[Sonda] Nowa ustawa o utrzymanu porządku i czystości w gminie
  • Jak juz powiedzialem - moim zdaniem w pierwszym roku, a pozniej bedzie znaczaca podwyzka ;)

    To nie jest mozliwe, zebym w poprzednim systemie za odbior smieci pozosytalych placil 42pln oraz za darmo oddawal smieci segregowane (czyli placila za to gmina!)... a w nowym systemie (z zalozenia drozszym, bo panstwowym) place 28pln i jeszcze smieci odbierane sa 2 razy czesciej!

    Nie wiem kto to liczyl, nie wiem jak, nie znam sie... a mimo wszystko mam nieodparte wrazenie, ze ktos sie w tych rachubach pomylil.

    Edziu, Ty masz spora wiedze odnosnie tych zagadnien. Umiesz to jakos przystepnie wytlumaczyc? ;)
  • 1. Od 1 lipca jeden podmiot odbiera wszystkie śmieci z gminy - zatem śmieciara zbiera na jednej trasie śmieci z 300 domów a nie jak teraz np. z 30.
    2. więcej śmieci będzie segregowanych - zmniejsza się koszt segregacji na RIPOKU;
    3. Jak masz swój RIPOK to nie płacisz sam sobie za poddanie masy odpadowej procesom technologicznym. Na dziś ceny (dla firm odbierających nie będących RIPOKami) przyjęcia 1 tony śmiecia o kodzie 15 03 01 na RIPOK to: Byś - 390 zł, Remondis - 245 zł, MPO -bodaj 360 zł, LEKARO - 290 zł.
    Zatem firma która jest RIPOKiem zawsze ma przewagę nad firmą która RIPOKiem nie jest.
    4. Do tego RIPOK zarabia na surowcu który sprzedaje .
    5. Ceny na RDF (póki co) są dość wysokie bo certyfikaty emisyjne na CO2 są tanie więc polskie cementowanie pracują pełną parą i na RDF jest ssanie, więc sprzedaje się go za dobre pieniądze.
    Jak to zsumować to wyjdzie, że można odbierać odpad np. za 6 zł / os/ mieś i jeszcze dobrze na tym zarobić ( o ile jest się RIPOKiem).

    No ale jeżeli np. Otwock chce mieć na każdym pojemniku (który zresztą ma dostarczyć firma) transponder/nadajnik 125 kHz + w każdej śmieciarze system elektroniczny połączony z wagą i GPSem + aparatem cyfrowym + moduły do transmisji tego wszystkiego to wiadomo, że usługi nikt nie wykona za 6 zł tylko raczej za 12 zł / os/ mieś.


    Post edytowany przez Edziu 2013-06-07 15:05:21
  • Czy wiecie co to jest PSZOK na jakiej gminnej działce powstanie? Czy będzie to działka w Wiązownie?
    Jaki jest zakres jego działania?
  • Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych .
    U nas ma być zdaje się mobilny tzn. co jakiś czas będzie taki PSZOK jeździł po gminie aby ludzie mogli do PSZOKa wrzucić to co można tam wrzucić...
  • Mobily ma być przez 4 miesiące potem ma byc stały tak jest w przetargu na działce firmy x lub na działce wskazanej przez gminę która to może być działka i kiedy będą wyniki przetargu?
  • Nic to Edziu, dzieki za wyjasnienia i zebys sie nie mylil ;)
  • http://bip.wiazowna.pl/public/?id=124683
    A nie mówiłem! Wychodzi, że za 1 os. / mieś będzie to ok. 3,60 zł.
    rada powinna teraz podjąć uchwałę o obniżeniu opłaty śmieciowej na ten rok.
    Przyjmując w uproszczeniu, że mieszka u nas 11.000 ludzi to licząc to po 8 zł miesięcznie da to 880.000 przez okres świadczenia usługi zł. Firma za usługę dostanie 492.211,00 zł brutto. Czy zatem te 400.000 zł górki ma trafić "na koszty obsługi systemu" czyli do kieszeni urzędników?
    Albo niech opłata śmieciowa zostanie obniżona, albo niech za te 400.000 zł wójt posprząta lasy i rowy- sam chętnie wskażę kilka miejsc do posprzątania.
  • Edziu, to chyba Ty pisales - ze nowa ustawa nic nie zmieni w kwestii czystosci lasow? Ze lasy gminne sa sprzatane, a smieci najczesciej leza na dzialkach, ktore maja wlascicieli. Tych smieci nie mozna wywiezc bez wiedzy wlasciciela, bo pozniej powie, ze to byly... jego niezwykle cenne pamiatki rodzinne ;)
  • U nas gmina ma sporo lasów a rowów do posprzątania jeszcze więcej. Do tego posprzątanie przez gminę lasów należących do LP też powinno być proste. Co do lasów prywatnych gmina musiałaby zadać sobie więcej trudu występując najpierw do właścicieli o wyjaśnienie czy śmieci które trzymają na działkach są odpadami które mogą być składowane i wykorzystywane przez osoby fizyczne, zgodnie z właściwym rozporządzeniem.
    Nie specjalnie liczę na to, że gmina zrobi cokolwiek aby posprzątać choćby swój teren.
  • Edziu pisał(a):


    Nie specjalnie liczę na to, że gmina zrobi cokolwiek aby posprzątać choćby swój teren.



    A można ich jakoś prawnie do tego zmusić?

  • O ile procesy odbioru, przetwarzania, składowania odpadów są bardzo drobiazgowo monitorowane i nadzorowane od Marszałka przez Sanepid po WIOŚ, to akurat sprzątanie "dzikich wysypisk" w zasadzie nie podlega monitoringowi / kontroli ww. instytucji.
    Owszem, gdyby było tak, że mieszkańcy piszą po wielokroć do wójta: tu i tu są dzikie wysypiska - posprzątaj drogi wójcie ten bajzel, a wójt nie będzie reagował, to uważam, że każdy będzie miał prawo napisać do ww instytucji o podjęcie kontroli w zakresie przestrzegania przez gminę przepisów ustawy.
    Czas pokaże jak to będzie wyglądało...
  • Przyjmując w uproszczeniu, że mieszka u nas 11.000 ludzi to licząc to po 8 zł miesięcznie da to 880.000 przez okres świadczenia usługi zł. Firma za usługę dostanie 492.211,00 zł brutto. Czy zatem te 400.000 zł górki ma trafić "na koszty obsługi systemu" czyli do kieszeni urzędników?
    Pamiętaj że przetarg obejmuje 0.5 roku
  • Przetarg został rozpisany na świadczenie usługi w okresie 01.07.2013 - 30.04.2014. Zatem na 10 m-cy. Nasza Gmina musi być oryginalna. Większość gmin rozpisuje przetargi na 3 lata, Otwock na 2 a taka np. Lesznowola tylko na 6 m-cy. Im krótszy okres czasu tym wyższa cena, choć w naszym przypadku wątpię czy dałoby radę zbić coś jeszcze w dół nawet jeżeli przetarg miałby być na okres 3-ech albo 5-ciu lat.
  • Hmm.. Z drugiej strony jak masz przetarg na 5 lat to przynajmniej wiele nie wzrośnie wciągu 5 lat, a jak wykończysz konkurencję w 6 miesięcy, to po 6 miesiącach możesz na kolejnym przetargu stanąć jako jedyny wykonawca z ceną z sufitu... oj dziwna ta nasza wolnorynkowość...
  • To już nie jest wolny rynek.Właściciel odpadu jest jeden (gmina) i odbiorca tego odpadu może być tylko jeden. Jak się wykonawca usługi nie sprawdzi to będziemy sobie mogli nóżką tupnąć w ramach protestu...
  • Niespodzianka dla wszystkich, którzy już w swoich bankach utworzyli zlecenia stałe na opłatę śmieciową:
    image
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=265849

    A może należy taką informację po prostu ignorować? Jedyny wiążący akt prawny w tej sprawie, uchwała nr 11.XXXV.2013 Rady Gminy Wiązowna z dnia 23 stycznia 2013r. w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi ustala:
    § 1. 1. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zwaną dalej „opłatą”, uiszcza się bez wezwania, na rachunek Urzędu Gminy Wiązowna
    Ta sama informacja znajduje się na ulotkach.
    A rachunek bieżący według BIP jest jeden. http://bip.wiazowna.pl/public/?id=669


    639 x 112 - 57K
  • Zaj...ty pomysł. Najpierw wysłać do wszystkich listy z deklaracją, później do każdego z osobna list z nr konta.
    Czy w UG ktokolwiek ma mózg? Czy ktokolwiek z niego korzysta?
    Ok, koszty niby nieduże, ale jak się zastanawiam nad sensownością tego typu wydatków to mi ręce opadają...
  • @Mataj, bez obrazy proszę. Takie wypowiedzi są niedopuszczalne.
  • @ Adminie drogi! Cóż niestosownego w wypowiedzi @Mataja widzisz?
  • Zadałem jedynie retoryczne pytania, bo mam wątpliwości co do zasadności wydatkowanych pieniędzy.
    Wysyłanie do wszystkich mieszkańców listów z nr konta, podczas gdy można to w oczywisty sposób zrobić ekonomiczniej (chociażby podczas deklaracji podawałeś adres e-mail - nie wiem czy takie powiadomienie byłoby wiążące lub obsłużyć wpływy na koncie UG w sposób automatyczny), a wysyła się do wszystkich listy polecone. Mam wątpliwości, dlatego postawiłem pytanie, a nie stwierdziłem fakt. Rozumiem, że w kontekście problemu sam podświadomie uznałeś to za twierdzenie i dlatego uznałeś post za obraźliwy? :>
    Z drugiej strony, kto bogatemu zabroni...

    Chyba, że chodziło Ci o słowo "zajebisty"? Wobec tego mogę zmienić na "fantastyczny". Nie ma problemu. :-B

    Ps. Przepraszam, jeśli ktoś poczuł się obrażony. Jednak coraz bardziej irytuje mnie taka indolencja i pomysłowość "chłopka roztropka". Zwłaszcza, jeśli ktoś twierdzi, że szuka oszczędności.
    Post edytowany przez Mataj 2013-06-11 11:16:59
  • Urzędnicy i wszystkie osoby pełniące funkcje publiczne oraz wszelkiej maści celebryci muszą mieć grubszą skórę (taki Fibak nagle zaczął się podać za osobę prywatną). Stawianie o Kowalskim pytania retorycznego "czy ma mózg?" może być uznane za niegrzeczne, ale stawianie pytania retorycznego pod adresem urzędników (in gremio a nie ad personam) " czy oni mają mózgi?" jak najbardziej mieści się ramach tzw. dozwolonej krytyki. Obywatelowi wolno być sfrustrowanym tym co robią urzędnicy i wolno mu się wyrazić o tym w sposób krytyczny, ba nawet dosadny. Czytając wpisy na naszym forum powiem, że jest u nas bardzo elegancko, zwłaszcza jeżeli porównać nasza pisaninę z tym co drukuje się w kolorowych brukowcach. :))
  • W Otwocku przetarg został tak skonstruowany, że żadna z firm w regionie nie mogła samodzielnie spełniać warunki. Startował więc konsorcjum trzech największych graczy w regionie Lekaro/Błysk/Remondis i oczywiście wygrał:
    https://www.youtube.com/watch?v=FasF17Sch94
  • Głos p. wójt promujący czystą wieś, bez komentarza:

    Ba, nierzadki jest widok, kiedy idący ulicą pan lub pani pali papierosa
    (na wiązowskiej ziemi nie raz widziałam takich, którzy robią to jadąc
    na rowerze. Na zdrowie!), a niedopałek niefrasobliwie rzuca na ziemię.
    Tli on się dalej, zatruwając nasze wspólne środowisko, bo osobie
    palącej nie chciało się na moment wstrzymać kroku, żeby papieros
    po prostu przydeptać. Często robią tak ludzie czekający na autobus
    (przypominam, że palenie w obrębie przystanku to wykroczenie
    karane mandatem!). Umilając sobie czas „sztachnięciami”.
    Kiedy autobus przyjeżdża, ciskają na ziemią niedokończonego
    papierosa i wsiadają. Papieros zostaje na ziemi lub chodniku i tli się
    dalej, bez potrzeby i sensu, bo wystarczyłby jeden ruch buta,
    żeby go przydeptać.

    http://www.wiazowna.pl/files/571/46b6e2a6bb4be/Powiazania_maj_2013.pdf
  • Trochę to przypomina: "Jadwisiu! Nie kop pana bo się spocisz !!!"
  • A co do Otwocka. Otwock miał wymagania prawie takie jak Warszawa (wagi, myjki, GPSy, nadajniki 125 kHz w każdym pojemniku, etc) , więc nie dziwie się, że musiało powstać konsorcjum. Do tego problem zaczyna być prozaiczny: jeżeli wykonawca usługi ma dostarczyć pojemniki na posesje to musi je kupić - obecnie czas realizacji zamówienia np. na 4000-5000 pojemników to m.in 2 mieś.... No i oczywiście pojemniki znacznie podrożały...
  • " Papieros zostaje na ziemi lub chodniku i tli się dalej, bez potrzeby i sensu, bo wystarczyłby jeden ruch buta, żeby go przydeptać."

    A ja sobie życzę, by pety lądowały w koszach, a nie na ziemi! A najbardziej sobie życzę, by mi nikt papierochami pod nosem nie smrodził!
  • obcy pisał(a):

    Papieros zostaje na ziemi lub chodniku i tli się
    dalej, bez potrzeby i sensu, bo wystarczyłby jeden ruch buta,
    żeby go przydeptać.



    I niech mi teraz ktoś powie, czy pytanie nie było zasadne? Tak zacytuję jeden z fragmentów ulubionego serialu mojej piękniejszej połówki: "A bo widzi pan, jak się ma przed sobą taką sztukę to trudno zachować kulturę".
  • À propos pobieranie opłat: W maju próbowano namówić sołtysów do inkasa opłat od osób, dla których wpłata na konto jest uciążliwe. To już na pewno jest sprzeczne z uchwalonym w styczniu przez radę prawem.
  • Dziwi mnie to, że ktoś chce rozwiązywać problem inaczej niż ma się to w przypadku podatku - czyli albo przelew, albo sołtysowi. Jednak chyba próżno szukać tu jakiejś logiki.
    Przypomina mi to trochę wyważanie otwartych drzwi...
    Post edytowany przez Mataj 2013-06-11 13:59:55
  • Mnie to nie dziwi. Można inaczej niż w przypadku podatków lokalnych, uwzględniając doświadczenia z pobieraniem tych podatków. Tylko o tym trzeba było myśleć w czasie przygotowania odpowiedniej uchwały, tj. w grudniu/styczniu.
  • Edziu pisał(a):

    Urzędnicy i wszystkie osoby pełniące funkcje publiczne oraz wszelkiej maści celebryci muszą mieć grubszą skórę (taki Fibak nagle zaczął się podać za osobę prywatną). Stawianie o Kowalskim pytania retorycznego "czy ma mózg?" może być uznane za niegrzeczne, ale stawianie pytania retorycznego pod adresem urzędników (in gremio a nie ad personam) " czy oni mają mózgi?" jak najbardziej mieści się ramach tzw. dozwolonej krytyki.




    image
    Post edytowany przez obcy 2013-06-11 16:35:48
  • Nowa seria spotkań informacyjnych z p. wójt i przedstawicielem Lekaro:
    14.06. g. 17.30 przed UG Wiązowna
    17.06. g. 18.00 ZSG w Zakręcie
    18.06. g. 18,00 Świetlica w Duchnowie
    20.06. g. 18.00 OSP Glionianka
    26.06. g. 18.00 OSP Malcanów
  • Na stronach UG reklamuje się jedna z firm śmieciowych:

    image

    Cytat z Regulaminu Utrzymania Czystości i Porządku w Gminie:
    § 9.
    Określa się rodzaje i minimalną pojemność pojemników przeznaczonych do zbierania zmieszanych odpadów komunalnych na terenie nieruchomości:
    1) właściciel nieruchomości otrzymuje od przedsiębiorcy pojemniki i worki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów komunalnych,


    Pomijam redakcyjny nonsens, że pkt 1) wyliczenia nie pasuje do wprowadzenia wyliczenia. Ale nikt w urzędzie chyba nie zauważył, co rada uchwaliła. Z wprowadzenia wynika, że ustalone w pkt. 3) minimalne wielkości pojemników dotyczą tylko nieruchomości, których właściciele deklarowali nieselektywną zbiórkę (zbieranie zmieszanych odpadów komunalnych). Natomiast z pkt. 1) wynika jasno, że dla wszystkich innych pojemniki będą dostarczone. Jest tam mowa o pojemnikach i workach do selektywnej zbiórki, a nie, jak p. wójt w jednej z odpowiedzi twierdzi, o workach dla wybranych frakcji selektywnej zbiórki.
    Problem w tym, że ten zapis był w czasie uchwalenia regulaminu niezgodny z ustawą, a po ostatniej nowelizacji ustawy (weszła w życie 5 marca, przed wejściem w życie regulaminu) może być zgodny tylko w przypadku, kiedy gmina uchwałą przejmuje od właścicieli obowiązek wyposażenia nieruchomości w pojemniki. Tego gmina nie zrobiła, a szkoda, bo takie rozwiązanie byłaby dla mieszkańców dużo tańsza i wygodniejsza.
    Zostaje więc bubel prawny, o którym urząd twierdzi że go nie ma, i niepewność dla właścicieli nieruchomości.
    Post edytowany przez obcy 2013-06-14 10:17:59
  • admin pisał(a):

    Nowa seria spotkań informacyjnych z p. wójt i przedstawicielem Lekaro...


    Czy ktoś był? O czym mówiono?
  • SZANOWNI MIESZKAŃCY

    Urząd Gminy Wiązowna informuje, że zostały nadane indywidualne numery kont bankowych dla każdego, kto złożył deklarację dotyczącą wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

    Indywidualny numer konta bankowego, na który będzie można wnosić opłaty można odebrać osobiście w Urzędzie Gminy Wiązowna ul. Lubelska 59 w pok. nr 10 (poniedziałek: 8.00-17.00, wtorek-czwartek: 8.00-16.00, piątek: 8.00-15.00)

    http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-47397.htm

    Ale spokojnie. Co uchwaliła RG w uchwale Nr 11.XXXV.2013 w sprawie ustalenia terminu, częstotliwości i trybu uiszczania opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi?
    § 1. 1. Opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, zwaną dalej „opłatą”, uiszcza się bez wezwania, na rachunek Urzędu Gminy Wiązowna
    W uchwale nie ma niczego o indywidualnych kontach, tym bardziej nie o obowiązku osobistego stawienia się w UG. Rachunek UG jest podany podany w BIP: http://bip.wiazowna.pl/public/?id=669

    Gdyby pani wójt pisała: - Chcielibyśmy ułatwić sobie pracę w UG poprzez indywidualne numery kont, ale niestety mamy straszny bałagan w urzędzie, i przez 1,5 roku nic w tej sprawie nie zostało przygotowane, za co najmocniej przepraszam. W zaistniałej sytuacji proszę Państwo o pomoc i osobiste odbieranie numerów w UG. - wtedy sprawa wyglądałaby inaczej.
    Post edytowany przez obcy 2013-06-27 09:18:08
  • obcy pisał(a):

    SZANOWNI MIESZKAŃCY - Urząd Gminy Wiązowna informuje, że zostały nadane indywidualne numery kont bankowych dla każdego, kto złożył deklarację dotyczącą wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.



    Tak przy okazji - nie dość, że jak napisał obcy jest to niezgodne z tym co było w pierwszych planach (wplata na konto UG) to pewno jeszcze bardziej kosztowne - zakładając, że będzie tylko 1000 indywidualnych kont (a będzie znacznie więcej) to koszt opłat za nie będzie gigantyczny nawet w porównaniu do potrzeby oddelegowania (zatrudnienia) pracownika do obsługi i weryfikacji wpływów za śmieci jakie wpływają na jedno konto UG... nie podejrzewam bowiem aby bank prowadził indywidualne konta za darmo (nawet jako subkonta do konta UG) - za dużo tego będzie... no ale pewno to nie jest ważne dla bilansu naszej gminy...
  • Poza tym bez jaj - mam maila, na którego UG jeśli chce może wysłać do mnie numer indywidualnego konta za darmo! Na pewno nie zwolnię się w tym celu z pracy i nie przyjadę w godzinach "(poniedziałek: 8.00-17.00, wtorek-czwartek: 8.00-16.00, piątek: 8.00-15.00)".

    Naprawdę odnoszę wrażenie, że urzędnicy czasem myślą, że to co człowiek robi poza załatwianiem spraw urzędowych to jakaś "zabawa", "czas wolny", "relaks". Być może dlatego, że dla Urzędnika po godzinach wskazanych w piśmie Wójt... jest to zgodne z prawdą. Tylko chciałbym Panią Wójt poinformować, że w tym czasie ja pracuję - podobnie jak Pani Wójt i urzędnicy. Jeśli ktoś tego nie rozumie, to zapraszam Panią Wójt do mnie na kawę i ciacho z wizytą prywatną w godzinach "(poniedziałek: 8.00-17.00, wtorek-czwartek: 8.00-16.00, piątek: 8.00-15.00)".
  • Panowie zapominacie kto tę zabawę funduje urzędnikom... Zatem hajda! Kieszeń podatników nie ma dna! ;)

    Ja składając deklarację wpisałem swój adres e-mail, jeśli urzędnik chce mnie o czymś poinformować, niech ruszy zadek i chociaż przeklepie mój adres do bazy danych. Ja do UG nie zamierzam się fatygować.

    A propos - był ktoś wczoraj na spotkaniu informacyjnym w Malcanowie? Ja niestety nie dotarłem.
    Post edytowany przez Mataj 2013-06-27 13:21:11
  • Z protokołu z sesji RG 27 maja 2013 r:
    image

    Więc miesiąc po ostatecznym terminie złożenia deklaracji urząd zaczyna się przygotować na przyjmowanie deklaracji, tworząc bazę danych. A miesiąc przed wejściem w życie nowego systemu wójt zastanawia się nad organizowaniem komórki do obsługi systemu. Dzisiaj mamy 2 lipca, a nadal nie ma nowej komórki do obsługi systemu, według Regulaminu Organizacyjnego obsługa nie należy również do zadań RNiOŚ. http://bip.wiazowna.pl/public/?id=64133
    Rozumiem że pani wójt zajmuje się tymi sprawami osobiście.
    630 x 90 - 76K
  • A w Otwocku 29.06 przetarg unieważniono. Kuriozalne jest uzasadnienie: postępowanie nie było w interesie publicznym, bo nie było możliwości zawarcia umowy zapewniającej odbiór odpadów od 1 lipca. Co nie można było przewidzieć. Rozumiem, że unieważnienie przetargu leży w interesie publicznym.
    http://www.bip.otwock.pl/oferty.asp?IDk=39&IDpr=2113&o=0
    Teraz w Otwocku odbiór odpadów odbywa się po warszawsku: http://otwock.pl/default.asp?ID=1&w=1

  • Tak przy okazji - nie dość, że jak napisał obcy ... to koszt opłat za nie będzie gigantyczny nawet w porównaniu do potrzeby oddelegowania (zatrudnienia) pracownika do obsługi i weryfikacji wpływów za śmieci jakie wpływają na jedno konto UG... nie podejrzewam bowiem aby bank prowadził indywidualne konta za darmo (nawet jako subkonta do konta UG) - za dużo tego będzie... no ale pewno to nie jest ważne dla bilansu naszej gminy...



    Mówisz i masz!!!
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file_contents.php?id=267829


    Edit: poprawiono cytat
    Post edytowany przez admin 2013-07-03 08:20:14
  • W najnowszych Powiązaniach ciąg dalszy dezinformacji nt. ustawy śmieciowej:
    Do złożenia deklaracji obowiązani są
    wszyscy właściciele nieruchomości za-
    mieszkałych i niezamieszkałych, na któ-
    rych powstają odpady komunalne i nie
    jest prowadzona działalność gospodarcza.

    Zaglądamy do art 6m ustawy i czytamy:
    1. Właściciel nieruchomości jest obowiązany złożyć do wójta, burmistrza lub pre-
    zydenta miasta deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami ko-
    munalnymi w terminie 14 dni od dnia zamieszkania na danej nieruchomości
    pierwszego mieszkańca lub powstania na danej nieruchomości odpadów komu-
    nalnych.

    Gdzie tu mowa o prowadzeniu działalności gospodarczej? Powtarzane przez UG stwierdzenia, że prowadzący działalność lub firmy nie muszą składać deklaracji, albo nie trzeba składać deklaracji dla nieruchomości, gdzie ktoś prowadzi działalność gospodarczą, są po prostu błędne.

    Zinformatyzowany sys-
    tem wykaże, którzy mieszkańcy gminy
    Wiązowna nie złożyli deklaracji śmie-
    ciowych.

    Może za bardzo się czepiam, ale nie mieszkańcy są zobowiązani do składania deklaracji, tylko właściciele. A właściciel nie musi być mieszkańcem gminy. Wobec tego powstaje pytanie, skąd "zinformatyzowany system" posiada informacje, na których nieruchomościach mieszkają mieszkańcy lub powstają odpady komunalne? Od Lekaro? To działa tylko w przypadku, kiedy śmieci z tej nieruchomości nie są podrzucane innym, albo wyrzucone do lasu.

    Wystarczy złożyć
    deklarację, formularz wraz z załącznikami
    jest dostępny w siedzibie Urzędu Gminy
    Wiązowna oraz na stronie internetowej
    www.wiazowna.pl gdzie istnieje możli-
    wość wypełnienia deklaracji on-line.

    Formułarz z załącznikami? Nie ma żadnych załączników.
    A możliwość wypełnienia online? Nie widzę takiej możliwości na www.wiazowna.pl, wiazowna.doc.pl, ani w systemie ePUAP. W sprawie składania deklaracji w formie elektronicznej uchwała RG narusza przepisy ustawy:
    Art. 6m.
    [...]
    3. Deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi mo-
    gą być składane za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Organ, o któ-
    rym mowa w ust. 1, lub elektroniczna skrzynka podawcza systemu teleinforma-
    tycznego urzędu gminy potwierdza, w formie dokumentu elektronicznego, zło-
    żenie deklaracji za pomocą środków komunikacji elektronicznej.

    Art. 6n.
    1. Rada gminy, uwzględniając konieczność zapewnienia prawidłowego obliczenia
    wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ułatwienia
    składania deklaracji, określi, w drodze uchwały stanowiącej akt prawa miejsco-
    wego:
    [...]
    2) warunki i tryb składania deklaracji za pomocą środków komunikacji elek-
    tronicznej, w szczególności:
    a) ich format elektroniczny oraz układ informacji i powiązań między nimi
    zgodnie z przepisami o informatyzacji działalności podmiotów realizu-
    jących zadania publiczne,
    b) sposób ich przesyłania za pomocą środków komunikacji elektronicznej,
    c) rodzaje podpisu elektronicznego, którym powinny być opatrzone.


    A na koniec bardzo cenna informacja w gazecie, która ukazuje się 3 lipca:
    Wszel-
    kie informacje na temat nowego systemu
    gospodarki odpadami można było uzyskać
    na zorganizowanych spotkaniach edu-
    kacyjno-informacyjnych z mieszkańcami
    Gminy Wiązowna w dniach 14-26 czerw-
    ca 2013 r.

  • W najnowszych powiązaniach pani wójt również dała popis swoim piórem nt. śmieci:
    Na przystankach autobusowych
    poraził mnie widok pękających w szwach koszy. Pękających
    od swojej zawartości, na którą złożyły się butelki po wódce, puszki
    po piwie, resztki zagrychy, plastiki po chipsach. Niektóre z nich
    nie wytrzymały takiej dawki zawartości i jej nadmiar „wypluły”
    na zewnątrz, walały się więc wokół śmieciska obrzydliwe – o zgrozo!


    Rozumiem, że Pani wójt zamierza złożyć odpowiedni wniosek w firmie, która zajmuje się zabieraniem śmieci z w/w śmietników, aby robili to częściej? Nie rozumiem kompletnie oburzenia?! Śmieci są śmieciami, CHWAŁA TYM, którzy śmieci wyrzucili do kosza, a nie w krzaki!
    Pani wójt - DZIWIĘ SIĘ PANI, że ma pani wąty do ludzi, którzy wyrzucają opakowania po tym co spożyli do kosza. To gdzie mają to wyrzucić? Rozumiem, że gminne kosze są po to, żeby wyrzucać tam zużyte podpaski i patyczki po lodach?!

    A przecież dzień wcześniej zakończyły się dwudniowe obchody
    Dni Gminy Wiązowna, obchodzone po raz pierwszy w tym roku
    pod hasłem ochrony środowiska, dbałości o naturę, bratania się
    z przyrodą. Odbyły się konkursy proekologiczne oraz występy
    artystyczne skłaniające do refleksji nad naszym otoczeniem,
    wspólnym dobrem i dziedzictwem, przedmiotem dumy – krótko
    mówiąc: Zieloną Wiązowną


    No to chyba sobie pani sama odpowiada - akcje podziałały! Ludzie wyrzucili śmieci do kosza - cel osiągnięty. Jedyną instytucją, która tu się nie spisała jest - GMINA. Dziwię się, że Pani tego nie widzi!

    Sama zabrałam głos ze sceny

    Brawo! BRAWO PANI WÓJT! Niech żyje! Dziękujemy Ci! Lud jest Ci wdzięczny!

    Tak, proszę Państwa, bo na takie zjawiska
    nie ma innego wyjścia, trzeba informować i zgłaszać


    Tak, proszę Wójt, zgłaszam, że gmina nie odbiera śmieci z pojemników na przystankach! Kilkakrotnie na forum poruszano temat usuwania koszy z przystanków. Te, które są, jak widać - nie są opróżniane, co sama pani zauważyła.

    „Śmiecisz = jesteś śmieciem (...) . Zabolało mnie to,
    tak samo jak zaśmiecony przystanek.”

    W kontekście tego co napisałem, na miejscu właścicieli koszy, które pękają w szwach nieopróżniane w należyty sposób - faktycznie pani wójt na pani miejscu słusznie by mnie "to zabolało".

    Podsumowując - nie wiem co gorsze - to, że ludzie korzystają z koszy wyrzucając śmieci do kosza, czy to, że wójt nie widzi problemu w tym, że śmieci aż wysypują się z koszy, a koszy w gminie jest coraz mniej (również na przystankach)?
    Post edytowany przez Mataj 2013-07-08 13:48:42
  • Mataj!
    Stałeś się krytykiem literackim...
    A taki był z Ciebie porządny herbatnik....
    No ale rozumiem. Wobec takiej literatury faktu nie sposób przejść obojętnie.
  • Edziu pisał(a):

    Mataj!
    Stałeś się krytykiem literackim...
    A taki był z Ciebie porządny herbatnik....
    No ale rozumiem. Wobec takiej literatury faktu nie sposób przejść obojętnie.



    Nie pierwszy i sądząc po piórze naszej wójt nie ostatni raz...
    Swoją drogą analogicznie do "Czytam lewacką/prawicową prasę dla beki" na Facebooku, chyba założę "Czytam wójt dla beki". Obcy też smaczki przytoczył, wygląda na to, że co Powiązania to lepsze teksty.
  • Ja złożyłem grzecznie deklarację przed 15 kwietnia. W maju dokonałem aktualizacji, gdyż 30 kwietnia urodziło nam się dziecko. Kilka dni temu sołtys przyniósł mi dwie informacje o indywidualnych rachunkach za wywóz śmieci: jedna na kwotę sprzed aktualizacji, druga na kwotę po aktualizacji. Fajny ten "system zdezinformowany", nie ma co... Właśnie odkręcam to w UG
    Post edytowany przez tmuszy 2013-07-09 00:08:03
  • Płacz i płać, jak zachciało Ci się dziecka i zdezinformowałeś zinformatyzowany system gminny! ;)
  • Według informacji na http://www.wiazowna.pl/571-4acf0950c7b35.htm działa już PSZOK (Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych). Ale na jakich zasadach!
    image
    Odpady mają być odbierane tylko za okazaniem dowodu dokonania opłaty za gospodarowanie odpadami. Jednak gmina jest właścicielem wszystkich odpadów komunalnych, niezależnie od tego, czy właściciel nieruchomości, na której odpady powstają, złożył deklarację i zapłacił. Po drugie nie mieszkaniec jest zobowiązany do uiszczenia opłaty, tylko właściciel nieruchomości. Jak pracownicy LEKARO, niby kontrola skarbowa, mają sprawdzić, że przedstawiony dowód wpłaty należy do tej nieruchomości, na której mieszkam, albo że wpłata zgadza się z złożoną deklaracją, czy deklaracja zawiera prawdziwe dane. Do egzekwowania opłaty śmieciowej urząd musi wymyślać inny sposób. Ale może wystarczy odczekać kolejną nowelizację ustawy. Planuje się, że za ściganie dłużników mają być odpowiedzialne urzędy skarbowe.

    Niezgodne z ustawą jest również zapis, że za odpady budowlane i rozbiórkowe trzeba dodatkowo płacić. Odpady budowlane, które powstają w trakcie małych prac budowlanych i remontowych, są odpadami komunalnymi, one są również własnością gminy.

    Dalsze informacje na stronie http://www.wiazowna.pl/571-4acf0950c7b35.htm wprowadzają dodatkowy bałagan. Według tej strony mamy segregować 4 frakcje, prawidłowo według uchwal RG są 3 frakcje. Brakuje informacji, gdzie wrzucać opakowania wielomateriałowe.

    Nie lepiej jest z informacją, co robić z pozostałymi odpadami: Gdzie są punkty zbiórki świetlówek? Co, jeśli nie możemy zakładać kompostownika? Gdzie są pojemniki na odpady remontowe? Co to są "czyste" odpady? Czy firma Remondis ma umowę na przyjęcie odpadów od gminy Wiązowna, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach?
  • Szanowni Państwo,
    każde zgłoszenie przez mieszkańca nieodebrania odpadów w terminie zgodnym z harmonogramem jest przekazywane przez pracowników urzędu do firmy LEKARO. Niestety w znakomitej większości przypadków zgłoszenia te nie zasługują na rozpatrzenie zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców. Odpady nie są przez mieszkańców wystawiane w terminie tj. od godz. 6.00 w dniu odbioru lub znajdują się za ogrodzeniem posesji lub zamkniętej altance. Otrzymujemy również informacje od firmy o braku oznaczenia nieruchomości w sposób umożliwiający identyfikację punktu adresowego. Proszę przed krytyczną oceną świadczenia usług dotyczących odbioru odpadów wziąć pod uwagę powierzchnię gminy Wiązowna, charakter i dynamikę zabudowy oraz informacje o których mowa powyżej. Warto również pomyśleć nad tym, ze odpady zabierane są przez pracowników firmy (czasami nowo przyjętych do pracy) nie zawsze znających topografię terenu i oczywistym jest, ze z tego powodu również mogą zdarzać się – choć nie powinny – opóźnienia w odbiorze odpadów. Dodatkowo zwracam uwagę, że w/g mojej oceny w Gminie Wiązowna system odbioru odpadów funkcjonuje sprawnie, pomimo zgłaszanych sporadycznie uwag mieszkańców. Proszę sprawdzić z jakimi problemami w tym przedmiocie borykają się inne gminy!!!
    Uwagi zgłaszane przez Pxxxxxxxxxx zostały skierowane do firmy z uwagą, żeby incydenty takie się nie powtarzały. Natomiast co do Pxxxxxxxxxx to informuję, ze nie figuruje Pan w bazie mieszkańców, od których odpady firma powinna odbierać – tym bardziej zastanawiający jest fakt, że zgłasza Pan opóźnienia w ich odbiorze.
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotowała Iwona Marczyk p.o. Kierownika Referatu Nieruchomości, Rolnictwa i Ochrony Środowiska 22-789-01-20 w 223). P.S. Odpowiedź udzielona łącznie z pytaniem Pana Mieczysława z dnia 22 października br.
    MOCNE :D >:/ >:/ >:/ [-X ~O)

    [Edit: Z powyższego postu zostały usunięte nazwiska. Nie chcę, żeby były tu ujawnione informacje, które podlegają tajemnicy skarbowej.

    Zastanawiający jest fakt, że UG prowadzi bazę mieszkańców, od których LEKARO powinno odbierać odpady. Przypominam, że gmina mocą ustawy jest właścicielem wszystkich odpadów komunalnych. Ponadto nie mieszkaniec jest zobowiązany złożenia deklaracji "śmieciowej", tylko właściciel nieruchomości, na której powstają odpady komunalne. Jeśli Pxxxxxx nie jest właścicielem nieruchomości w sensie ustawy, nie jest zobowiązany do składania deklaracji. Nawet gdyby był zobowiązany, gmina musi odbierać odpady powstające na jego nieruchomości, oraz egzekwować opłatę zgodnie z obowiązującym prawem (ordynacja podatkowa).
    Admin]
    Post edytowany przez admin 2013-11-18 20:32:03
  • a to sens Odpady nie są przez mieszkańców wystawiane w terminie tj. od godz. 6.00 w dniu odbioru lub znajdują się za ogrodzeniem posesji lub zamkniętej altance. Otrzymujemy również informacje od firmy o braku oznaczenia nieruchomości w sposób umożliwiający identyfikację punktu adresowego. Proszę przed krytyczną oceną świadczenia usług dotyczących odbioru odpadów wziąć pod uwagę powierzchnię gminy Wiązowna, charakter i dynamikę zabudowy oraz informacje o których mowa powyżej. Warto również pomyśleć nad tym, ze odpady zabierane są przez pracowników firmy (czasami nowo przyjętych do pracy) nie zawsze znających topografię terenu i oczywistym jest, ze z tego powodu również mogą zdarzać się – choć nie powinny – opóźnienia w odbiorze odpadów. ot to mieszkańcy się pobudowali w polu i oczekują nie wiadomo czego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    :bz