Zagórze reaktywacja
  • Zagórze reaktywacja na opóźnione stulecie.

    Miło nam poinformować iż wkrótce a konkretniej połowie lipca przystąpimy do remontu schronu obserwatora artylerii z 1915 roku w Zagórzu.

    Miniaturka jak kolos.
    Wybudowany w 1915 roku schron obserwatora artylerii jest przodkiem naszej 120tki z Dąbrowieckiej Góry. Niewielkich rozmiarów obiekt pełnił te same funkcje bojowe- prowadzenia obserwacji i kierowania ogniem artylerii co potężna budowla z 1941 a gabarytowo cały obiekt zmieści się w izbie map Regelbau 120a.

    Wojenny Farciarz

    Obiekt cechuje wyjątkowe wojenne szczęście dzięki czemu przetrwał trzy wojenne zawieruchy -tak jak większość schronów z tego okresu na terenie naszego powiatu ominęła planowa rozbiórka z lat 1918-1920 .
    Nie miał szans na chrzest bojowy w sierpniu roku 1920 gdyż znalazł się na drugiej linii obrony Ufortyfikowanego Odcinka Wiązowna, gdzie Bolszewicy nie dotarli zatrzymani na przedpolu i pierwszej linii nowych umocnień. Niemcy przypomnieli sobie o nim w roku 1941, został ponownie włączony do umocnień, Bruckenkopf Warschau.
    Ponownie został bez walki zajęty w ostatnich dniach lipca 1944 przez sowietów, którzy zmierzali w kierunku Pohulanki, Położony kilkaset metrów od linii frontu która ustabilizowała się na Pohulance na okres 1,5 miesiąca uniknął salw potężnych pocisków rakietowych Nebelwerfer (znane z powstania jako Szafy lub Ryczące Krowy) i artylerii którymi Niemcy starali się przerwać drogę zaopatrzenia na zajętą przez Rosjan części Pohulanki. Po przejściu frontu szczęście nadal go nie opuszczało: saperzy ominęli go w wojennych i powojennych akcjach wysadzania niewypałów dzięki czemu jest jedynym niewysadzonym schronem Przedmościa od Józefowa ( tej części na zachód od torów kolejowych) po poligon w Wesołej! Być może lekko uszkodzony padł ofiarą powojennej próby rozbiórki która pozbawiła go fragmentów stropu i fragment ściany czołowej ze szczeliną obserwacyjną, ale sama bryła i strop ocalały w dość dobrym stanie.

    Weteran zabytkiem

    Dwa lata temu wraz z wszystkimi obiektami Przedmościa na terenie Gminy Wiązowna został wpisany do Gminnej Ewidencji Zabytków. Dzięki życzliwości prywatnych właścicieli działki leśnej na której stoi , Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz wsparciu finansowemu Powiatu Otwockiego i Nadleśnictwa Celestynów przywrócimy mu wygląd z lat świetności.
    Do końca roku obok schronu stanie też tablica informacyjna z rysunkami 3D,oraz mapami informującymi o funkcji obiektu oraz historii pozycji której bronił.

    Forteczny szlak

    Tablica jest częścią większego projektu-„szkieletu szlaku” po Przedmościu Warszawa który poprowadzi turystów od Dąbrowieckiej Góry pod Karczewem do Wesołej (oba te miejsca dzierżawi nasze Stowarzyszenie i oba można podziwiać w różnej formie zachowania, w całości biegnie w kompleksach leśnych lub na ich bliskim przedpolu. Druga z planowanych kilku tablic stanie na Dąbrowieckiej Górze. Liczymy iż położna na samej granicy z Warszawą tablica w Zagórzu i wyremontowany schron staną się dla turystów masowo penetrujących lasy Mazowieckiego Parku Krajobrazowego swoistą wizytówką turystyczną powiatu na którego terenie znajduje się ponad 47obiektów z I wojny i 6 większych budowli z II wojny światowej.

    Plan konspekt

    Prace zabezpieczające i remontowe będą polegały na :

    • Odkopaniu wnętrza i bryły budowli
    • Wypiaskowaniu w celu oczyszczenia betonu z porostów, wysoleń (efekt korozji betonu) i luźnych elementów betonu;
    • Odtworzeniu skutej szczeliny obserwacyjnej na wzór tych zachowanych w Józefowie
    • Uzupełnienie ubytków w stropie i ścianach budowli
    • Zabezpieczenie budowli przed wpływem wód opadowych poprzez pokrycie jej hydroszlamem firmy Hydrostop
    • Odtworzenie nasypów maskujących obiekt i fragmentu rowu strzeleckiego wraz z oszalowaniem by zapobiec ponownemu zasypywaniu wnętrza budowli.

    Po pracach remontowych budowla pozostanie otwarta –podobnie jak ogólnodostępna odkopana i oczyszczona ze śmieci i gruzu jest ruina schronu R514 w Wesołej którą się opiekujemy. Dla chętnych obejrzenia tego schronu jak też innych na terenie Wiązowny polecam odwiedzenie strony:
    http://wiazowna.info.pl/przedmoscie-warszawskie/
    Hubertus 1656
    4000 x 3000 - 2M
    4000 x 3000 - 2M
    Post edytowany przez Hubertus1656 2016-06-08 23:32:17