• Czy ktoś się orientuje czy nasza gmina zamierza przystąpić do programu prosument ? Obecnie trwa nabór wniosków od gmin chcących w ten sposób wesprzeć lokalny rozwój gminy w zakresie energetyki poprzez wsparcie osób fizycznych środkami NFOŚiGW służacymi zasadniczo budowie mikroinstalacji.
    To są naprawdę przyzwoite środki na budowę przede wszystkim mikro/domowych instalacji PV ale póki co wnioski mogą składać tylko gminy, za chwilę pewnie WFOŚiGW i na końcu banki (najatrakcyjniejsza opcja dla osób fizycznych).
    Kredyt z dotacją pokrywa 100% instalacji, dotacja to 40% a kredyt oprocentowany 1% do 15 lat.

    Linki:
    - http://www.ekoinnowacje.edu.pl/pl/a/Programu-Prosument-podstawowe-informacje
    - http://www.nfosigw.gov.pl/srodki-krajowe/programy/prosument-dofinansowanie-mikroinstalacji-oze/informacje-o-programie/

    Naturalnie próbowałem zadać pytanie do Wójta, ale bez sukcesu. Nie da się wysłać posta bez wyboru kategorii, a lista kategorii jak na złość pusta.
    Maciek
    Post edytowany przez admin 2016-11-18 17:28:09
  • Otrzymałem odpowiedz od Pani Wójt, może kogoś zainteresuje więc wklejam poniżej:

    odpowiedzi na pytanie z dnia 8.08.2014r. informuję, że Gmina Wiązowna na bieżąco monitoruje nabory wniosków (w ramach ogłaszanych konkursów) oferowane przez Ministerstwo Środowiska, Mazowiecką Jednostkę Wdrażania Programów Unijnych, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, jak również z innych źródeł zapewniających dofinansowanie w formie dotacji na ochronę powietrza i ziemi.
    Dziękujemy Panu za zainteresowanie Programem Priorytetowym „Prosument” - Wspieranie rozproszonych, odnawialnych źródeł energii – linia dofinansowania z przeznaczeniem na zakup i montaż mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii , ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina jest na etapie podejmowania decyzji o udziale w tym programie, jednak uzależnione to jest od ilości deklaracji osób fizycznych zainteresowanych w inwestowanie w mikroinstalacje (minimalna wymagana kwota dofinansowania w ramach wniosku składanego przez jedną gminę wynosi 1 mln. zł – dotacja i niskoprocentowa pożyczka – 100% kosztów kwalifikowanych). Informacja o programie znajduje się na stroniach : NFOŚiGW, WFOŚiGW i Gminy Wiązowna. Po informacji na naszej stronie w dniu 25.08.2014r. w ramach TDO (Tematycznych Dni Otwartych w Gminie Wiązowna) - odbyło się spotkanie informacyjne o programie „Prosument” i OZE. Osoby, które będą zainteresowane udziałem w tym programie priorytetowym – mogą składać do gminy wstępne deklaracje.
    Nabór wniosków w 2014r. przez NFOŚiGW w programie „Prosument” nie jest jeszcze w chwili obecnej zamknięty. Alokacja środków w 2014r. w programie „Prosument” ogłoszonym przez NFOŚiGW w skali kraju przeznaczona dla osób fizycznych za pośrednictwem gmin wynosi - 100mln. zł, dla osób fizycznych za pośrednictwem banków - 100 mln. zł oraz dla dla osób fizycznych za pośrednictwem WFOŚiGW - 100 mln. zł.

    I krótkie podsumowanie na stronie gminy: http://www.wiazowna.pl/571-Wyswietlanie_NEWS-57878-p_1.htm

    P.S mam takie przedziwne wrażenie że gmina się zainteresowała dopiero jak 8 sierpnia wysłałem do urzędu pytanie odnośnie programu. News na stronie gminy się pojawił 19 sierpnia. Ale nawet jeśli to super że wzięto zgłoszenie pod uwagę !

    Maciek.
  • maciek128 pisał(a):


    P.S mam takie przedziwne wrażenie że gmina się zainteresowała dopiero jak 8 sierpnia wysłałem do urzędu pytanie odnośnie programu. News na stronie gminy się pojawił 19 sierpnia. Ale nawet jeśli to super że wzięto zgłoszenie pod uwagę !

    Maciek.



    Zanim przeczytałem "postscriptum" odniosłem identyczne wrażenie. Przyznam szczerze sam ze sporą rezerwą podchodzę do tego typu wspierania niektórych gałęzi przemysłu, kosztem innych, wygląda na to, że trzeba będzie się chyba mimo wszystko tym zainteresować...
  • Czyżbyś stał się przyczyną zainteresowania się gminy tym tematem?

    http://www.wiazowna.pl/571-Wyswietlanie_NEWS-58189-p_1.htm

    Fajnie, chociaż trochę żal, że urzędnicy nie robią tego sami z siebie za co im się płaci, a po przedłożeniu tematu przez mieszkańców.
  • Mam jeszcze jeden wniosek racjonalizatorski. Może administratorzy gminnej strony dali by radę włączyć usługę RSS'ów albo jakiegoś zbiorczego newslettera co 2 tygodnie do zarejestrowanych mailowo mieszkańców.
    Chętnie bym poszedł na to konkretne ale nieszczęśliwie nie mam czasu na systematyczne przeglądanie newsów na stronie gminy, w efekcie pewnie się nie pojawię bo dopiero dzisiaj przeczytałem zaproszenie :/

    P.S jeśli strona gminna oferuję taką 'usługę' to będę wdzięczny za wskazanie

    Maciek.