Podział terytorialny Gminy Wiązowna
 • Od czasu do czasu okazuje się, że nie do końca jest jasne, jak wygląda podział terytorialny gminy Wiązowna. W gminach wiejskich podział na miejscowości powinien się pokrywać z obrębami geodezyjnymi. Tak u nas nie jest. Z zasady jedna wieś tworzy jedno sołectwo, ale prawnie nie ma takiego przymusu, i nasza gmina zrobiła tu wyjątki. Problem powstaje, kiedy trzeba ustalić granice miejscowości i sołectw, jak w przypadku ustalenia okręgów wyborczych. Czy są mapy z granicami miejscowości?
  Według systemu TERYT miejscowości mamy 29.
  Sołectw i osiedli jest 30. Wiązowna jest podzielona na "Wiązowna Gminna" i "Osiedle Parkowe", Glinianka na "Glinianka" i "Glinianka II". Czy wiadomo, gdzie przebiega granica między sołectwami Glinianką a Glinianką II? Natomiast Zagórze nie należy do żadnej jednostki pomocniczej.
  Obrębów geodezyjnych jest tylko 26, numerowane od 2 do 27 (może Aleksandrów miał kiedyś nr 1?). Bez własnego obrębu są Radiówek, Rudka i Stefanówka.
  Czy warto zrobić z tym porządek? Ostatnio Rada Gminy przegłosowała stanowisko w sprawie zmiany granic niektórych obrębów, w Czarnówce/Woli Karczewskiej oraz Duchnowie/Wiązownie Kościelnej. Na pewno można znaleźć jeszcze inne przypadki, gdzie warto się nad tym zastanawiać, np. w Pęclinie/Żanęcinie. Wójt wczoraj powiedziała, że raczej zrezygnuje, z powodu wysokich kosztów takiego przedsięwzięcia dla samorządu. Natomiast radny Piotr Izdebski stał na stanowisku, że trzeba dalej nad tym pracować.
  Łatwiej i szybciej można ustalić granice jednostek pomocniczych tam, gdzie nie odpowiadają obrębom geodezyjnym: Wiązowna Gminna, Osiedle Parkowe, Boryszew, Stefanówka, Żanęcin, Radiówek, Rudka, Glinianka, Glinianka II, ewentualnie Majdan, jeśli sołectwo ma obejmować Zagórze. Nieustalone granice są tylko jednym z kilku błędów w statutach jednostek. Można tam znaleźć mnóstwo redakcyjnych błędów. Niezrozumiałe jest, że Rada przez 12 lat, przez 4 kadencje, nie znalazła czasu na naprawę tych błędów, a na dwóch nadzwyczajnych sesjach zajmuje się obcinaniem dębu.
 • Niezrozumiałe jest, że Rada przez 12 lat, przez 4 kadencje, nie znalazła czasu na naprawę tych błędów, a na dwóch nadzwyczajnych sesjach zajmuje się obcinaniem dębu.

  Obcy! A czy kiedykolwiek (tzn. w którejkolwiek kadencji) odniosłeś wrażenie, że radni rzeczywiście interesują się tym co jest naprawdę ważne dla Gminy jako takiej? Ja takiego wrażenia bynajmniej nie mam...
 • Oto oficjalna lista wszystkich 29 miejscowości w gminie Wiązowna z częściami według http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130000200
  Bolesławów wieś
  Boryszew wieś
  Czarnówka wieś
  Duchnów wieś
  Góry Warszawskie część wsi Duchnów
  Dziechciniec wieś
  Emów wieś
  Mądralin część wsi Emów
  Glinianka wieś
  Podsmólnik część wsi Glinianka
  Wrzosy część wsi Glinianka
  Góraszka wieś
  Izabela wieś
  Kąck wieś
  Kopki wieś
  Kruszówiec wieś
  Lipowo wieś
  Uleś część wsi Lipowo
  Majdan wieś
  Malcanów wieś
  Piskorz część wsi Malcanów
  Serafina część wsi Malcanów
  Michałówek wieś
  Pęclin wieś
  Biedulina część wsi Pęclin
  Poręby wieś
  Radiówek osada
  Rudka wieś
  Rzakta wieś
  Kolonia Rzakta część wsi Rzakta
  Popławy część wsi Rzakta
  Pólko część wsi Rzakta
  Stefanówka wieś
  Wiązowna wieś
  Wiązowna Kościelna wieś
  Annopol część wsi Wiązowna Kościelna
  Piekło część wsi Wiązowna Kościelna
  Płachta część wsi Wiązowna Kościelna
  Zdroja część wsi Wiązowna Kościelna
  Wola Ducka wieś
  Różyce część wsi Wola Ducka
  Teofilów część wsi Wola Ducka
  Wola Karczewska wieś
  Adamówka część wsi Wola Karczewska
  Zagórze osada
  Zakręt wieś
  Żanęcin wieś
  Piaski część wsi Żanęcin

  Post edytowany przez obcy 2013-04-15 12:07:58
 • Ciekawe dlaczego po 6 latach od przegłosowania stanowiska w sprawie niektórych obrębów (szczególnie Duchnów/Wiązowna) nic się nie zmieniło, nie ma żadnego odzewu? Dlaczego Rada czy Urzad Gminy nic więcej w tej sprawie nie zrobili? Od 7 lat obserwuję abstrakcyjną wprost sytuację gdy mieszkańcy Duchnowa z ul. Pęclińskiej aby dojechać do Duchnowa właściwego (np. do sołtysa lub na wybory) muszą przejechać przez Wiązownę lub Pęclin bo nie ma bezpośredniego połączenia.
 • szczupak72 pisał(a):

  Ciekawe dlaczego po 6 latach od przegłosowania stanowiska w sprawie niektórych obrębów (szczególnie Duchnów/Wiązowna) nic się nie zmieniło, nie ma żadnego odzewu?


  A tera mieszka tam już kilku nowych mieszkańców, którzy mogą nie wiedzieć co było 6 lub 7 lat temu ...

  szczupak72 pisał(a):

  gdy mieszkańcy Duchnowa z ul. Pęclińskiej aby dojechać do Duchnowa właściwego (np. do sołtysa lub na wybory) muszą przejechać przez Wiązownę lub Pęclin bo nie ma bezpośredniego połączenia.


  Widziałeś na Geoportalu jak oficjalnie przebiega dz. 783/1 (przedłużenie ul. Nizinnej)? Nie przez Pęclin. Ciewostka. Nawet pieszo może być ciężko ...
  Post edytowany przez obcy 2013-04-14 02:24:00
 • Pamiętam spotkanie sprzed kilku lat, na którym dowiedzieliśmy się (mieszkańcy tej zapomnianej części Duchnowa), że łatwiej byłoby powołać osobną miejscowość niż próbować przyłączyć się np. do Wiązowny. Głównym argumentem był podział geodezyjny. Niestety wtedy jeszcze mieliśmy za mało tzw. "kominów" co chyba niedługo się zmieni i wtedy Rada będzie mogła o swoim "ciężko wypracowanym" stanowisku w tej sprawie zapomnieć całkowicie ;)
 • Nagle mamy 32 zamiast 30 jednostek pomocniczych? Tak według protokołu z sesji marcowej twierdziła pani wójt:
  image
  626 x 48 - 28K
  Post edytowany przez obcy 2013-05-07 15:34:11