany przez obcy 2013-04-17 14:43:52
  • Po nitce do kłębka....A raczej do krewnych i znajomych królika...
    Kto jest prezesem tego stowarzyszenia? Za dobrą odpowiedź można w tej zgaduj-zgaduli wygrać talon na lutownicę...
    Post edytowany przez Edziu 2013-04-17 15:51:54
  • Edziu pisał(a):

Po nitce do kłębka....A raczej do krewnych i znajomych królika...
    Kto jest prezesem tego stowarzyszenia?

Którego stowarzyszenia? Jeśli chodzi Ci o LGD, to jej aktualny prezes akurat nie należy do najbliższych krewnych i znajomych królika.
    Ale całe zarządzenie jest napisane pod LGD. Planowane zadania partnera to dokładnie to, czym się zajmuje LGD na co dzień, a stowarzyszenie dysponuje wymaganymi zasobami, które gmina jako jeden z jego największych członków udostępnia. W tym nie ma nic złego, LGD została przecież utworzona w celu pozyskania funduszy unijnych dla samorządów i mieszkańców regionu. Wątpliwości mam tylko co do celowości projektu w naszych warunkach.
    Post edytowany przez obcy 2013-04-18 12:04:00
  • obcy pisał(a):

Wątpliwości mam tylko co do celowości projektu w naszych warunkach.

Trudno się nie zgodzić z tym i całą resztą :( Szczególnie, że raz już rozwinięty dialog, jakoś szybko się zwinął.

PS. formalizacja forum poważnie, czy zaczepnie?

• Przyznam szczerze, że gdybym był wójtem, to bylibyście (Obcy i Edziu) dwoma wrzodami na mojej d.... Ledwo się pomysł pojawił, chłopaki już zrobili analizę prawną i wywiad środowiskowy :D

Od siebie dorzucę, że w przypadku konsultacji projektu Regulaminu utrzymania czystości zgłosiłem swoje uwagi, niestety nie odniesiono się do żadnej z uwag. W zasadzie jakiegokolwiek odniesienia się do czegokolwiek nie widziałem. Spoko, mieszkańcy mają władze samorządowe tam, gdzie władze samorządowe mają mieszkańców. Nie piję tu do konsultacji, bo te są w interesie mieszkańców, ale do deklaracji podatkowych. :]
  • Internet mi się rozjechał czy zginęły "pytania do wójta" na stronie UG?
  • Nie Tobie internet się rozjechał, tylko urzędowi rozjechała się strona. Linku do pytań rzeczywiście już nie ma. Same pytania i odpowiedzi jeszcze są: http://www.wiazowna.pl/571-4c7cdb281d98b.htm
  • Już wszystko w normie