Urząd przyjazny mediom i społeczeństwu - czy rzeczywiście?
 • W uzasadnieniu do projektu uchwały dotyczącej wzrostu wynagrodzenia dla pani Wójt czytamy:

  Projekt zmiany wynagrodzenia Wójta Gminy Wiązowna uzasadniony jest (...) otrzymaniem w Plebiscycie Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu wyróżnienia w kategorii "Najlepszy Wójt na Mazowszu Roku 2011"

  Czy ktoś się zastanawiał jaką faktycznie wartość ma ta nagroda? Niewątpliwie wyróżnienie to będzie wykorzystywane przy niejednej jeszcze okazji.
  Najlepszy Wójt na Mazowszu - fantastycznie brzmi nieprawdaż?

  Ilu było kandydatów? Tego nie wiemy.
  Tak samo jak nie wiemy ile głosów zdobyła wójt z Wiązowny.

  Czy były jakieś kryteria przyznawania nagród?
  Wiemy, że głosować mogli dziennikarze z ok. 500 redakcji oddając mailowo głos w ankiecie w dowolnej liczbie kategorii. Niczego nie sugerując przypominam, że osobisty asystent pani wójt jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej i współpracuje z przynajmniej jedną redakcją...

  W ankiecie, którą wypełniali nie ma podanych nazwisk, należało po prostu wpisać własne propozycje.

  Lista wyróżnionych osób jest bardzo długa Być może nagrodzono wszystkich zgłoszonych kandydatów?

  *******


  Dzisiaj weszłam na stronę internetową UM Józefów.

  Na pierwszej stronie link to józefowskiego forum oraz do strony z informacjami dotyczącymi Józefowa na Facebooku, która to strona nie jest związana z urzędem.

  Za jednym kliknięciem można otworzyć listę i napisać do konkretnego radnego (Nie musimy szukać adresów mailowych, a potem wpisywać ich do swojej poczty)

  A już totalnie jestem pod wrażeniem prostych i zrozumiałych odpowiedzi p. burmistrza na pytania od mieszkańców.

  Nie wnikam na ile te odpowiedzi są zadowalające dla pytającego, ale przynajmniej pan burmistrz odpowiada bez owijania w bawełnę.
  Dodatkowo nie ma przymusu podpisywania się imieniem i nazwiskiem (nie każdy musi chcieć aby jego nazwisko figurowało potem na stronie www urzędu - co niestety jest normą na wiązowskiej stronie i pewnie wiele osób zniechęca do zadawania pytań) nie ma też pseudouprzejmości w postaci wyrażania wyrazów szacunku i wykorzystywania urzędników (z podaniem funkcji i nazwisk) przy udzielaniu odpowiedzi.

  Burmistrza Józefowa nie ma wśród wyróżnionych w plebiscycie, nie może się więc pochwalić, że jest Najlepszym Wójtem na Mazowszu.
  Z jakiś powodów jest jednak wybierany na kolejne kadencje...  Post edytowany przez BlueZebra 2012-11-13 15:41:18
 • Kiedyś napisałem pewien felieton w tej sprawie:

  "Markowi Złotnickiemu, za zajęcie pierwszego miejsca"

  Jak w komedii Berei - "Markowi Złotnickiemu, za zajęcie pierwszego miejsca". Jest sukces! Inaczej byśmy nie informowali! Bynajmniej chodzi o problemy z jakimi drodzy mieszkańcy się borykacie. Nie, nie chodzi też o problemy z jakimi borykają się Wasze dzieci. Chodzi o sukces przez duże "ES", bo PR-owy! I to sukces "na miarę naszym możliwości" - nasza wójt została wyróżniona w Plebiscycie "Urząd Przyjazny Mediom i Społeczeństwu"!

  Uprzedzając Wasze (skądinąd.... naiwne) pytania - Nie, nie chodziło o to, która gmina pozyskała fundusze na przedszkola, czy szkoły. Nie, nie chodziło również o to, która z gmin przeznacza więcej środków na
  inwestycje wodociągowe, drogowe, kanalizacyjne, kulturalne, czy (tfu! tfu!) sportowe. Internet, ani kultura tym razem też nie były oceniane.

  Tym razem oceniany był PR (czyt. [piar]).

  PR, nie myląc broń Boże z ubogim zakonem Pijarów, nie należy też szukać ratunku w łacinie - "pobożny" tak, ale nie tym razem. W dosłownym tłumaczeniu PR oznacza "kontakt z otoczeniem". Przekładając
  na język zrozumiały przez ludzi - chodzi o umiejętność sprzedawania szczerbatego konia, z połamanymi nogami w taki sposób, aby wszyscy myśleli (a zwłaszcza dziennikarze), że otrzymali rumaka pełnego krwi angielskiej. Owszem, pojęcie bardzo zbliżone do "marketingu". Tyle, że w tym przypadku rzeczonym szczerbatym koniem nie jest telewizor, czy tablet.

  Wracając do meritum, nasza wójt otrzymała wyróżnienie za PR. Uściślijmy, bo tej informacji na stronie UG brak - wyróżnienie otrzymała jako 1 z 11, ponadto rozdano 3 nagrody główne (suma summarum na konferencji pojawiło się 22 wójtów z województwa mazowieckiego). Nie umniejszamy sukcesów, podajemy jedynie trochę więcej faktów (pochodzących ze strony organizatora) niż na stronie UG. Jak czytamy również na stronie organizatora: "Nigdy też jury nie stanowili dziennikarze". Czy w tym momencie ukłony należy skierować chyba do zaprzyjaźnionych mediów lokalnych zatrudniających asystenta z UG? Chyba pierwszy raz wójt z naszej gminy otrzymał tak zacne 1 z 11 wyróżnień? Chyba pierwszy raz tak bardzo ten urząd był związany z mediami? Abstrahując od mediów plebiscyt nosi nazwę "przyjazny mediom i społeczeństwu". O ile pierwszy człon nazwy doczekał się jury, to drugi jedynie może sobie przeczytać o wynikach.

  Cóż, cieszyć się należy, że praca naszej wójt została dostrzeżona w mediach, w końcu w województwie mamy sporo ponad 200 gmin (brak informacji ile z nich brało w ogóle udział w tym plebiscycie, dane na
  stronie organizatora ograniczają się do 22 przybyłych). Pozostaje trzymać kciuki, że nasza wójt pójdzie za ciosem i poza sukcesami PR-owymi, sukcesy odniesiemy również na bardziej banalnych polach, takich jak kanalizacja, plany zagospodarowania terenu, czy kultura lub drogownictwo.


  Dzisiaj dodam jedno:
  Poza tym ironicznym felietonem, z perspektywy czasu mogę dodać jedynie jedno - dlaczego w Wiadomościach, bądź Faktach prezentowane są przez firmy Marketingowe badania poparcia dla różnych partii? Dlatego, że realizują one misję publiczną? Czy raczej dlatego, żeby w najlepszym czasie antenowym w/w programów padło hasło: TNS OBOP czy inny PENTOR? Myślę, że podobnie z tymi nagrodami - jakoś na rynku trza zabłysnąć...
  Coś mi podpowiada, że z owym sukcesem spotkamy się jeszcze niejednokrotnie... Bo jak stare przysłowie mówi - na bezrybiu i rak ryba...
 • To jest w myśl zasady : wszystkie drogi prowadza do .... podwyżki wynagrodzenia. Przecież nikt ( tok myslenia zainteresowanej) nie będzie sobie ........... zawracał lub głowy dociekaniem co dany tytuł "szlachecki" - soooooooorrrry nagroda dała mieszkańcom Gminy. A może nikt się o nic nie spyta i się uda .... . I tak do skutku - to jest uzyskania podwyżki np. za to że osoby składajace w/z czekaja rok itd. itp. :-h
 • Najlepszy Wójt na Mazowszu - fantastycznie brzmi nieprawdaż?

  Ilu było kandydatów? Tego nie wiemy.


  Żeby nie było tak jak w starym dowcipie:
  "Ronald Reagan ścigał się z Breżniewem. Po zawodach w mediach radzieckich ukazała się informacja, że towarzysz Breżniew zajął zaszczytne drugie miejsce, a Reagan był przedostatni".

 • Edziu - SWIETNE - nie znalem, chociaz pewnie z taaaaaaaaaka broda :P