Zaproszenie na IX Piknik forteczny Dabrowiecka Góra 12.05.2013
  • Zapraszamy na inscenizacje przełamania umocnień Przedmoście Warszawa w dniu 12maja 2013roku podczas IX Pikniku Fortecznego na Dąbrowieckiej Górze' (12 maja 2013 )
    Atrakcje imprezy:

    - Regelbau120a jedyny na Mazowszu wyremontowany wojenny schron niemiecki z wyposażonymi wnętrzami:
    odtworzona elewacja wraz z farbomaskowaniem;
    piec forteczny WT80K;
    prycze;
    drewniana boazeria w pomieszczeniach socjalnych załogi;
    zrekonstruowany system filtrowentylacji z filtrowentylatorami HES1,2 ,filtrami wstępnymi,właściwymi,oraz systemem rozprowadzania przefiltrowanego powietrza po obiekcie;
    sprawna oryginalna optyka do kopuły obserwatora artylerii;
    oryginalne telefony forteczne FS38 oraz działająca sieć telefoniczna zintegrowana z siecią łączności polowej
    zrekonstruowany przeciwodłamkowy schron z blachy falistej (rok 1915)
    odtworzony system inżynieryjnych zapór przeciwpiechotnych i przeciwpancernych


    -oświetlone wnętrze schronu bojowego dla broni maszynowej Regelbau514 z stopniowo uzupełnianym wyposażeniem izby bojowej:

    -fortyfikacje polowe osłonięte systemem i zapór p-panc i p-przeciwpiechotnych odwzorowujące umocnienia z lipca 1944r;

    -wystawa archeologii bunkrowej-rzeczy wykopanych przy oczyszczaniu fortyfikacji Przedmościa Warszawa; nowe wcześniej nie pokazywane elementy wozów bojowych zniszczonych podczas walk w 1944 roku;

    -wystawa 'Przodkowie w mundurach' poświęcona okolicznym mieszkańcom walczącym o wolność w mundurach Wojska Polskiego

    -darmowa grochówka z kuchni polowej

    [URL=http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=81d4b28641732923][IMG]http://images37.fotosik.pl/2048/81d4b28641732923m.jpg[/IMG][/URL]
    926 x 692 - 171K
    Post edytowany przez admin 2013-05-06 15:40:50
  • Ale Fajnie pojadę ;;)
  • Bylem i jak zwykle bylo super! ;)
    Z roku na rok widac Wasza prace w odbudowe tych schronow! Kolejny raz w sierpniu?

    PS.
    Hubertus, puscilibyscie jakies podziekowania chlopakom z Zandarmeri Wojskowej ;) Byli bardzo sympatyczni, cierpliwi i potrafili zainteresowac dzieciaki!
    Post edytowany przez v460 2013-05-13 21:13:13
  • Potwierdzam byłem pierwszy raz i fajnie zaskoczony i podziwiam wiedzę na temat wystawionego
    zabytkowego sprzętu uzbrojenia i urządzeń naprawdę nie wiedziałem ze tam spotkam tyle osób z okolic ba nawet wczoraj widziałem dziewczynę z dużego schronu pędzącą rowerkiem pewnie do bunkra ;) .ŻW tez wystawiło ciekawy sprzęt pogadałem sobie z panem mjr i kpr. A i grochówa super dawno takiej nie jadłem. Przy okazji to posiadam karnister 20l zakręcany z wytłoczonym napisem USA chętnie go przekaże. BYŁO SUPER KAŻDEMU POLECAM . ORGANIZATOROM SERDECZNIE GRATULUĘ =D>
  • Hehe - widac dla kazdego cos milego ;)
    A ja sie ciesze bo moglem na zywo porownac czym sie roznia poszczegolne Mausery i przede wszystkim na zywo zobaczyc Rkm wz. 28 "Browning". Widac, ze wiekszosc tego sprzetu pochodzila "z wykopkow", ale byla fajnie odrestaurowana.
  • A propos Browninga, natrafiłem na ciekawe dane - podczas okupacji Browning kosztował ok. 30 000 zł., a przeciętny budżet miesięczny człowieka wynosił ok 1500 złotych (wówczas 10 $).
    Post edytowany przez Mataj 2013-05-17 12:06:35
  • No to albo w czasie okupacji strasznie poszły w górę, albo waluta się zdewaluowała. No cóż - podczas wojny obie sytuacje są nie tyle prawdopodobne, co pewne ;) Przed wojną Browning taniał ;)

    7,92 mm rkm wz.28 (Browning)
    2430 zł [1930/31]
    1640 zł [1935/36]
    1433 zł [1938/39]
  • A orientujesz się ile kosztowały VISy? W czasie okupacji chodziły po 7k zł., paczka amunicji (15szt) jednego czarnorynkowego dolara czyli 150 zł. (niestety nie powołam się na źródła, a jedynie mogę się wesprzeć historykiem, który o tym pisze).
  • Pistolet Vis 9mm wz. 35 – 130 zł Niestety nie znam dokladnie roku obowiazywania tej ceny.

    Co ciekawe, VISy w czasie okupacji na wartosci zyskiwaly znacznie szybciej niz Browningi, co niespecjalnie dziwi, biorac pod uwage gabaryty i ryzyko wykrycia.
  • Serdecznie dziękuje w imieniu całej załogi-na sierpień szykujemy wystawy związane z Wojskiem Polsim
    Metamorfozę przejdzie tez elewacja schronu obserwatora-dokończymy malowanie i kamuflaż deformujący-chcemy tez przefarbować siatki na prawilny piaskowo-brązowy kolor.
  • Ponadto w Pobliskiej Dąbrówce będzie stacjonował nasz Renualt FT17-replika czołgu używanego przez WP w roku 1920tym
  • To jest i replika? Ja widzialem na zywo i nawet w ruchu (bo na lawecie), ale to byl chyba ten oryginal odzyskany z Afganistanu. Robi wrazenie!
  • o fajnie widziałem takowy w Paryżu . Niestety nie będzie mnie w sierpniu B-)
  • Wczesniej do potrzeb filmu Hoffmana zrobiono w Toruniu dwie repliki- sprawił to niezyjący juz Robert Tirczakowski: http://www.youtube.com/watch?v=eWiaxAQafiQ

    co do Renówki ściągnietej z Afganu to niestety MWP zrobiło psikusa ekipie z Poznania która wyszukała i przygotowała do wywozu tamtejszą maszynę. Niestety polityka i interwencja prezydenta sprawiły ze wóz poszedł do MWP w Warszawie a nie do Poznania i teraz jest rozłozony na czynniki pierwsze. Niestety Warszawskie Muzeum nie może się poszczycić udanymi transferami i remontami sprzętu. a Poznań cały czas coś remontuje,uruchamia i sprowadza:

    http://muzeumbronipancernej.pl/

    Dzięki takim placówkom mozna zobaczyć w ruchu pojazdy na których walczyli lub z którymi walczyli żołnierze polscy na frontach II wojny światowej.