[Sonda] Nowa ustawa o utrzymanu porządku i czystości w gminie
  • Oserwator pisał(a):

    ot to mieszkańcy się pobudowali w polu i oczekują nie wiadomo czego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    :bz



    Mam wrażenie, że jest to kontrargument na wszystko w dyskusjach z wójt. Ale nie dziwi mnie to - jeśli ktoś ledwo daje radę jako wójt gminy, to trudno, żeby mierzył wyżej i równał w górę.
    Post edytowany przez Mataj 2013-11-19 08:50:40
  • UG planuje zmianę dwóch uchwał śmieciowych.
    W pierwszej będzie obniżona stawka dla rodzin wielodzietnych na 5 PLN/os. Cel chwalebny, ale projekt jest redakcyjnym potworem.
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=280610

    W drugiej planowana jest zmiana sposobu uiszczenia opłaty. Od przyszłego roku trzeba miesięcznie płacić. Nadal uchwała nie ustala, że trzeba płacić na indywidualne konto.
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=280611

    W obu przypadkach będzie problem z wejściem w życie uchwał. Mają obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku, ale dopiero 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym. Z doświadczeń wynika, że uchwały raczej nie będą ogłoszone przed 17 grudnia. Więc z egzekwowaniem opłat za styczeń może być problem.
  • obcy pisał(a):

    UG planuje zmianę dwóch uchwał śmieciowych.
    W pierwszej będzie obniżona stawka dla rodzin wielodzietnych na 5 PLN/os. Cel chwalebny (...)


    A dlaczego? Też chciałbym mieć więcej dzieci (naprawdę!), ale uznałem, że mnie nie stać... Jeśli ktoś uznał, że go stać to dlaczego ja mam za to płacić? Piszę poważnie i naprawdę tak uważam. Poza tym sytuacja materialna rodziny z piątką dzieci, gdzie mąż jest prezesem banku może być mimo wszystko znacznie korzystniejsza niż rodziny z jednym dzieckiem, gdzie on jest ochroniarzem, a ona kasjerką w Tesco.
    Post edytowany przez v460 2013-11-25 13:43:47
  • Teraz będzie cię stać. Oszczędzasz nawet. "Pełna" rodzina z trójką dzieci 35 PLN/mies., z czworgiem 30 PLN/mies. To jest polityka prorodzinna!
    Post edytowany przez obcy 2013-11-25 13:46:53
  • obcy pisał(a):

    Teraz będzie cię stać ....


    Obcy, to jest poważny temat. I ja naprawdę przeciw temu protestuję!
  • Z zasady jestem też przeciw. Wolałbym dopłaty w uzasadnionych przypadkach. Ale doceniam dobry zamiar.
  • Obcy - zastanów się! ;) Jaki dobry zamiar? Jak zamiar pochwalający (w większości przypadków) postawę z gruntu złą i niesprawiedliwą, pochwalający krótkowzroczność i brak liczenia się z własnymi siłami i możliwościami... może być dobry!? Przykro mi, ale ja w tym NIC dobrego nie widzę. Dopłata powinna być w uzasadnionych przypadkach.

    Oczywiście. Są sytuacje losowe. Ktoś ma dobrą pracę. Decyduje się na piątkę dzieciaków (bo go stać) i np. staje się inwalidą. Takiej osobie należy się pomoc - nieszczęście, sytuacja losowa. Ale jeśli ktoś ma 800 pln dochodu i robi sobie 8 dzieci "bo on zawsze chciał mieć dużą rodzinę"... no to sorry! Ja zawsze chciałem mieć szybkie samochody - najlepiej ze 3. Dlaczego mi radni nie chcą dopłacić do śmieci?! Trywializuję i spłycam, ale tylko po to, żeby pokazać, że takie sytuacje są niesprawiedliwe...
  • Jako osoba, która również ma dziecko nie zgadzam się finansować ze swoich pieniędzy wywozu śmieci innym. Dlaczego? Bo ja na swój wywóz śmieci muszę zrobić, niech inni też to zrobią.
    Dziękuję za uwagę.
    Post edytowany przez Mataj 2013-11-25 20:59:43
  • a tu gdzieś w okolicy min 5:30 jak to się robi w Niemczech :) tak ku pokrzepieniu serc :)
    Można np. płacić tylko za ilość śmieci pobranych przez śmieciarkę w danym dniu z naszej posesji :)
    http://uwaga.tvn.pl/65076,wideo,430010,jak_dziala_nowa_ustawa_smieciowa,jak_dziala_nowa_ustawa_smieciowa,reportaz.html
  • Początek słaby, jak to TVN. Ale później kompetentni ludzie bardzo ładnie tłumaczyli, jak to wygląda ze stronyfirmy śmieciowej (MPO Prószków) i samorządu (burmistrz Śłubic).
    Tylko nie myślcie, że w NIemczech odbiór śmieci wszędzie tak wygląda tak ja w FFO. Tam również każda gmina reguluje po swojemu, jak się płaci za wywóz śmieci.
    Jednak w całych Niemczech od 22 lat działa System, że za unieszkodliwienie opakowań płaci się już przy zakupie produktu, co oznacza, że można opakowania (papier, plastik, metal) bezpłatnie wyrzucić do odpowiednich pojemników. System (przymusowej) kaucji dla większości butelek po napojach Niemcy zawdzięczają zielonym ministrowi środowiska z rządu Schrödera Jürgenowi Trittinowi (dla mnie największy bohater wśród polityków w czasach pokoju), który miał dość obiecanek przemysłu i handlu, że zredukują ilość opakowań jednorazowych. Ile było narzekań, że to koniec handlu, znaczny wzrost cen, niszczenie setek tys. miejsc pracy ...
  • Zielonych po prostu nie lubię, ale jeżeli jest tak jak @Obcy pisze to dobrze.
    Ja postuluję wprowadzić kaucję np. 3 zł od dowolnego opakowania w jakim sprzedaje się ciecz (obojętnie czy spożywczą, czy nie). Przy takiej kaucji nawet nasi rodzimi oligarchowie posłusznie zwrócą butelczynę lub puszeczkę po piwku do sklepiku, aby dostać nazad te 3 zł od sztuki.


  • Przede wszystkim ludzie zaczna pic wode z kranu zamiast tej samej wody z kranu w butelce z ropy naftowej, ale juz w cenie podniesionej kilkaset razy! ;)
  • A co? Mleczarz przynoszący co rano butelkę mleka na wycieraczkę to był zły wynalazek. I problemu z opakowaniem zwrotnym nie było...
  • I ludzie mieli prace...
  • Kaucje za wszelkie butelki szklane to dobry pomysł,lasy są pełne tych bez kaucji
  • Rada przegłosowała stawki "prorodzinne" i obowiązek miesięcznej zapłaty. Uchwały są nawet już ogłoszone w Dzienniku Urzędowym. Wójt i Radni zapomnieli niestety, że trzeba było też zmienić uchwałę "w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości". Z obecnym formularzem trudno poprawnie wyliczyć opłatę, np. 2 os. x 7 zł + 6 os. "stanowiących rodzinę posiadającą czworo i więcej dzieci" x 5 zł = 44 zł. Oprócz tego urząd nie może żądać żadnych oświadczeń i zaświadczeń, np. że dziecko po zakończeniu 18 roku życia kontynuuje naukę i nie pracuje.

    Przy okazji można było skorygować błąd w deklaracji.
  • pytanie:
    Szanowna Wójt,
    Nowa ustawa "śmieciowa" nie przewiduje uzyskiwania dochodów z wywozu śmieci przez gminę, czy przewiduje ona finansowanie ulg dla jednych mieszkańców przez innych mieszkańców? Jeśli tak - na jakiej podstawie? Czy konsultowała Pani chęć finansowania wywozu śmieci rodzin wielodzietnych przez tych, którzy za wywóz śmieci płacą 100% stawki?
    Pozdrawiam,
    Tadeusz Rozwadowski
    odpowiedź:
    zwiń
    Szanowny Panie
    Informuję, że art 6k ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U z 2012 r. poz. 391, z późn. zm.) daje prawo samorządom do wprowadzenia zwolnień przedmiotowych -Rada gminy określając warunki opłat zgodnie z metodą, o której mowa w art. 6j ust.1 i 2, może różnicować stawki opłat, wprowadzać zwolnienia przedmiotowe, ustanawiać dopłaty dla właścicieli nieruchomości, o których mowa w art. 6c ust. 1, spełniających ustalone przez nią kryteria lub określić szczegółowo zasady ustalania tych opłat.
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotowała Specjalista Joanna Iwańska Referat Nieruchomości, Rolnictwa i Ochrony Środowiska tel. 22-789-01-20 w 216)


    Świetnie, zatem dowiedzieliśmy się, że ustawa pozwala na takie działanie. Ekstra. To już wiedzieliśmy. Niestety na drugie pytanie - czy ktokolwiek z tymi, którzy płacą 100% stawki konsultował czy mają oni chęć finansować wywóz śmieci tym, którzy będą płacić mniej, pozostało bez odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że dowiemy się tego w następnym odcinku.
  • Siadam właśnie do opłacania rachunków domowych ale coś mi zaświtało, że zmieniły się zasady trybu opłat za śmieci (pamiętam, że teraz opłaty są comiesięczne ale od kiedy?). Przeszukałam aktualności na stronie UG (albo nic nie ma albo przeoczyłam), weszłam w zakładkę "Ochrona środowiska" - ale tam cały czas "wiszą" opłaty zgodne z uchyloną już uchwałą ze stycznia 2013, potem weszłam w baner "Gospodarka odpadami" (na stronie głównej UG po lewej stronie) - informacje jak wyżej. Już miałam zabrać się za przeglądanie podjętych ostatnio uchwał RG ale Opatrzność czuwa - przecież jest Forum! Dzięki wam Forumowicze bo inaczej bym zginęła!:
    "W drugiej planowana jest zmiana sposobu uiszczenia opłaty. Od przyszłego roku trzeba miesięcznie płacić. Nadal uchwała nie ustala, że trzeba płacić na indywidualne konto.
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=280611"
    Ten wpis pomógł mi bardzo w ustaleniu kiedy mniej więcej taka uchwała (i czy w ogóle) została podjęta.
  • Absolutna żenada.
    Raz bo UG nawet na własnej stronie nie jest w stanie powiesić aktualnej informacji;
    Dwa, bo zmusza się ludzi do płacenia opłat na rzekomo indywidualne rachunki wbrew uchwale.
    Jak w zeszłym roku zapłaciłem opłatę na ogólny rachunek UG to dostałem maila z pretensjami i ostrzeżeniami, abym broń Boże w przyszłości nie płacił na ogólny rachunek a na rachunek indywidualny. Prawdę mówiąc mam to gdzieś. Jest uchwała i tego się trzymajmy tzn. płaćmy na ogólny rachunek UG. Zakładanie ludziom indywidualnych rachunków w sytuacji gdy uchwała tego nie przewiduje to jawna kpina z prawa. Wolę aby UG zużywał swą energię na posprzątanie syfu w lasach i rowach a nie na zakładanie kilkunastu tysięcy (???) kont...
  • Edziu, a to problem dla Ciebie, żeby wpłacić na indywidualne? UG zapewne wdrożył / wdraża płatności masowe, które ułatwią rozliczenia i zaoszczędzą czas/pieniądze potrzebne na ten proces. Co do polityki informacyjnej i porządku w regulaminach to zgoda.
  • No to ja już kompletnie odpuszczam - nie wiem co, jak, kiedy i ile płacić. Żadnych informacji nie dostałem, ganiać za nimi nie zamierzam. P....lę.
    Post edytowany przez Mataj 2014-02-04 14:50:40
  • Mataj pisał(a):


    Świetnie, zatem dowiedzieliśmy się, że ustawa pozwala na takie działanie. Ekstra. To już wiedzieliśmy. Niestety na drugie pytanie - czy ktokolwiek z tymi, którzy płacą 100% stawki konsultował czy mają oni chęć finansować wywóz śmieci tym, którzy będą płacić mniej, pozostało bez odpowiedzi. Miejmy nadzieję, że dowiemy się tego w następnym odcinku.



    Tak gwoli dopełnienia:
    "uchwałę przyjęto 9 głosami. Oddali je: Marzena Dach, Renata Falińska, Piotr Izdebski, Anna Lech, Piotr Łapiński, Rafał Nejman, Irena Nowak, Monika Sokołowska, Waldemar Suchecki. Przeciwni jej przyjęciu byli: Andrzej Cholewa, Robert Duczek, Jan Markowski, Dorota Pliszczyńska. Natomiast Barbara Bratki i Józef Roman Witan wstrzymali się od głosu."

    W tym miejscu chciałem podziękować radnym, którzy byli przeciw za odrobinę racjonalizmu. Radnym, którzy byli za przyjęciem uchwały proponuję, aby tak lekką ręką wydawali SWOJE, a nie moje pieniądze. Z góry dziękuję.

    Nadmienię, że na tej samej sesji faktycznie przyjęto uchwałę, która zmienia częstotliwość opłat na miesięczny. Póki co nie dostałem żadnego pisma z urzędu, więc nie zamierzam wpłacać składek w inny sposób niż ten, o którym zostałem poinformowany. Jakby coś, to UG ma do mnie telefon, maila - może mnie o tej zmianie poinformować.

    Źródło: http://www.linia.com.pl/index.php/strona-glowna/regiony/wiazowna/7230-burzliwa-sesja-w-wiazownie
    Post edytowany przez Mataj 2014-02-12 09:13:09
  • Mataj pisał(a):

    Nadmienię, że na tej samej sesji faktycznie przyjęto uchwałę, która zmienia częstotliwość opłat na miesięczny. Póki co nie dostałem żadnego pisma z urzędu, więc nie zamierzam wpłacać składek w inny sposób niż ten, o którym zostałem poinformowany. Jakby coś, to UG ma do mnie telefon, maila - może mnie o tej zmianie poinformować.


    Rzeczywiście polityka informacyjna urzędu nie jest idealna. Ale trochę przesadzasz. To tak jakby naczelnik Urzędu Skarbowego miał zadzwonić do każdego płatnika i podatnika za każdym razem, kiedy sejm zmienia przepisy podatkowe. Uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym i jest obowiązującym prawem. Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania.
  • Prawo w naszym kraju czesto jest durne. Nieznajomosc prawa nie zwalnia z jego przestrzegania, ale jest jeszcze cos takiego jak akcja obywatelskiego nieposluszenstwa. Durnota prawa czasem to uzasadnia. Nie jestem zwolennikiem przestrzegania prawa dla samego przestrzegania, bo to czasem moze miec absolutnie tragiczne konsekwencje! Czlowiek ma myslec.
    Takze co do zasady, Obcy, nie moge sie zgodzic choc rozumiem Twoje stanowisko ;)

    Zgadzam sie Mataj i tez nie uwazam, ze powinienem sponsorowac kogos kto uwaza, ze ma 9 dzieci "bo zawsze marzyl o duzej rodzinie". Ja nie wymagam, zeby radni opodatkowali ludzi na rzecz spelnienia moich marzen. Wielodzietnosc to nie inwalidztwo czy ciezka choroba. Zazwyczaj mozna liczbe dzieci zaplanowac.

    A tez, jesli gmina chce sciagac platnosci, to powinna o tym poinformowac. Dziennik Urzedowy to nie jest pismo powszechnie czytane...
    Post edytowany przez v460 2014-02-14 22:44:25
  • obcy pisał(a):

    Nieznajomość prawa nie zwalnia od jego przestrzegania.



    Gdyby ludzie ślepo przestrzegali prawa, to dalej większość z nas byłaby chłopami pańszczyźnianymi.
    Płacąc podatki mogę wymagać chociaż minimalnego wysiłku od władz, że chociaż spróbują mnie o tym poinformować. Zwłaszcza, że z moich pieniędzy finansuje się wywóz śmieci innym.
    Post edytowany przez Mataj 2014-02-17 10:38:27
  • A czy bycie chłopem pańszczyźnianym to coś złego?
    Z perspektywy początku XXI w. myślę, że znaczna część ludzi chętnie zamieniłaby swa egzystencję na egzystencję chłopa pańszczyźnianego...
  • Edziu pisał(a):

    A czy bycie chłopem pańszczyźnianym to coś złego?
    Z perspektywy początku XXI w. myślę, że znaczna część ludzi chętnie zamieniłaby swa egzystencję na egzystencję chłopa pańszczyźnianego...



    Pod względem chociażby dostępu do edukacji jednak wolę obecne czasy...
    Oj! Zepsułeś mi taką ładną metaforę :P
  • Chłop pańszczyźniany nie płacił przynajmniej podatków a poza tym jego właściciel zapewniał mu względne bezpieczeństwo osobiste. Chłop nie musiał np. składać deklaracji śmieciowej.
    No pewnie minusem było to, że dziedzice zasadniczo nie robili nic tylko (wielkim nakładem sił i środków) rozpijali chłopów pańszczyźnianych... Nawet był zdaje się o tym problemie nakręcony film...
  • No i chłop wtedy nie musiał czytać dziennika urzędowego. W sumie i tak pewnie na niewiele by się to zdało, bo nawet gdyby miał do niego dostęp, to z alfabetem był na bakier...
  • Chłop pańszczyźniany płacił podatki:pogłówne,podymne,akcyzy za alkohol-ale szlachta starała się by go te podatki nie zrujnowały :) Herbowi rzadziej płacili podatki bezposrednie-najczęsciej dotykały one ich poddanych. Nie łudźmy się to chłopi,mieszczanie i Żydzi łożyli na utrzymanie naszych wojsk w walecznym XVIIwieku,a bardzo często te nasze wojska swa swawolą rujnowały ich bardziej niż Szwedzi :)
    Post edytowany przez [Deleted User] 2014-02-17 16:06:52
  • Czyli jak Polska Polską naród miał przerąbane.
  • W 1 poł. XVII w. armia była finansowana w przeważającej części z dochodów z królewszczyzn. Dopiero w II poł. Sejm uchwalał podatki "celowe" na wojnę a to z Bisurmanem, a to z Moskalem a to ze Szwedem. Wtedy taki podatek obejmował też chłopów z dóbr prywatnych...
    Ale aby nie robić tu zupełnie OT uważam, że problem gospodarki odpadami w XVII w. rozwiązany był wzorcowo. Zwłaszcza deklaracje były bardziej przejrzyste...
  • I opakowania bardziej eko :)
  • I nie mieli problemów z sortowaniem.
  • Fakt. W pierwszej RP urzędnicy nie mieli ambicji by ingerowa w każdą sferę życia :)
  • Przy okazji zapytam o wodę.

    Tu też mieszkańcy gminy dofinansowują wodę tym mieszkańcom, którzy zdecydowali się na większą rodzinę. Socjalizm z ludzką twarzą :)

    Opłata w tym roku wzrosła dla osób niezameldowanych. Rozumiem, że dotyczy to wszystkich niezameldowanych - bez względu na to, gdzie odprowadzają podatki? :>
    Rozumiem, że wystarczy zrobić cesję umowy na dziecko, które urodziło się w gminie, aby płacić mniej?

    Przyznam szczerze, że polityka kija i pałki, aby zachęcić do meldowania się w gminie postępuje. Bardzo dobrze, ciekawe ilu zdecyduje się zameldować, a ilu płacić podatki nadal w miejscach, z którymi ma niewiele wspólnego.
  • Jest już przetarg na odbiór odpadów od 1.05.2014, tym razem na dwa lata.
    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=132557

    Tymczasem radny Andrzej Cholewa zainteresował się ściągalnością opłaty i pytał, ile nieruchomości występuje w rejestrze wyborców, a dla ilu złożona została deklaracja śmieciowa. Odpowiedź jest na tyle ciekawa, że wpłynęło dużo więcej deklaracji niż liczba nieruchomości, na których mieszka wyborca.
    http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-52831.htm
    Powodem może być, że po błędnej kampanii informacyjnej dla niektórych nieruchomości złożono więcej niż jedną deklarację. Ale prawdopodobnie rejestr wyborców nie nadaję się na podstawę dla systemu śmieciowego. Pytanie jest teraz, czy istnieje lepsza podstawa do określenia liczby nieruchomości, na których powstają odpady komunalne?
  • No jestem pod wrażeniem. To jest mały krok dla urzędnika, a wielki krok dla ludzkości! :)
    Informacja o odpłatności za wywóz śmieci.
  • Nasz UG rozpoczął akcję informacyjną w związku z podwyższeniem stawki opłaty za odbiór śmieci. Namawia się ludzi aby składali nowe deklaracje...
    Czy ktoś wie gdzie na stronie www.wiazowna.pl (albo na stronie BIP) jest do pobrania taka deklaracja? Szukam, szukam i znaleźć nie mogę...
  • Nowe deklaracje składa się chyba tylko wtedy gdy dane uległy zmianie...
  • A gdzie tam...
    Piszą, że trzeba składać korekty deklaracji.
    http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-57052.htm

  • To jest zart?! ;)
    Moje dane sie nie zmienily.
  • Najpewniej chodzi o to, że w sprawie opłaty nie jest wydawana decyzja ustalająca wysokość zobowiązania obywatela, a podstawą do żądania przez gminę opłaty "śmieciowej" jest tzw. samoobliczenie dokonywane w deklaracji. Tam wpisujemy przecież, ile osób, czy segregujemy i wpisujemy stawkę miesięczną - i to jest algorytm do obliczenia opłaty a sama taka deklaracja zastępuje (poniekąd) decyzję.
    Skoro więc wzrosła stawka to UG żąda od nas złożenia nowych deklaracji...

    Ale UG za wszelką cenę chce chyba przeczołgać nas wszystkich - każą więc przychodzić po deklaracje, a nie powieszą jej nawet na stronie (przynajmniej tak aby każdy mógł to znaleźć- ja nie znajduje). Kurde, za komuny urzędy miały większy szacunek do obywatela.
  • A co jesli ja nie mam internetu? Czy nie musza mnie skutecznie zawiadomic?

    Nie chodzi o to, ze nie chce placic, ale (przepraszam) w dupie mam takie "czolganie" mnie.
  • BTW jesli nie zlozylem deklaracji to co najmniej do polowy lipca powinienem placic wg starej stawki. Bo przeciez nowa oplata nie zostala "samowyliczona"?
  • "Uchwała w sprawie wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właściciela nieruchomości", z której wynika, że w przypadku zmiany danych będących podstawą do wyliczenia mamy 14 dni. Teraz co rozumieć przez "zmianę Danych" - nie widzę w tym większego sensu, ale cel paragrafu jest chyba właśnie taki (w efekcie wszędzie zmieni się kwota końcowa).
    Kolejny debilny pomysł, ale jaką władzę wybraliśmy - taką mamy.

    Dla leniwców podrzucam LINK do ustaw.
    Post edytowany przez Mataj 2014-07-03 12:54:18