Centrum handlowe w Góraszce
  • Robi wrażenie. Tylko jeziora nie zwizualizowali:) To kiedy na te kręgle?:)
  • Sa juz jakies szczegoly?
  • Gwoli zachowania ciągłości wątku dorzucam stronę dotyczącą CH Góraszka.
  • Najlepsze są te wykopy w galerii zdjęć:)
  • Kurcze, ciekawe czy to zbuduja tak jak jest w planach. Mam na mysli terminy. Moim zdaniem, to oraz budowa POW i S17 baaardzo ozywilyby Wiazowne. Obok jest cala masa terenow, na ktorych moznaby stawiac inne sklepy, punkty uslugowe.

    Nie wartosciuje czy to dobrze czy zle. Troche sie tej sytuacji boje, bo uwazam, ze nasza gmina jest mentalnie i organizacyjnie tak gdzies okolo roku 1990, moze 1995. A zeby takie inwestycje ogarniac i wykorzystac dla rozwoju gminy to niestety same checi nie wystarcza :( Przydalby sie wojt mlody, z doswiadczeniem managerskim, wizja i charyzma. Tylko czy taka osobe przyciagnie urzad wojta (gdzie musi z kazdym walczyc i z kazdego wydatku sie tlumaczyc), jesli kompetencje pozwalaja takiej osobie pracowac w jakiejs firmie prywatnej i zarabiac 50-100kpln miesiecznie? Niestety nie sadze :(
  • Dobry Wójt bardzo pożądany ale centrum handlowe w Góraszce niewskazane. Szczególnie przed przebudową S17.
  • Będą takie korki że wszyscy po lesie objazdów poszukają. O zepsuciu krajobrazu przedpola Przedmościa nie wspomne...
  • Odwieczny dylemat chciałoby się mieć kaskę z podatku od nieruchomości na inwestycje w Gminie, kino i sklepy pod nosem albo krajobraz przedpola Przedmościa (że co ?!? - dobrze rozumiem, że chodzi o historyczne tło dla bunkrów).

    Okolica nasyca się centrami - w Wawrze są dość konkretne plany na Ferio, Hopstop w Falenicy, galeria w Józefowie, ten rozgrzebany plac w centrum Otwocka został kupiony w zeszłym roku, ostatnio przeczytałem nawet o jakimś kosmosie nad stacją w Rembertowie z parkiem na dachu, parkingiem P&R i biurami wszystko za jedyne 210 mln (taa jasne) :) http://www.portalspozywczy.pl/handel/wiadomosci/w-rembertowie-moze-powstac-centrum-handlowe,85631.html.

    Nie sądzę, żeby tak peryferyjne centrum miało coś do zaoferowania ludziom z Warszawy i okolic żeby zakorkowali 17-kę. Chyba że w sobotę ale wtedy to mi to nie przeszkadza. Też historycznie gminom, czy zarządcom dróg z Auchan udaje się współpracować (wiadukty nad Puławską i w Łomiankach).

    Także ja trzymam kciuki, żeby jednak udało się Góraszkę odpalić (bo centrum jak dla mnie na wielkość od czapy i łatwe to nie będzie) i trochę kaski do budżetu wpadło - 1,9 mln zł tylko od budynków (w rzeczywistości więcej bo podają 100 tys. powierzchni najmu do tego dochodzą ciągi komunikacyjne, pow. techniczne itp.) + 70 groszy od 1m2 gruntów - bierzemy ?

  • Spoko! Ta inwestycja szybko nie ruszy. Jak na razie ktoś się zreflektował,że po zalaniu asfaltem i betonem takiej powierzchni nie będzie gdzie odprowadzać wód opadowych. tzn. będzie, ale po zrzuceniu wód do kanału ulgi może zostać zalany kawał centrum Wiązowny.
  • AlBundy pisał(a):

    Nie sądzę, żeby tak peryferyjne centrum miało coś do zaoferowania ludziom z Warszawy i okolic żeby zakorkowali 17-kę.


    To będzie 10 minut od Ursunowa, kiedy powstanie POW. Wcześniej otwarcie centrum rzeczywiście nie ma sensu.

    Edziu pisał(a):

    Spoko! Ta inwestycja szybko nie ruszy. Jak na razie ktoś się zreflektował,że po zalaniu asfaltem i betonem takiej powierzchni nie będzie gdzie odprowadzać wód opadowych. tzn. będzie, ale po zrzuceniu wód do kanału ulgi może zostać zalany kawał centrum Wiązowny.


    Nie mówiąc już o skutkach brudnych wód odpadowych z takiej powierzchni na rezerwat przyrody. Przy tym niedoczyszczone ścieki, które obecnie od czasy do czasu nasza oczyszczalnia puszcza do Mieni to pestka (albo kropelka).
    Można oczywiście budować oczyszczalnie wód odpadowych ....

    Inwestor musi teraz opracować raport o oddziaływaniu na środowisko. Do czasu przedłożenia raportu postępowanie ws. wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest zawieszone.
    Wszystkie informacje o postępowaniu są w BIP, który wygląda ostatnio po nowemu: http://bip.wiazowna.pl/public/?id=119846
  • Obcy pisał:
    To będzie 10 minut od Ursynowa, kiedy powstanie POW. Wcześniej otwarcie centrum rzeczywiście nie ma sensu.


    Sam inwestor pisze, że nie uruchomi centrum bez S17, a do czasu jak powstanie S17 i POW z Tesco na Kabatach zrobi się 5 albo 6 piętrowa Galeria a na Wilanowie GTC wybuduje też spore centrum. Wątpię, żeby ludzie z Kabat, czy Wilanowa chcieli się tłuc taki hektar nawet ekspresówką jak mają swoje centra pod ręką + dostęp do Janek po otwarciu I części POW.

    Co do odprowadzenia wody - to sporo infrastruktury (rowy, zbiorniki powstanie przy okazji S17 i POW) oczyszczalnia wód opadowych to też nie jest jakiś duży wydatek przy takiej skali inwestycji - przy autostradach i ekspresówkach powstaje tego sporo - także spoko dadzą radę.
    Post edytowany przez AlBundy 2013-05-23 13:28:14
  • Pytanie gdzie to chcesz odprowadzić - Góraszka jest najniższym punktem w okolicy (mówię o lotnisku).

    Dla mnie większym, nadal nierozwiązanym problemem jest zaopatrzenie w wodę, ale o tym gmina nie myśli, bo i po co, a inwestor będzie miał gdzieś mieszkańców ;)
  • AlBundy pisał(a):

    Co do odprowadzenia wody - to sporo infrastruktury (rowy, zbiorniki powstanie przy okazji S17 i POW) oczyszczalnia wód opadowych to też nie jest jakiś duży wydatek przy takiej skali inwestycji - przy autostradach i ekspresówkach powstaje tego sporo - także spoko dadzą radę.


    Prawda. Na Targówku jest też sporo zbiorników.

    Mataj pisał(a):

    Dla mnie większym, nadal nierozwiązanym problemem jest zaopatrzenie w wodę, ale o tym gmina nie myśli, bo i po co, a inwestor będzie miał gdzieś mieszkańców ;)


    Własna SUW chyba też nie będzie problemem. Z tego co pamiętam pod lotniskiem jest sporo wody (Subniecka Warszawska).
  • http://finanse.wp.pl/kat,1033691,title,Przejecie-przez-Auchan-jedyna-szansa-na-przetrwanie-dla-Reala,wid,15988445,wiadomosc.html

    Zdaniem "Rzeczpospolitej" niemal pewne jest, że zostanie wydana decyzja warunkowa, zobowiązująca Auchan do sprzedaży lub zamknięcia kilku, a może nawet kilkunastu sklepów.
    Post edytowany przez [Deleted User] 2013-09-16 19:43:02
  • Slyszalem, ale szczerze mowiac nie rozumiem. Widac nadal ktos wspiera dyskonty - Biedronke i Lidla. Przeciez taki Auchan i Real maja obroty pewnie kilka razy mniejsze niz dyskonty... Poza tym HM to inny typ zakupow (duza odleglosc = wieksze zakupy raz na 1-2 tyg), a dyskonty stawiaja pod bokiem i to one najsilniej uderzaja w male sklepy. Nie wiem dlaczego walczy sie przede wszystkim z HMami!?
  • myślisz Hubertus1656 że nie powstanie Auchan bo "sprzedadzą" ten sklep-lokalizację zanim jeszcze powstał?? znam jeden taki przypadek we Francji i dotyczący sieci jaka jest prężna i u nas... sektor budowlany - gigantyczny hipermarket - miesiąc przed otwarciem zmieniły się przepisy i sklep o powierzchni ponad 10000m2 powstał ale nie otwarto go... sprawdzę z ciekawości co się teraz tam mieści...
  • Jeżeli mówisz o Goraszce, to inna liga niż Reale - centrum regionalne, multipleks, market budowlany, bajery szmery (m.in. inwestor sam wybuduje węzeł na s17), wielki sukces albo wielka klapa.

    Uokik może wytypowac jakieś lokalizacje, gdzie Auchan po przejęciu Reala będzie miał pozycje dominującą i kazać odsprzedać te markety albo całego Reala w Polsce. Podobnie było z Wedlem - Kraft, kupując go w paczce z innymi europejskimi biznesami slodyczowymi od Pepsico, musiał po zakupie wydzielić produkcje czekolady w Polsce (bo już miał m.in. Milkę i jeszcze pare innych marek) i odsprzedał ją Japonczykom a sobie zostawił ciastka i cukierki.

    V460 masz rację Biedronkę wspierają głównie polscy producenci, którzy kredytuja ją na kilka miliardów złotych i z każdym otwartym sklepem ten kredyt w postaci towarów wystawionych do sklepu rośnie. Co ciekawe dzięki szybkiemu obrotowi w sklepie i braku akceptacji kart kredytowych, zanim Biedra zapłaci za towar producentowi zdąży go dwa razy sprzedać. Sklepy są na ogół wynajmowane, więc otwieranie nowych ogranicza się głównie do inwestycji w wyposażenie. Impreza się kręci dopóki dobrze dobiera się lokalizacje. Dzięki temu za rok - dwa Biedrona będzie drugą największą po Orlenie firmą w Polsce i nie zdziwilbym się jakby otworzyła się w Wiązownie.

    Największym dłużnikiem już pewnie jest, no może Solorz więcej pożyczył na Polkomtel ale on dał zabezpieczenie i płaci od tego długu odsetki :)
  • Biedronke wspieraja nie tylko polscy producenci. Niestety problem jest pewnie szerszy... Przez dlugi czas (nie wiem czy juz to rozwiazali?) byla wspierania rowniez "legislacyjnie" ;)

    I musze powiedziec, ze jako zadowolony klient dyskontu (Lidla)*, jestem zdania, ze ten format sklepow szkodzi gospodarce znacznie bardziej niz HM w galeriach handlowych.

    (*) zadowolony, bo mam tanio i nie musze dokonywac milionow idiotycznych wyborow np. pomiedzy 34 rodzajami papieru toaletowego oraz 23 rodzajami masla ;)
  • Patrząc na ceny w niektórych okolicznych sklepach, to nie wiem co nas bardziej morduje - Hm czy byznesmeni co to rolę uprawiali a za sklepy się wzięli...
  • Zawsze możesz wziąć się za uprawę roli to Cię nie będą mordować w warzywniaku.
  • hehe nightwatch - czyzbys mial sklepik? ;)

    Mataj ma troche racji. Niestety ceny w niektorych lokalnych sklepikach sa bardzo wysokie :( Ja kiedys praktycznie codziennie kupowalem w jednym takim sklepiku, ale ceny skutecznie mnie od tego odstraszyly :(
    Post edytowany przez v460 2013-09-17 17:05:38
  • Nightwatch, Bardzo się ciesze z Twojej rad, wyznwyznaję zasadę, że jak się na czymś zupełnie nie znam, to się za to nie biorę. Zatem rolnikiem nie zostanę.
    V460,dodaj do tego fochy przy każdej płatności kartą , co biorąc pod uwagę ceny jest średnim żartem.

    Oczywiście nie mam tego za złe, jest wolny rynek i oligopol rządzi się własnymi prawami. Myślę jednak, że wolny rynek szybko to zweryfikuje jak się pojawi konkurencja a przywiązania klienta do małego sklepu nie będzie. Tylko później będzie lament, że "nas Ruscy i Niemcy wykupują".
    Post edytowany przez Mataj 2013-09-17 17:41:28
  • Błe, w naszej gminie sklepiku to bym nie chciał. Z powodu bliskości Warszawy handel i usługi tu takie nieco podupadłe, kto może to woli robić zakupy w mieście.
  • No a ja chcialem robic zakupy tutaj, zeby ludziom zylo sie lepiej. Powaznie! Tylko jak jestem "robiony w wała" i sie ze mnie zdziera po 1 zloty na kazdej butelce piwa, wymaga sie paragonow (chociaz sie mnie zna!) przy zwrocie butelek, o siatke sie musze prosic, a jak chce placic karta to fochhhhh... I jeszcze slysze, ze "obcy wykupuja Polske", "zyje sie gorzej jak za gierka", "armie mamy slabsza niz w 1939". Zweryfikowalem moja postawe. Kupuje w Lidlu lub Jartonie i jestem szczesliwszy ;)

    A chcialem dobrze...
  • Przecież to norma wszędzie na świecie - jak chcesz mieć blisko to płacisz u Hindusa / Chińczyka / w wiejskim sklepie w Malcanowie lub Pęclinie / Żabce drożej - musi się dać jakoś na tym niższym obrocie zarobić a jak chce ci się poleźć dalej to masz taniej. A jak jedziesz samochodem, to może tak samo drogo :)

    Albo jak lubisz sobie ponarzekać na byznesmenów to idziesz do nich kupić a jeszcze przy okazji na Ruskich i Niemców sobie popsioczyć z byznesmenem można.

    v460 o co chodzi dokładniej z tym wsparciem legislacyjnym?
  • To nie jest normalne ;) Otoczenie gospodarcze nie bierze sie z przypadku, a jest ksztaltowane przepisami. W roznych panstwach jest roznie. Np. we Francji masz dominacje handlu wielkopowierzchniowego czyli centra handlowe z HMami, a juz w Niemczech masz rynek oparty glownie na dyskontach. Gdyby w pewnym momencie dyskonty nie zostaly "wsparte" to obroty w malych sklepikach bylyby wieksze, a ceny moglyby byc tam nizsze. Podnoszenie cen w lokalnych sklepach do niczego dobrego nie prowadzi. Ja w takim sklepiku zostawialem codziennie kilkadziesiat PLN (zawsze ponad 20, bo zawsze placilem karta), a teraz juz nie zostawiam praktycznie ani zlotowki. Nie jestem jedyny.
    No ale to by dlugo bylo gadac.

    A o co chodzi ze "wsparciem legislacyjnym". W pewnym momencie przepisy zostaly zmienione tak, ze postawic hipermarketu praktycznie sie nie dalo, a dyskonty mogly sie rozwijac bezproblemowo. To spowodowalo naruszenie rownowagi i "nadprogramowy" rozwoj Biedronek i Lidli. To co napisales AlBundy ma sens, ale w odniesieniu do HMow a nie do dyskontow. HM jest zazwyczaj daleko, wiec musisz do niego dojechac, musisz poswiecic czas - masz taniej, ale skorzystanie z HMu wiaze sie z "dodatkowymi kosztami". Dyskont zazwyczaj masz "pod blokiem" i zakupy w nim sa tak samo latwe / uciazliwe jak w sklepie osiedlowym. I to jest sedno problemu. Bo jezeli masz to samo tylko w wiekszym wyborze za nizsza cene przy takich samych "kosztach dodatkowych" to kto wybierze drozszy sklepik!? :(

    Stad "sukces" dyskontow. Problem tylko, ze ten sukces zostal wsparty dodatkowo. Co najsmutniejsze, stalo sie to za rzadow partii patriotycznej (chociaz przeforsowal to wspolkoalicjant - Samoobrona) :( Taka smutna prawda.
    Post edytowany przez v460 2013-09-18 10:07:27
  • W UG leży komplet dokumentów potrzebnych Wójt do przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko planowanego Centrum. Dokumentację można przeglądać do końca września.

    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=119846

    Jak ktoś ma ochotę to może sobie obejrzeć jak ma wyglądać całe Centrum i jak będzie oddziaływało na środowisko.
    Znaczy inwestor dąży do uzyskania decyzji środowiskowej. Co będzie dalej - nie wiadomo.
  • czy oni to w ogóle jeszcze chcą wybudować?
  • Nie chcą. Nie będzie żadnego centrum handlowego - będzie osiedle i hotel.
  • na hotel miejsce dobre, skądinąd, ale osiedle przy hałaśliwej trasie? czy ja wiem...
  • spoko nie wiadomo o co chodzi? Proste chodzi o kasę .....
  • ...cokolwiek masz na myśli, bo osiedla chyba nawet nie mogą nawet tam wybudować? :)
    Post edytowany przez alert 2015-10-11 14:03:18
  • a tego to nie wiem nie znam się na hydrologi
  • Dokładnie chodzi o kasę - ci co mieli "zasiedlić" teren centrum handlowego nie chcieli zapłacić proponowanych stawek - duże firmy maja swoje kalkulacje i tyle. Miało być centrum konferencyjne , ale na dziś to hotel + osiedle. Kogo obchodzi hałaśliwość , w mieście w centrum jest hałas a betonowe klitki się sprzedają. Zmienić papiery z uciążliwego centrum na osiedle - żaden problem. Co do hydrologii - to jedno osiedle na śmieciach (zasypano nimi podmokły teren w Malcanowie) już w gminie mamy .
  • Skąd masz te informacje? Jeżeli to prawda to będzie dziura w S17 na wysokości Wiązowny - bo CH Góraszka miała wybudować węzeł Wiązowna I.
  • Do osiedla też trzeba dojechać :)
  • vegul, czy nie masz gorączki czasem, te jesienne chłody...
  • Ja nie ale tobie wyraźnie szkodzą te "czerwone buty" do odchudzania za dużo podciśnienia czy promieniowania ...
  • Kurde, pohamujcie sie troche ;) Chamowo straszne nam sie tu robi.
    Sa jakies pewne informacje, ze budowa centrum jest zagrozona?
  • A kto tu się po chamsku zachował ? ten którego obraża Ronaldo czy obrażany przez Ronaldo??? Nie mam zwyczaju publikować informacji " z palca wyssanych". Publikowanie czegokolwiek zawsze ma swoich za i przeciw a najlepszym przykładem jest temat GS Wiązowna.
  • v460 pisał(a):

    hehe nightwatch - czyzbys mial sklepik? ;)

    Mataj ma troche racji. Niestety ceny w niektorych lokalnych sklepikach sa bardzo wysokie :( Ja kiedys praktycznie codziennie kupowalem w jednym takim sklepiku, ale ceny skutecznie mnie od tego odstraszyły :(

    Ceny - (przynajmniej w części) wynikają z kosztów mały rynek, straty, czynsz itp. Zawsze "sieciówka" ma lepiej - tu straci , tam zarobi aby bilans był na +.
  • vegul pisał(a):

    A kto tu się po chamsku zachował ? ten którego obraża Ronaldo czy obrażany przez Ronaldo??? Nie mam zwyczaju publikować informacji " z palca wyssanych". Publikowanie czegokolwiek zawsze ma swoich za i przeciw a najlepszym przykładem jest temat GS Wiązowna.


    Peace! ;) Chodziło mi ogólnie o atmosferę, nie o osoby. Aczkolwiek pytanie o gorączkę jest nie na miejscu.
    Naprawdę jest ryzyko, że to centrum nie powstanie?

    @Vegul: tak, wiem że mały z reguły będzie droższy, ale są granice rozsądku. W Polsce problem jest taki, że ktoś dopuścił do rozwoju dyskontów. To jest prawdziwy problem. Hipermarket nie jest większym zagrożeniem dla sklepików osiedlowych. Dyskont niestety już tak.
  • a ruszył już ktoś zadek i sprawdził dokumentację co jest wyłożona do wglądu w UG? Czy dyskutujecie sobie czysto teoretycznie?
  • Teoretycznie to jest dokumentacja - i co z tego ? Jakiś problem z dokonaniem zmian?
  • a, to dyskutujcie dalej. nie przeszkadzam.
  • Ja nie dyskutuję (na temat CH Góraszka) tylko pytam. Aż tak mnie to nie interesuje, żeby jechać i sprawdzać dokumentację. Mieszkam od tego miejsca kawałek ;)
  • to pytaj gdzie indziej jeśli chcesz się czegokolwiek dowiedzieć
  • Na psy schodzi to forum.
    Post edytowany przez AlBundy 2015-10-19 13:56:52
  • Nie załamuj się. Smutasy tak mają i uważane aby nie dominowali. Mnie do CH Góraszka nie pilno. Ja będzie A2 to do GH Stojadła dojedziesz w kilkanaście minut.