Rządzenie gminą to nie jest sprawa prosta...
  • This discussion was created from comments split from: Pytania do Wójta-opinie.

    Wydzieliłem tę dyskusję do odrębnego wątku na prośbę Admina. Tak więc czujcie się swobodnie w dodawaniu komentarzy i w dyskutowaniu na temat sposobu rządzenia naszą gminą. Mała prośba, by starać się dyskutować "z umiarem" - tj. mieć na uwadze, że bycie Wójtem nie jest ani łatwe, ani też że to stanowisko nie jest zapewne "najwspanialszą i najlepiej płatną posadą pod Słońcem" ;)
    Post edytowany przez v460 2013-10-25 11:18:33
  • qbik pisał(a):


    Pamiętam jak odchodził poprzedni wójt i wiele osób cieszyło się, że teraz coś się zmieni, może pani Bętkowska poprawi sytuację w gminie, a jest chyba jeszcze gorzej.



    A ja już wtedy pisałem ("a nie mówiłem!"), że z takimi wyborami jest jak z Dosią - jeśli nie widać różnicy, to po co przepłacać. Jeśli nowy kandydat na wójta nie jest istotnie lepszy od poprzednika to taka zmiana nie ma sensu, bo nowy będzie gorszy o te kilka lat doświadczeń - będzie musiał się wdrożyć, będzie musiał nauczyć się "wójtowania", będzie musiał wymienić część urzędników na swoich. W takiej sytuacji - szkoda czasu i pieniędzy.

    Co nie oznacza, że w przyszłych wyborach nie będę głosował za zmianą... Mnie "trafia" szczególnie odsyłanie ludzi do załatwiania reklamacji w Lekaro zamiast w urzędzie. Tak jak pisałem (a z cytowanych zapytań do Wójta widzę, że nie tylko ja), my nie mamy żadnej umowy z Lekaro, ale z UG. Tak więc reklamacje należy składać w UG, a UG powinno je składać w Lekaro.
    Sympatii do Wójt nie buduje niestety jakość odpowiedzi na stronach UG, żądania podpisywania się nazwiskiem. Nie podoba mi się też odpowiadanie "my nic nie możemy", "zgłaszajcie problem do powiatu". Nie wzbudza mojej sympatii kasowanie połączeń MZA, korzystając ze sprytnego wybiegu, że robi się redukcję wakacyjną kursów autobusów, a później się mówi, że nikt nie protestował, więc takie rozkłady jazdy wszystkim odpowiadają i "wakacyjną redukcję" rozciąga się na cały rok.
    Nie jestem zadowolony, że remont przedszkola w Pęclinie nie odbył się w terminie wakacyjnym (tak jak to było przewidziane) a teraz dzieci już drugi miesiąc siedzą w budynku zastępczym w Malcanowie. To że ktoś spóźnił się z przetargami ma swoje realne i wymierne konsekwencje, które ponoszą panie nauczycielki (musiały ciężko pracować, żeby przygotować w wakacje "przedszkole zastępcze") oraz rodzice (w Malcanowie nie ma kuchni, jedzenie jest dostarczane przez firmę zewnętrzną = droższą, a koszty ponosi kto? UG? Nie! Rodzice.).

    Z mojej strony, to jest próba merytorycznej dyskusji. Jeżeli Wójt traktuje nas poważnie i czyta te słowa (a pewnie to robi) - to jest miejsce, żeby się do tych uwag odnieść. Jeśli nie mam racji (a dopuszczam taką możliwość, bo nikt nie jest nieomylny) to chętnie zapoznałbym się "z drugą stroną medalu". Wiadomo, że często sprawy są bardziej skomplikowane niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

    Przy tym chciałbym również podkreślić, że wcale Wójt nie zazdroszczę - stanowiska, konieczności użerania się z nami mieszkańcami, pracy w zbiurokratyzowanym środowisku oraz zmagania się z setkami czy tysiącami totalnie nieżyciowych regulacji prawnych. Wiem, że zrobienie czegokolwiek zgodnie z obowiązującymi przepisami to często droga przez mękę.
  • V460 muszę przyznać, że pięknie to ująłeś :) Nic dodać, nic ująć :)
  • Ja bym ujał: "konieczności użerania się z nami mieszkańcami, pracy w zbiurokratyzowanym środowisku oraz zmagania się z setkami czy tysiącami totalnie nieżyciowych regulacji prawnych. Wiem, że zrobienie czegokolwiek zgodnie z obowiązującymi przepisami to często droga przez mękę." - bo wiedziały gały co brały.
    Inni wójtowie w podobnym srodowisku sobie radzą znacznie lepiej.
  • Bez dwoch zdan! Ale tez ciezko jedna gmine porownac do drugiej. No i to nie zmienia faktu, ze praca wojta jest, ktory chce cos zrobic jest trudna.

    Ale oczywiscie masz racje - to wszystko wiadomo przed wyborami. Mozna nie startowac.
  • v460 pisał(a):

    Bez dwoch zdan! Ale tez ciezko jedna gmine porownac do drugiej. No i to nie zmienia faktu, ze praca wojta jest, ktory chce cos zrobic jest trudna.

    Ale oczywiscie masz racje - to wszystko wiadomo przed wyborami. Mozna nie startowac.



    Zwłaszcza, jeśli wcześniej było się sekretarzem gminy i urząd, jego możliwości oraz słabości zna się od podszewki.
  • Oceniając kadencję Pani Wójt nie zapominajmy też o słynnym WCK i o 10 mln środków z UE, które przepadły bezpowrotnie. WCK może i byłoby sporym kosztem dla gminy, ale dałoby Wiązownie pewien prestiż, perełkę, co być może przyciągnęłoby następne inwestycje i zainteresowanie gminą. Kolejna rzecz to ogólny stan i estetyka, a raczej jej brak w centrum Wiązowny - porozwalane chodniki, brak albo częściowy brak krawężników, błoto, szarość i chwasty - tak to wygląda. Być może częściowo za ten stan rzeczy odpowiada powiat czy województwo, ale za ogół odpowiada Wójt i ponosi pełną odpowiedzialność. Nie byłbym sobą, gdybym nie napisał "a nie mówiłem" - bo mówiłem, że zmiana Wójta 3 lata temu to zmiana na gorsze i to na bardziej gorsze niż się spodziewałem.
  • pawk - teraz perełka w Woli Karczewskiej będzie. GOK znika z Wiązowny.
    Post edytowany przez czarna 2013-10-25 20:29:33
  • A dlaczego tam a nie w Rzakcie? Albo w Stefanowce?! ;)
    Post edytowany przez v460 2013-10-26 01:05:55
  • Musisz zadać pytanie P.Wójt. Na pewno otrzymasz wyczerpującą i merytoryczną odpowiedź :D
  • czarna pisał(a):

    pawk - teraz perełka w Woli Karczewskiej będzie. GOK znika z Wiązowny.



    Jak to w Woli Karczewskiej, gdzie znajdę informacje na ten temat , czy były jakieś konsultacje w tym zakresie, czy ktoś robił badania ile z dzieci które teraz mają " dwa kroki" ze szkoły do GOK-u da radę dojechać na zajęcia .... KOLEJNA BZDURA czy plotka
    Post edytowany przez Yenza 2013-10-26 11:40:44
  • Szanowna Pani Wójt!!!
    Jaki jest termin ukończenia budowy domu kultury w Woli Karczewskiej. Czy powstanie tam filia GOKu?Ile powstanie sal i jaką będzie miał powierzchnię. Jaki jest łączy koszt budowy?Na czyjej działce stoi.
    Pozdrawiam Ola Kruk
    odpowiedź:
    zwiń
    Szanowna Pani,
    Odpowiadając na zadane pytanie informuję, że termin ukończenia budowy (zakończenia przedmiotu umowy z Wykonawcą robót) domu kultury w Woli Karczewskiej zaplanowany jest na dzień 31 maja 2014r. W ramach obecnej umowy z Wykonawcą nie są zaplanowane roboty wykończenia poddasza budynku. Czy powstanie tam filia GOKu? Nie jestem w stanie obecnie odpowiedzieć na to pytanie. W budynku powstaną dwie sale o powierzchni 155,02m2 i 110,81m2. Łączny koszt wykonania robót objętych umową z Wykonawcą wynosi 1.090.000,00 złotych z czego 700.000,00 złotych pochodzi jako dotacja z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury. Działka, na której znajduje się budynek jest własnością Gminy Wiązowna.
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotował Naczelnik Wydziału Inwestycji Marek Werstak tel. 22-789-01-20 w 260). :-h 8-> X_X \m/ :-q @-) :-@
  • Yenza - info pochodzi od radnego. Podobno nawet oni nie mają na tę decyzję wpływu. A czy bzdura - wszak każdy mądry wie, że centralne miejsca (czy to w gminie, powiecie czy w województwie) tworzy się na peryferiach :(( ;)
  • To dlaczego protesty sa w Warszawie? Nie mogliby gornicy czy stoczniowcy blokowac Pcimia? ;)
  • Czarna- ja nie wiem i w głowie mi się nie mieści tak głębokie ukrycie sensu tego posunięcia ....
    V460 - blokowanie nie ma tu nic do rzeczy - zablokuje się samo bo dzieci nie będą w stanie dojechać - moich dwoje na pewno - jakoś mi się zawsze zdawało że inwestycje gminne mają służyć poprawie i rozwojowi gminy, chyba że z założenia ośrodek ma wiać pustką tak aby za rok zwolnić cały personel i wynająć wykończony budynek zgodnie z jego pierwotnym przeznaczeniem czyli na dom weselny .....
    mnie kiedyś wmawiano również że jest to idealna lokalizacja na prywatne przedszkole a ewentualna inwestycja w celu doprowadzenia budynku do stanu umożliwiającego rozpoczęcie działalności nie powinna przekroczyć 200 tys. zł - jak to się ma do w/w kwoty inwestycji ?
    Post edytowany przez Yenza 2013-10-28 18:36:19
  • Wiesz, mnie zapewniano, że świetlice wiejskie mają mieć bogatą ofertę edukacyjną i kulturalną... A koszty przy tym mają być znikome...
  • Rozumiem koszty na edukacje i kulturę, ale nie rozumiem wyrzucania pieniędzy "gminnych " w błoto na nieuzasadnione w żaden sposób inwestycje...
    A może o czymś nie wiem, gdzie mogę odszukać konspekt tego przedsięwzięcia ? ......
    Skoro na takie decyzje nie maja wpływu radni - to kto, bo wychodzi na to że wszelkie decyzje w tej gminie są podejmowane przez " Pana, Wójta i Plebana"
  • Wyborca pisał(a):

    Szanowna Pani Wójt!!!
    Jaki jest termin ukończenia budowy domu kultury w Woli Karczewskiej. Czy powstanie tam filia GOKu?
    [...]
    odpowiedź:
    [...]
    Czy powstanie tam filia GOKu? Nie jestem w stanie obecnie odpowiedzieć na to pytanie.
    [...]


    Tymczasem odpowiedź jest prosta. przedsięwzięcie nosi tytuł "Przebudowa budynku w Woli Karczewskiej na Wiejski Dom Kultury Nad Świdrem". Nie słyszałem o planach założenia kolejnej instytucji kultury w gminie. Więc dom może tylko zostać filią GOKu.
    Chyba że WPF i Budżet nie mówią nam prawdy ;-)

  • Chodzi właśnie o to że to podobno nie będzie filia a lokalizacja zastępcza dla tego co jest teraz na Kościelnej.
  • Nawet nie zastępcza a docelowa...
  • Kto tak mówi? Może ktoś źle zrozumiał tych, którzy w 2011 roku w gorącej fazie walki o WCK przedstawili dom w Woli Karczewskiej jako alternatywę do WCK?
    Nie wyobrażam sobie głównej siedziby GOK w dwóch salach. Teoretycznie wszystko można sobie wyobrażać. Jedną salę można przebudować na gabinet dyrektora i księgowość, drugą salę podzielić na salę i zaplecze, i gotowa jest siedziba GOK. Do tego jeszcze organizowanie transportu publicznego dla uczestników zajęć. Wynajmowanie dodatkowych pomieszczeń, np. dla muzyków.
    Myślę że OSP może jeszcze długo podnosić czynsz za lokal przy Kościelnej, zanim takie rozwiązanie będzie finansowo korzystna. Chyba że zamkniemy sekcje taneczną, fotograficzną i muzyczną. Pozostanie teatr i trochę plastyki w filiach.
    Mam nadzieję że nikt poważnie tak nie myśli.
    Post edytowany przez obcy 2013-10-29 14:19:27
  • Obcy - piszę o docelowości w odniesieniu do rządów tej kadencji. Co będzie dalej tego nikt nie wie. Wiemy tylko, że wywalona została kupa pieniędzy na budynek w Woli Karczewskiej, który i tak nie jest przygotowany na prowadzenie zajęć na skalę gminną (myślę, że dla mieszkańców Woli wystarczy). A takie rozwiązanie nam się proponuje.
  • czarna pisał(a):

    nam się proponuje.


    Tzn. kto komu?

    Zresztą radni, którzy na nic nie mają wpływu, musieliby do tego zmienić statut GOK.

    Założę się że, że nie dojdzie do tego, że GOK przeprowadzi się do Woli Karczewskiej.
  • I obyś miał rację!
  • obcy pisał(a):



    Założę się że, że nie dojdzie do tego, że GOK przeprowadzi się do Woli Karczewskiej.



    Wystarczy, że przeniosą tam sekcję taneczną. Nie będzie już problemu z fatalnymi warunkami lokalowymi przy Kościelnej ;)
    Dzieciaki z Advit Wiązowna trenują na Orliku w Zakręcie to i tancerki mogą dojeżdżać i trenować w Woli Karczewskiej ;)
    W Wiązownie będzie można co najwyżej pospacerować nowymi alejkami nad Mienią ;)
  • W Wiązownie będzie można co najwyżej pospacerować nowymi alejkami nad Mienią


    Nie da rady. Mam psa i jezdze z nim na rowerze. Mam tam zakaz wstępu. :)
  • A co dyskryminacja rowerzystów :))
  • Yenza pisał(a):

    A co dyskryminacja rowerzystów :))


    Pies był bez kasku i nietrzeźwy.