plany zagospodarowania a wodociagi
  • Kilka miesiecy temu grupa wlascicieli dzialek polozonych na terenie Gminy zlozyla oswiadczenia (w tym ja) , ze jest zainteresowana rozbudowa sieci wodociagowej, ktorej gminny projekt mial objac Duchnow i Kack. Proponowane warunki to 700.000 koszt Gminy i 500.000 koszt wlascicieli dzialek plus podlaczen. Sprawa ucichla zapewne z racji zbyt duzego obciazenia wlascicieli kosztami. Jesli to prawda, to czy tak naprawde wlasciciele, z ktorych spora czesc nie ma pozwolen budowlanych (dzialki lesne), powinni byc obciazani takimi kosztami wiedzac, ze istnieja srodki unijne na tego tego typu przedsiewziecia, tymbardziej ze zroznicowany geologicznie teren nie daje gwarancji na wode ze studni. Fakt, ze przy braku kanalizacji, korzystanie ze zbyt plytkich studni i potencjalne zanieczyszczenie wody, moze spowodowac epidemie tyfusu lub innej zarazy, powinien byc argumentem do uzyskania odpowiednich srodkow na ten cel. Mowie to jako zawodowy hydrogeolog z praktyka w uzdrowiskach i libijskich piachach. Przy tej okazji chcialbym poruszyc sprawe planu zagospodarowania Gminy. Moim zdaniem, jesli Gmina ma sie rozwinac, musi miec odpowiedni plan zagospodarowania, ktory poza zezwoleniami na zabudowe mieszkalna (szczegolnie na dzialkach lesnych, gdzie las sie sam wysial przez lata), powinien uwzglednic rowniez zezwolenia na osrodki rekreacyjne czy obiekty uzytecznosci publicznej dajace zatrudnienie mieszkancom Gminy i przyplyw gotowki z podatkow. Poprawa jakosci drog powinna tu byc jednym z glownych punktow w tym planie. Wydaje mi sie, ze decyzje w Gminie powinny nabrac jakiegos przyspieszenia aby pomoc wlascicielom duzego obszaru Gminy w jej rozwoju i wreszcie zalatwic nagromadzone problemy. Jestem zainteresowany stanem projektu wodociagow oraz w poznaniu kierunkow zagospodarowania gminy. Czas najwyzszy ustalic gdzie jest naturalna granica lasow panstwowych, odlesic prywatne dzialki, dac zezwolenia na zabudowe terenu, zgodzic sie na jego melioracje gdzie trzeba, naprawic drogi i przedewszystkim pokryc teren siecia wodociagowa. Duchnow, Kack i okolice czekaja Gmino na twoja pomoc. Pozdrawiam z Kanady uzytkownikow Forum. Wiktor Ksiezopolski - wlasciciel dzialki lesnej w Kacku.