150 rocznica Powstania Styczniowego
 • Za 10 dni obchodzimy 150 rocznicę Powstania Styczniowego. GOK planuje na 22 stycznia uroczysty program (według AS-PIK, na stronie GOK nie ma informacji).
  Również na terenie naszej gminy doszło do potyczek w trakcie powstania. Co my jeszcze o tym wiemy? Najbardziej znanym wydarzeniem była chyba potyczka nad Rudką. Jacek Kałuszko i Paweł Ajdacki pisali o tym w książce "Otwock i Okolice" (str. 20):
  Pod Rudką oddział Józefa Jankowskiego odbił rekrutów prowadzonych przez Rosjan.

  image
  Dalej piszą:
  Krwawe, tragiczne potyczki rozegrały się pod Łucznicą, Natolinem, Zambrzykowem, Ginianką. Pozostały do dzisiaj mogiły i pochylone, zapomniane krzyże.

  Naprawdę zapomniane? Krzyż w Rudce jest akurat niezapomniany.
  Dobrze znana jest mogiła powstańców styczniowych n cmentarzu w Wiązownie. Kim byli ci powstańcy, w jakich okolicznościach zginęli? Wiktor Lach (dziennikarz, powiatowy społeczny opiekun zabytków) pyta na facebooku, kto leży w Wiązownie, skoro mogiła z zasadzki nad Rudką znajduje się nad Świdrem.
  Może ktoś z was zna odpowiedzi, albo ciekawe historie?
 • Nikt nic nie wie? :( Przyznać się muszę, że i moja wiedza odnośnie powstania styczniowego jest marginalna.
  A przed II wojna swiatowa, powstancy styczniowi byli czczeni w Polsce niczym bogowie.
 • W styczniowych Powiązaniach Krzysztof Oktabiński pisał o wydarzeniach na terenie gminy Wiązowna w czasie powstania styczniowego. Najważniejszym wydarzeniem wymienionym w artykule jest również potyczka w Rudce, więcej pisał o bohaterze akcji Józefie Jankowskim.
  Z mojej strony dodam kilka zdjęć krzyża w Rudce, odnowionym 10 lat temu.
  image
  image
  image

  Na Cytadeli w Warszawie znajduje się tablica upamiętniająca Jankowskiego:
  image

  Jankowski Józef, pseud. Szydłowski (1832- 1864), pułkownik Wojsk polskich w r. 1863. Ur. w majątku Uszprudzie w pow. mariampolskim...
  http://mazovia.strefa.pl/date/memo.htm


  600 x 800 - 139K
  600 x 800 - 108K
  600 x 800 - 108K
  227K