• Na kanalizację dla Gminy Wiązowna – 4 miliony złotych
    17.12.2013
    Na podstawie umowy podpisanej w dniu 9 grudnia br, miedzy Gminą Wiązowna a Zarządem Województwa Mazowieckiego, Gmina MOŻE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! otrzymać do 4 milionów złotych na dofinansowanie operacji pn.: „Podniesienie jakości życia mieszkańców gminy Wiązowna w miejscowościach Wiązowna Gminna, Stefanówka, Boryszew i Duchnów, gmina Wiązowna – poprzez budowę kanalizacji sanitarnej”.
    Planowany koszt całkowity budowy sieci kanalizacyjnej w tych miejscowościach wynosi 6.736.924,18 pln. Pieniądze z dotacji pokryją ok. 73 % kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, które będzie realizowane w ramach w działania 321 "Podstawowe usługi dla gospodarki i ludności wiejskiej” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

    Zgodnie z podpisaną umowa budowa kanalizacji realizowana będzie w latach 2014 – 2015. Roboty budowlane ruszą z początkiem 2014r. po uprzednim przeprowadzeniu i rozstrzygnięciu postępowania o zamówienie publiczne.

    Czyżby było to dzielenie skóry na niedzwiedziu gmina już planuje nie mając dotacji????? :-? =P~ :-?? #-o :)]
    Post edytowany przez admin 2014-01-22 11:38:14
  • Niesamowite! Gmina coś planuje! Ale ich przyłapałeś, czuj zuch.
    Podejrzewam że kombinują też coś z budżetem na 2014, przecież jeszcze pieniędzy nie mają a już chcą je wydać - sprawdź koniecznie.
  • Szanowna Pani Wójt!!!
    Proszę o informację gdzie będzie budowana kanalizacja w 2014r!Czy gmina już otrzymała dofinansowanie, czy to nie jest jeszcze pewne?Co oznacza iż koszt wynosi 6,5mln a dotacja 4mln czy gmina musi dołożyć 2,5mln?Na jaki cel zostaną wydane środki planowane na kanalizację 0.5mln 2014 i 1,5mln w 2015?
    Z wyrazami szacunku
    Tomasz Mazowiecki
    odpowiedź:
    zwiń
    Szanowny Panie,
    W 2014 roku będzie budowana kanalizacja w Boryszewie oraz kontynuowana w Stefanówce. Gmina obecnie ma podpisaną umowę z Zarządem Województwa Mazowieckiego o udzieleniu dotacji w kwocie 4 mln zł co oznacza, że dotacja jest pewna. Koszt całości operacji (budowy kanalizacji) został oszacowany na około 6,5 mln. Ze względu na to, że udzielona dotacja jest w formie refundacji poniesionych kosztów, konieczne jest poniesienie pełnych kosztów inwestycji ze środków własnych. Na zadane Pana pytanie „na jaki cel zostaną wydane środki planowane na kanalizację 0,5 mln 2014 i 1,5 mln w 2015?” odpowiadam, że na kanalizację.
    Z wyrazami szacunku:
    Wójt Anna Bętkowska
    (odpowiedź przygotował Naczelnik Wydziału Inwestycji Marek Werstak tel. 22-789-01-20 w 260).
  • Chyba najbardziej opłacalne dla Gminy by było dostosowanie oczyszczani ścieków do opróżniania szambiarek.
  • Miało być w budżecie na ten rok.

    Ceny za oddanie ścieków do okolicznych oczyszczalni (zasłyszane od Pana od szamba):
    Kołbiel - 6 zł /m3
    Ząbki - 10 zł/m3
    Otwock - 15 zł/m3.
  • Transnec wywozi do Ząbek. Jak do tego dodać koszt paliwa to kokosów na takiej usłudze nie ma...
    Myślę, że to byłby strzał w 10-kę (dobudowanie zlewni w naszej oczyszczalni) - cena za wywóz mogłaby znacząco spaść. Z drugiej strony jak cena spadnie to część ludzi może uznać, że nie opłaca się podpinać się do kanalizy...
    Ci którzy mają nieszczelne szamba lub wypompowują zawartość do lasów lub na łąki nie maja takich problemów...
  • Nie dość, że ceny za wywóz ścieków mogłyby być niższe, to niższe mogły też być koszty eksploatacji oczyszczali - zdaje się, że ciągle jest niedociążona, co generuje dodatkowe wydatki na naprawę procesu.
    Z tego co się orientuję, nie można odmówić podłączenia zabudowanej posesji do kanalizacji, o ile na działce nie ma POŚ.
    Nieszczelne szamba pozostawię bez komentarza. Zwłaszcza w niezbyt obficie zwodociągowanej gminie.
  • Chyba brak mozliwosci odmowy dotyczy nowych domow i szamb. Pewnie dopiero od kilku lat wydaja warunki z takim zastrzezeniem. Jak ktos budowal dom i szambo 30 lat temu to pewnie nikt o kanalizacji nie myslal? :(
  • Obowiązek podłaczenia się do kanalizacji. znajduje się chyba w Regulaminie Utrzymania ... , który jest aktem prawa miejscowego.
  • Obowiązek znajduje się w ustawie z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, a konkretnie art 5, ust. 1, pkt. 2

    Art. 5
    1. Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    (...)
    2) przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
    (...)


  • Też właśnie zauważyłem ;-)
  • Szybszy jesteś - nie umiem znaleźć kasowania własnych wpisów ;)
  • Ok, czyli ten zapis w warunkach pelni role czysto informacyjna? Pamietam, ze przy szambie cos takiego mialem a jak zmienialem na POS to juz koniecznosc przylaczenia zniknela.

    Ta ustawa odnosi sie do wszystkich nieruchomosci czy tylko tych po 1996?

    No i najwazniejsze - czy sa za niezastosowanie sie jakies sankcje?
  • Rozdział 5
    Przepisy karne

    Art. 10.
    [...]
    2. Kto nie wykonuje obowiązków wymienionych w art. 5 ust. 1
    – podlega karze grzywny.

  • Dodajmy jeszcze
    Art. 4.
    1. Rada gminy, po zasięgnięciu opinii państwowego powiatowego inspektora sanitarnego, uchwala regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie gminy, zwany dalej „regulaminem”; regulamin jest aktem prawa miejscowego.
    (...)
    Art. 10.
    (...)
    2a. Karze określonej w ust. 2 podlega także ten, kto nie wykonuje obowiązków określonych w regulaminie.
    (...)
    Czyli ustawa reguluje sankcję karną za nie stosowanie się do zapisów prawa miejscowego.

    Nie wiem co @v460 ma na myśli pisząc 1996 - moment zostania właścicielem nieruchomości, zabudowanie nieruchomości czy coś jeszcze innego. Niby prawo nie działa wstecz, ale..
    Początek Ustawy:
    Art. 1.
    Ustawa określa:
    1) zadania gminy oraz obowiązki właścicieli nieruchomości, dotyczące utrzymania czystości i porządku;
    (...)
    Ja to czytam jak obowiązek wynikający z faktu bycia właścicielem. Niezależnie od tego od jak dawna.
  • witek pisał(a):

    Szybszy jesteś - nie umiem znaleźć kasowania własnych wpisów ;)


    Tylko @admin i moderatorzy mogą. Można ewentualnie edytować wpis i zastąpić całą treść kropką.