Pytanie o Internet LTE z Plusa i z Cyfrowego Polsatu ??
  • Witam mam pytanie odnosnie internetu w technologii LTE lub Hsdpa+ w dostepnego miejscami w naszej  kochanej gminie testuje to ktos juz u siebie jedna lub druga firme . Jak to chodzi w naszych realiach ?? Mieszkam  na przeciwko Hotelu WIktoria w odslonietej przestrzeni i zastanawiam sie ktorej firmy wybrac bo sferia ktora mam teraz to totalna klapa jescze troche a konczy mi sie umowa.

    Według mapki jednej i drugiej firmy niby zasieg Lte jest.

    Ktos moze udostepnic na probe zasiegu.??? Bo brac jeden i drugi na probe nie chce. Jak cos to prosze o info na msoyka@o2.pl lub gg 2077949

    Post edytowany przez obcy 2012-01-03 13:56:26
  • Chyba LTE można testować. Ale nie jestem pewien.
    A kabla nie masz?
  • HSPA w Plusie słabo działa, co jest związane z dużą liczbą użytkowników w naszej Wiązowskiej komórce radiowej. Obecnie, przed g. 14.00 speedtest.net podaje 1,5 Mb/s downstream i ok. 1 Mb/s upstream. Po południu jakość usługi często dramatycznie się pogarsza, sytuacja poprawia się dopiero po północy. O LTE nic nie wiem.  Chętnie przeczytam o Waszych doświadczeniach.
  • W domu korzystam  z internetu Netii.Od niedawna  korzystam z internetu przy pomocy AERO 2 (HSPA+ 900MHz internet Solorza) koszt karty 20zł +cena modemu można z tego korzystać przez trzy lata bez żadnych dodatkowych kosztów.Na pewno funkcjonuje w Wiązownie i Góraszce.AERO 2  jest dla mnie jako dodatkowa usługa.Dla zainteresowanych link;   http://www.chip.pl/news/internet-i-sieci/dostep-do-internetu/2011/09/aero2-czyli-internet-za-darmo.-skorzystasz
  • Jaka jest jakość tej usługi? Wydaje mi się że słyszałem, że usługa bezpłatna ma być podstawowa w tym sensie, że prędkość jest ograniczona. Zresztą wszyskie wymienione w wątku dostawcy należą do tego samego właściciela, więc pewnie korzystają z tej samej infrastruktury. W naszym przypadku ze stacji bazowej na terenie GS za UG. Dlatego nie spodziewam się dużych różnic.
    Post edytowany przez obcy 2012-01-07 08:19:48
  • Obcy przez dwa lata jest 256Mb a w trzecim roku 512Mb.Jak już pisałem nie jest to moje podstawowe źródło dostępu do internetu ale przy koszcie 160zł za cały czas trwania umowy (trzy lata) uważam że nie jest to dużo zaletą jest natomiast to że zabierasz laptopa ze sobą i masz dostęp do poczty na wakacjach.
  • Teraz korzystam z LTE, na razie działa świetnie, mimo że według map mieszkam kilkaset metrów poza zasięgiem LTE. Rzeczywiście w środku budynku nie ma szansy odbioru sygnału. Umowę mam w Plusie, tam kupiłem również modem (Huawei E398). Router in antenę kupiłem bez umowy za dość korzystną cenę w Polsacie, ponieważ Plus nie ma w ofercie routera z możliwością podłączenia anteny. Na forach jest mowa o problemach współpracy routera Edimax LT-6408n z Polsatu z modemem LTE z Plusa, ale u mnie na razie działa.
    Jeśli ktoś mieszka w Wiązownie lub okolicy warto wziąć modem na próbę.
  • Ja mam HSPA+ z cp i do przeglądania stron, oglądania filmików jest spoko. Tylko z pingiem jest słabo, r nie mogę sobie swobodnie pograć w BF3 pograć.
  • A ja właśnie zauważyłem że z uplinkiem jest słabo:
    image
    Post edytowany przez obcy 2012-04-12 15:57:24
  • Mam przyjemność używać od tygodnia LTE z Plusa. Konfiguracja:
    Huawei E398 + antena zewnętrzna + stary stacjonarny komputer do udostępnienia połączenia (z oszczędności, może kiedyś dokupię router) + router DLink do Wi-Fi

    Lokalizacja - na granicy zasięgu LTE. Bez zewnętrznej anteny nie działało. Z zewnętrzną anteną zasięg LTE na 3 kreski z 5.

    Wynik na Wi-Fi:
    image
    Download na Wi-Fi jest u mnie gorszy niż na kompie bezpośrednio podpiętym do modemu lub kablem do switcha. Najlepsze co miałem na bezpośrednim połączeniu to 20Mb/s. Polecam wypróbować. To nic nie kosztuje.

    No dobra, wyszedłem z wyrka, podpiąłem kabel do routera i wynik na połączeniu kablowym wychodzi tak:
    image
    Post edytowany przez AiR 2012-04-12 20:11:14
  • :| nieźle ;) chociaż biorąc pod uwagę, że na HDPA można osiągnąć do 42mbps to wynik nie jest rewelacyjny...
  • Mataj pisał(a):

    :| nieźle ;) chociaż biorąc pod uwagę, że na HDPA można osiągnąć do 42mbps to wynik nie jest rewelacyjny...


    Czysta teoria. W naszych warunkach, tzn brak alternatywy do dostępu bezprzewodowego, miałem wieczorem dużo mniej niż 1 Mb.

    AiR pisał(a):

    No dobra, wyszedłem z wyrka,


    To ja też. Okazuje się, że z routerem jest coś nie tak.
    Modem bezpośrednio podłączony do kompa:
    image
    Przez router (wszystko jedno czy kablem czy przez WiFi, przez WiFi tylko ping jest gorszy):
    image
  • Panowie, pytanie może naiwne, ale... jakie standardy routerów posiadacie? Może takie działanie internetu jest spowodowane starym routerem? (może po prostu macie słabe routery?)
  • Ja się przyznaję bez bicia. Mam stary router (model i cała konfiguracja sieci w pierwszym moim komentarzu) i antenę rzuconą byle jak na dachu :) Takie transfery i tak uważam nie są tragiczne, mi wystarczy... chociaż w piątek wieczorem to mi wcale nie działał net... nie wiem czy coś po mojej było stronie czy po prostu plus nie wytrzymuje piątkowego oblężenia...
  • Router nowiutki. Jedyny dostępny, którego importer obiecuje współdziałanie z jedynym dostępnym modemem LTE z złączami antenowymi. Prawdopodobnie zbyt nowy, bo oprogramowanie działa bardzo niestabilnie. Przynajmniej raz dziennie zawiesza się wbudowany serwer DNS. A ponieważ nie ma dostępu do shell trzeba za każdym razem resetować router. Zdarzało się, że router w ogóle nie reagował. Dział wsparcia technicznego obiecuje reagowanie w ciągu dwóch dni na maile, ale to też nie działa. @AiR ma zdecydowanie lepszą konfigurację.
  • No cóż, zasugerowałem standard routera, bo tak naprawdę przy n macie pewność, że będzie działał szybciej niż 20mbps. Nawet przy g nie ma takiej pewności (starsze urządzenia będą działać w standardzie b czyli pi razy oko tak jak Wam).
  • Teraz już zdecydowanie nie polecam routera Edimax z oferty Cyfrowego Polsatu Często przerywa połączenie, zawiesza się, SIP (telefonia internetowa) nie działa, ma słabe osiągi i kilka innych wad.
    Obecnie działa u mnie Sapido RB-1733 (również dość tania chińczyzna) przez 48 godzin bez zarzutów i dużo szybciej. Podobno jeszcze tańszy GR-1733 ma również działać z Huawei E398. Na niektórych forach polecają też Dovado Tiny jako rozwiązanie niezawodne, ale ten router jest w Polsce mało dostępny i droższy.
  • Mi znudziło się korzystanie z udostępniania połączenia przez Windozę (po pojawiających się czasami problemach ze zrywaniem połączenia lub wysypywaniem się Plusowego managera). Przyznaję się bez bicia, że bez dłuższych zastanowień zakupiłem router AirLive Air3GII (oczywiście działa z Huawei E398) za 135zł i jak na razie jestem zadowolony. Konfiguracja dziecinnie prosta, połączenie jest stabilne, nie zdarzyło się jeszcze aby internet był niedostępny. Jedyne do czego można się przyczepić to czas zestawienia połączenia. Od uruchomienia routera do uzyskania połączenia internetowego mija około minuty ;)