Decydujmy Razem: Monitoring skuteczności
 • Ponieważ dyskusja Decydujmy razem jest już długa i nieprzejrzysta założyłem nowy wątek o drugiej fazie projektu.
  Post edytowany przez admin 2012-07-25 14:52:16
 • Zaproszenie na szkolenie Zespołu Monitorującego ‘Decydujmy razem” 25 lipca br. (środa) o godz 16.30
  http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-38797.htm
  :)
  Post edytowany przez obcy 2012-07-20 21:34:27
 • W środku wakacji ... :-(
 • PK opublikował na wiazowna.pl swoją relację spotkania:
  http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-38883.htm
  Jak można było się domyśleć uczestników na spotkaniu było " w niewielkiej liczbie". Oprócz wymienionych pięciu gości "oficjalnych" liczyłem na zdjęciu 4 osoby.

 • Czy projekt jest już martwy?
  http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-39958.htm

  Dobrze, że angażuje się już młodzież w bardzo młodym wieku. Ale szkoda, że tylko zebrani mogli się zapoznać z "zasadami monitorowania Programu, określania wskaźników i mierników".
 • obcy pisał(a):

  Czy projekt jest już martwy?


  Chyba tak. A szkoda.
  http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-41595.htm

  Podziwiam 3 panie, które poświeciły sobotę na zebranie.

  Formuła wspólnej pracy zespołu na zebraniach ewidentnie już się wyczerpała. Można było się otwierać, wyjść z urzędu, rozmawiać z ludźmi, którzy jeszcze rok temu się angażowali, dlaczego teraz już nie chcą współpracować. Wydaje się, że nie ma takiej woli. Suche komunikaty o spotkaniach jak ten pod linkiem powyżej na pewno nie animują do współpracy, tak samo jak to ogłoszenie.
  A pomysł, że wójt ustali zespół, który ma monitorować program, uśmierci projekt na dobre.
  Post edytowany przez obcy 2012-11-19 14:52:23
 • Obcy - to faktycznie smutne. Ciekawe natomiast jest to, że niemalże jedyną osobą z osób zainteresowanych tym projektem, tylko ty piszesz na forum. Nie wiem na czym to polega. Mnie (mimo, że nie uczestniczę) interesuje to co w projekcie się dzieje, interesuje mnie też dlaczego tak się stało, jak się stało - że projekt, który był DOBRYM pomysłem na aktywizację lokalnych mieszkańców, stał się projektem skrajnie niesamodzielnym wbrew jakimkolwiek założeniom...
 • Mataj pisał(a):

  interesuje mnie też dlaczego tak się stało, jak się stało - że projekt, który był DOBRYM pomysłem na aktywizację lokalnych mieszkańców, stał się projektem skrajnie niesamodzielnym wbrew jakimkolwiek założeniom...


  Jest dużo powodów. Program na pewno nie jest doskonały. Wywalczono tam z dużą energią zapisy o znaczeniu w mojej ocenie tylko symbolicznym, ja przedstawiciele społeczni w Powiązaniach. Znajdują się tam zapisy mające aktywizować mieszkańców w sołectwach i osiedlach, tymczasem lokalne życie jest absolutnie niezależne od tego, co jest napisane w programie. Dzieją się tam fajne rzeczy, gdzie mała grupa osób chce coś organizować (a często tylko jedna osoba), a program nikogo dodatkowo nie aktywizuje. Natomiast nie ma w programie działań rzeczywiście poprawiających przejrzystość działania urzędu i rady oraz partycypację w sprawach ogólnogminnych.
  Do tego dochodzi wrażenie, że poprawa partycypacji jest ważnym strategicznym celem dla wójt. A takie wrażenie powstaje przez brak polityki informacyjnej, sposób (lub brak) odpowiedzi na pytania i wnioski, konsultacje tylko pozorne.
  Siłą rzeczy program może zobowiązywać tylko organy gminy do działania. Jeśli mam wrażenie, że organy te tylko formalnie wykonują program (jeśli w ogóle), nie widzę zaangażowania ze strony władzy, to mi się też mniej chce współpracować na zasadach określonych przez władzę.