• Wójt opublikował projekt budżetu na 2012 rok oraz Wieloletnią Prognozę Finansową.
    Według tej ostatniej sytuacja finansowa będzie dalej trudna. Dochody nieznacznie rosną w następnych latach, dług pozostaje do 2014 roku na poziomie ok 20 mln. PLN (połowa dochodów), a za obsługę długów płacimy do 2015 roku ok. 4 mln. rocznie. Wydatków majątkowych będzie dużo mniej niż w ubiegłych latach:
    2009 9 mln.
    2010 (rok wyborów samorządowych) 13,6 mln.
    2011 11,6 mln.
    2012 2,8 mln.
    2013 5,4 mln.
    2014 6,3 mln.
    2015 3,5 mln.

    Największe przedsięwzięcia w najbliższych latach to wodociągi, (5,8 mln.) szkoła w Malcanowie (3,5 mln), budynek w Woli Karczewskiej (856 tys.), przedszkole w Zakręcie (2,7 mln.), kanalizacja (31,7 mln.). W tych liczbach są również pieniądze wydawane w poprzednich latach. Nie będzie nowych dróg, nie będzie budynku dla kultury i sportu, co pani Wójt obiecała na spotkaniach w ramach konsultacji dot. WCK.

    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=107710
    Post edytowany przez obcy 2011-12-17 23:05:27
  • Niestety nie mam nic konstruktywnego do dodania w tej kwestii. Nic pozytywnego tez nie moge napisac, tak wiec - zeby nie wyjsc na malkontenta - pomilcze tym razem.
  • dotacja dla stowarzyszeń...duża
  • i biblioteka publiczna...dużo

  • W kasie pusto http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=219792 i przesunięcia w budżecie będą nagminne. Na pewno trzeba uzbroić Góraszkę http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=219282 a wtedy żadne inne wydatki nie są ważne.
  • ...a w projekcie budżetu jest coś na temat "uzbrojenia Góraszki, tej Góraszki"?
    Post edytowany przez [Deleted User] 2011-11-27 09:24:49
  • w cierpliwość :-)
  • a umieszczony link odnosi się na pewno do innej Góraszki. Ktoś usilnie stara się zrobić plebsowi "wodę z mózgu". I to od dawna. A dla urzędu nie ma nic gorszego jak uświadomione społeczeństwo. Do końca grudnia niedaleko. Zobaczymy jak zostaną rozliczone 12737942,32 z dotacji na drogi, ok. 18 mln na kanalizację itd. Cierpliwość.
  • ravos4 pisał(a):

    Na pewno trzeba uzbroić Góraszkę http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=219282 a wtedy żadne inne wydatki nie są ważne.



    A gdzie te inwestycje w WPF? Zapomniane?

    Post edytowany przez obcy 2011-11-27 16:36:28
  • Poprzedni Wójt - 10 mln/rok + dotacje unijne = inwestycje, drogi, chodniki, komunikacja, kanalizacja, WCK (rozstrzygnięte)...
    Obecna Wójt = 3,5 mln/rok + 0 dotacji (czyżby brak determinacji) = 0 dróg, 0 inwestycji (nie licząc jednego przedszkola), zwrot dotacji na WCK

    Można?...

    Chyba więcej dodawać nie trzeba...

    Btw ciekawe jakie poparcie wśród mieszkańców naszej gminy ma obecna Pani Wójt... Chociaż skoro poprzedni Wójt przegrał wybory bo COŚ robił, to może i to dobra strategia na najbliższe lata...?
    Post edytowany przez pawk 2011-11-27 22:37:39
  • @pawk
    nie dobrze, że tak łatwo ulegasz demagogii. Dotacje nie zostały jeszcze rozliczone i raczej będzie to trudno zrobić, bo jak robi się coś dla oczu i nie tylko, to ciężko to potem spiąć. Porozmawiaj z mieszkańcami koło tych dróg i chodników to będziesz wiedział jak zostały wykonane. Inwestycje? Jakie inwestycje? Nic na ten temat nie wiem.Kanalizacja? Przez 4 lata prawie nic (licząc w km) w porównaniu z poprzednim wójtem.WCK? Sala na 300 osób z parkingiem na 10 aut? Projekt budowy raczej tylko dla jednej osoby lub dlatego, że dawali. Komunikacja? Prześledź historię dopłat do ZTM (im więcej dajesz, tym więcej linii). Ogólnie rzecz biorąc, rozliczenie finansowe tego czegoś (czyli działalności poprzedniego wójta) jest do końca tego roku a wiele innych spraw dopiero ujrzało trochę światła dziennego. 
    Obecna wójt na razie sprząta idiotyzmy poprzedniej ekipy ale prawdę mówiąc dotychczasowe działania nie napawają optymizmem i raczej starają się zrobić wodę z mózgu mieszkańcom. Uważam, że za wcześnie coś stwierdzić. Poprzedni wójt zrobił to co Ci się tak podoba w ostatnim roku swojej "działalności".
    I co nam zostaje - cierpliwość.
    Post edytowany przez ravos4 2011-11-28 08:31:48
  • >> Porozmawiaj z mieszkańcami koło tych dróg i chodników to będziesz wiedział jak zostały wykonane. <<

    Tak się składa że sam mieszkam nieopodal jednej z nich (Sportowej) i nie mam wielu zastrzeżeń co do jakości. Wielokrotnie przejeżdżałem również Nadrzeczną i długą (jak na Polskie) warunki asfaltową Duchnowską. Jeżeli pojawiały się jakieś uszczerbki to powinny być naprawione na podstawie gwarancji, a to powinna już zadbać obecny samorząd.
    Jeśli chodzi o WCK to rezygnacja z przyznanej tak dużej sumy pieniędzy była ewenementem na skale kraju, którą zauważyły ogólnopolskie media, a projekt, jak projekt, może idealny nie był, ale osobiście nie miałem mi wiele do zarzucenia. Przynajmniej centrum naszej gminy (infrastruktura, estetyka) nie była by w tak opłakanym stanie jak obecnie.

    >>Poprzedni wójt zrobił to co Ci się tak podoba w ostatnim roku swojej "działalności". <<

    Tu się nie zgodzę - o ile mi wiadomo starania o dofinansowanie na drogi, straż pożarną, czy WCK były podejmowane już na początku (1, 2 rok ) kadencji (chociaż głowy nie dam).
    Post edytowany przez pawk 2011-11-28 19:25:11
  • Tak jak pisałem wcześniej - rezygnacja z WCK - jestem w stanie zaakceptować, pod warunkiem, że będzie coś "w zamian", jakaś alternatywa. Póki co, nic nie widzę, nic nie słyszę. Jedynie to, że wójt bajki dzieciom czyta, a przecież gdy mowa była o WCK przeciwnicy podnosili larum, że tyle dróg trzeba poprawić, wyrównać szanse innych części gminy pod względem dostępu do kultury... 
    Mam wrażenie, że poza skrytykowaniem wszystkiego co zrobił poprzedni wójt, brakuje jakiejkolwiek, choćby szczątkowej wersji koncepcji rozwoju gminy, ale może jestem w błędzie...
  • Faktycznie można odnieść wrażenie, że jest stagnacja, ale też i niezagospodarowanych środków w budżecie jakoś nie widać. Ten zryw inwestycyjny z poprzednich lat trzeba teraz wyrównać, rozliczyć, pospłacać kredyty, aby można było brać nowe i planować coś "grubszego". Ciekawe jak wyjdzie Pani Wójt "odchudzanie kosztów administracji". Założę się, że przed rokiem wyborczym jakieś ambitne plany zostaną przedstawione, chociaż wolał bym realistyczne już teraz ;)
  • Rada Gminy zatwierdziła redukcję etatów o 10% od 2012r. A co do ambitnych planów to już przecież zostały uchwalone na sesji 24.11 - przecież trzeba uzbroić teren prywatnego inwestora.
  • masz raczej na myśli, że przy głosowaniu nad budżetem na 2012 rok Rada Gminy będzie się wypowiadać odnośnie zmniejszenia kosztów administracji?
    a co do "uchwalania ambitnych planów" i uzbrajania terenu "dla prywatnych inwestorów" - skoro większość gruntów pod zabudowę w Gminie jest własnością prywatną, zdaje się, że Gmina właśnie dla prywatnych właścicieli (pośród których jest wielu inwestorów) buduje infrastrukturę, nieprawdaż? ciekawe, po co na przykład Gmina chciała budować ulicę Duchnowską? dla kogo? i dla kogo cały ten wod-kan - inwestycja rozpoczęta kilka kadencji temu? ;)
    Post edytowany przez [Deleted User] 2011-11-30 20:05:34
  • Gmina Wiazowna nie jest jedyną jednostką samorządu terytorialnego, która w 2011 roku zrezygnowala z dużej dotacji (na WCK).
    Z prawie 25 mln dotacji musiał ostatnio zrezygnować Elbląg. Za ponad 43
    mln zł miasto chciało przeprowadzić kompleksową rewitalizację swojego
    centrum.
    ...
    W podobnej sytuacji znalazło się w tym roku kilkadziesiąt innych gmin.
    Jak podaje ministerstwo rozwoju regionalnego, tylko w 2011 roku umowy o
    dotacje rozwiązało 86 jednostek samorządu terytorialnego. To ponad dwa
    razy tyle co w roku ubiegłym, kiedy z dofinansowania zrezygnowało 37
    samorządów.


    Za biedni na dotacje
    http://samorzad.pap.pl/palio/html.run?_Instance=cms_samorzad.pap.pl&_PageID=2&s=depesza&dz=szablon.depesza&dep=100848&data=&_CheckSum=1786277377

  • Przyjdźcie proszę na Sesję 22 grudnia. 
    Tam ważne sprawy się dzieją! :-)
  • digital pisał(a):

    Przyjdźcie proszę na Sesję 22 grudnia. 

    Tam ważne sprawy się dzieją! :-)


    Jakiś opłatek  :)
    wigilia, wigilii 
    :))
  • Nie ma się nad czym rozczulać. Brak kasy = brak inwestycji i rozwoju. Przecież prawie na każdej sesji jest nowelizacja budżetu.Plan na 2012 musi przejść pozytywną rekomendację RIO.Niestety brak widocznych zamierzeń rady gminy  http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=187501. A szkoda.
  • "brak widocznych zamierzeń rady gminy"?

    z projektu budżetu na 2012:
    dział 750 - administracja publiczna: plan - 6761305 zł - http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=219106
    dochody ogółem - 39540568 zł - http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=219040
    wskaźnik - 17,1 % (cel wskazany w stanowisku Rady - wskaźnik 15%)

    jeśli urzędnicy sami kupią sobie ołówki, stan będzie bliski ideału ;)
  • Czy koszty "Oświaty Gminnej" znajdują się w tych kosztach? Jeśli nie, to ile wynosi wskaźnik po doliczeniu OG?
  • trzeba sprawdzić :)
  • Pani Wójt opublikowała sprawozdanie z wykonania budżetu:
    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=122424

    Znajduje się tam również sprawozdanie GOKu, niestety mało czytelne, bo zapomniano opisów paragrafów dla osób niebiegłych w finansach publicznych.