Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych - zmiany w urzędzie gminy?
  • 14 grudnia 2012 roku Sejm RP uchwalił Ustawę o zmianie ustawy o pracownikach samorządowych i niektórych innych ustaw. Tam znajdują się niektóre przepisy, które wymagają zmiany w naszym urzędzie gminy.
    Stanowisko sekretarza gminy nie może być dłużej nieobsadzony. Od sześciu lat, kiedy ówczesny wójt Marek Jędrzejczak zwolnił długoletnią sekretarz Annę Markielis, nie mamy sekretarza gminy.
    Wymagania wobec pracowników samorządowych dotyczą teraz również asystentów i doradców wójta. Do tej pory wójt miała pełną swobodę, kogo zatrudnia jako asystenta. W przypadku obecnego asystenta wójta jest dyskusyjne, czy spełnia warunki Art. 6. ust. 3 pkt 3) ustawy (cieszy się nieposzlakowaną opinią), skoro w swoim wykonywanym zawodzie, który jest z założenia zawodem szczególnego zaufania, nie przestrzega podstawowych zasad etyki dziennikarskiej.

    Senat zatwierdził ustawę 9 stycznia. Jeśli zostanie ona ogłoszona jeszcze w styczniu, to ustawa wchodzi w życie 1.4.2013. To oznacza, że do końca czerwca trzeba przeprowadzić nabór na sekretarza.

    http://senat.gov.pl/download/gfx/senat/pl/senatdruki/647/druk/270.pdf
    Post edytowany przez obcy 2013-01-15 10:11:58
  • Oj tam, oj tam! Czepiasz się redaktora... Jak się pracuje na etacie dla gminy a równolegle wierszówkę bierze się od wydawcy zaciekle krytykującego władze to wychodzi to tak jak wychodzi.... Służyć dwóm panom nie można. Może redaktor w końcu to kiedyś zrozumie.
  • Wydawcy krytykującego władze?! Ja w TR kilkakrotnie znalazłem artykuły zbieżne z linią obecnej wójt, bez względu jakich głupotek dotyczyły. Wręcz odnosiłem wrażenie, że to taki nasz człowiek w Greferbergerstanie ;)
    Post edytowany przez Mataj 2013-01-15 14:02:46
  • No ale TR udostępnia swe łamy autorom których trudno posądzić o choćby cień sympatii dla p. Wójt - vide teksty tow. R. Nowickiego. Zresztą i redaktor - asystent popełnił kiedyś tekst pt "Skąd ten smród" który opatrzony był wielkim zdjęciem p. Wójt na którym p. Wójt (delikatnie rzecz ujmując) wypadła bardzo niekorzystnie. Czasami dobór zdjęcia robi więcej niż sam tekst....
  • Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, m.in. skreślając cały artykuł dot. sekretarzy. Teraz ustawa utknęła chyba ponownie w Sejmie.
  • obcy pisał(a):

    Senat wprowadził do ustawy kilka poprawek, m.in. skreślając cały artykuł dot. sekretarzy.


    Mała korekta: Senat nie skreślił przepis dot. sekretarzy (art 5 ustawy o pracownikach samorządowych), tylko art. 5 ustawy zmieniającej ..., który miał znieść wyjątki dla burmistrzów i zarządów dzielnic Warszawy.
    18 kwietnia Komisja Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej rozpatrzyła poprawki Senatu, odrzuciła wszystkie poprawki redakcyjne i przyjęła poprawkę dot. burmistrzów i zarządów dzielnic Warszawy. To oznacza że w tej kadencji dla nich nie będzie zmiany reguł.
    Ustawa: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/452F465783803A41C1257A24003EE9B7/$File/498.pdf
    Uchwała Senatu: http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/7EB710BFE7880AA1C1257AEF004D0F2D/$File/1039.pdf
    Sprawozdanie Komisji http://orka.sejm.gov.pl/Druki7ka.nsf/0/F9CB6D6D8CB4D3EDC1257B51002DD4D3/$File/1286.pdf
    Protokół posiedzenia: http://orka.sejm.gov.pl/Zapisy7.nsf/wgskrnr/STR-135
    Teraz znowu cały Sejm musi zagłosować.
    Post edytowany przez obcy 2013-04-23 10:39:28
  • 9 maja Sejm rozpatrzył poprawki Senatu. Debata toczy się głównie o stołki Jolanty Koczorowskiej i kilku jej kolegów na stanowiskach burmistrza lub wiceburmistrza dzielnicy Warszawy, którzy jednocześnie mają mandaty w sejmiku województwa mazowieckiego. Uchwalona 14 grudnia 2012 roku ustawa zakazała połączenie takich funkcji, analogicznie do zasad we wszystkich innych miastach i gminach (z tego powodu Janusz Budny nie mógł łączyć kierownicze stanowisko w UG Wiązowna z mandatem radnego powiatu). Senat jednak skreślił zapis, co powoduje, że kilka/kilkanaście osób dalej będą wyłączone z zasady niepołączalności funkcji.
    W debacie PO i PSL deklarowali chęć przyjęcia tej poprawki Senatu, PiS i Ruch Palikota są zdecydowanie przeciw, Solidarna Polska jest przeciw ustawie i poprawkom z zasady, pani poseł z SLD chyba nie wiedziała o czym mówi, a będzie prawdopodobnie głosował z PO.
    http://orka2.sejm.gov.pl/StenoInter7.nsf/0/6DBDE457031048A0C1257B6600811A43/$File/39_b_ksiazka.pdf (od str 213)
    Dzisiaj głosowanie.

    PS.: Głosowanie wyszło jak spodziewane: posłowie PO i PSL głosowali razem z SLD za odrzuceniem zapisu z ustawy, którego sami uchwalili.
    Post edytowany przez obcy 2013-05-10 18:52:05
  • Prezydent podpisał 29 maja, 4 czerwca ustawa została ogłoszona. Jeśli wszystko idzie zgodnie z ustawą, to do końca listopada, po prawie 7 lat wakatu stanowiska będziemy mieli sekretarza gminy.

    Kto chętny?
  • W sam raz, żeby podnieść sobie średnią do emerytury... Skądś to znam i mam nawet kandydata/tkę. :)

    Kurcze, a pomyśleć, że wystarczyło egzekwować prawo, które już było uchwalone i nic nikomu by się nie stało, "Polska rosłaby w siłę, a ludzie żyli dostatniej".
  • Jest już koniec marca 2014 roku, a nadal nie ma sekretarza gminy. Czy ustawa o pracownikach samorządowych nie obowiązuje w gminie Wiązowna?
  • Ta ustawa, jak widać nie obowiązuje. Podobnie jak przepisy KPA o terminach załatwiania spraw, a nade wszystko, odnoszę wrażenie, że w UG nie obowiązują dobre obyczaje oraz zasady przyzwoitej legislacji...