Likwidacja Wiązowny Kościelnej
  • Oczywiście nie chodzi o likwidację miejscowości, tylko nazwy. Dzięki uwagi portalu wiazowna.info.pl zostaliśmy o konsultacjach poinformowani. Na wiazowna.pl można tylko przypadkiem trafić na informację. Brak informacji na stronie z ostatnio dodanymi artykułami.
    http://www.wiazowna.pl/571-4ac5ef0f27730.htm
    Brak informacji również w zaproszeniach i w informacjach urzędu. Nawet wyszukiwarki niczego nie mogą znaleźć, tylko informację z roku 2008, że już wtedy została zlikwidowana nazwa Wiązowna Kościelna.
    Z obwieszczenia opublikowanego w BIP nie można się orientować, gdzie nazwa ma być zlikwidowana. Chodzi o sołectwo? Obręb geodezyjny? Dopiero w uzasadnienu odpowiednego zarządzania czytamy, że chodzi o wykaz urzędowych nazw miejscowości:
    image
    Kilka pytań pozostaje.
    Czy zmiana będzie miała wpływ na obręby geodezyjne? Mam nadzieję że nie.
    Czy pozostają stare nazwy jako części wsi Wiązowna? Rozumiem, że nazwy Płachta, Piekło itd. tak jak kilka tat temu Gródek mają być zlikwidowane. Co z nazwami Wiązowna Gminna i Wiązowna Kościelna jako nazwy integralnych części Wiązowny?
    Jeśli ktoś z forumowiczów miałby czas i uda się na jedno z spotkań
    • dzisiaj g. 18.00 w szkole
    • niedziela g. 13.30 w GOK
    byłbym wdzięczny za informacje.
    Formularz kosultacyjny znajduje się na drugiej stronie zarządzania.


    631 x 362 - 212K
  • Byc moze moja wypowiedz zostanie mylnie odczytana jako jatrzenie... no ale mimo wszystko zapytam: A co na to Kościół? ;)

    Swoja droga - dla mnie decyzja oczywista, bez podtekstow, wg tego pisma Pani Wojt... calkowicie uzasadniona. Ciekawe czy obejdzie sie bez protestow "srodowisk patriotycznych". Czy np. znajdzie sie ktos kto powie, ze to jest "kolejny krok na drodze do calkowitej laicyzacji panstwa polskiego i wasalizacji Polski" lub cos w tym guscie...

  • Ja myślę, że to w ogóle przejdzie bez echa, a same konsultacje są formalnością. Tak samo jak zniknęły inne miejscowości (Dzięki obcy za linka do mapy).
    http://www.mapywig.org/m/K.u.K./75K_300dpi/3166_WARSCHAU_300dpi.jpg
    a pojawiły się nowe (np. Zagórze)
    Dobrze by było tylko zachować te nazwy, np. w postaci nazw ulic. Tak, żeby został jakiś ślad?
  • Obwieszenie jest od początku na stronie UG - na samej górze.
  • Tam nie ma obwieszczenia, tylko baner w formie grafiki, który odsyła do innej witryny. Na tej stronie jest tyle takich banerów, że trudno znaleźć nowe. Nie mam czasu codzienne przeszukać całą stronę UG, czy nie dodano gdzieś nowy baner. Jeśli jest nowa informacja, powinna się ona znaleźć na stronie "Ostatnio dodane". Tam jednak nie ma nowych banerów, nowych informacji Rady, albo nowych odpowiedzi Wójta.
    Banery nie są indeksowane przez wyszukiwarki, a jeśli szukam jakiejś informacji na stronie za pomocą Ctrl + F (lub Command +F na Macu ;-) ), to nie mogę jej znaleźć. Dla mnie jest to bezsensowne utrudnienie dostępu do informacji. Dla niewidomych nawet uniemożliwienie dostępu.
    Ciekawostką jest, że Google indeksuje również skanowane dokumenty w BIP:
    http://www.google.com/#q=konsultacje likwidacja nazwy wiazowna kościelna site:bip.wiazowna.pl
    Słaba jakość skanowania powoduje, że możemy znaleźć dokumenty pod tytułem
    wóJT GMiNY l-viązowNa
    i
    r OBWIESZCZENIE WoJTA GMINY wIĄzowNA
    A wersja html, czytelna teoretycznie dla każdego, wygląda tak:

    image
    867 x 230 - 50K
  • Obcy, akurat w tym przypadku nie wydaje mi się to złośliwością osób, które zamieściły taką informację (dla nich jak najbardziej na stronie wyróżnioną) ale po prostu niewiedzą, o której piszesz w poście powyżej. Osobiście przesłałabym twoje uwagi do urzędu - do osób, które urzędowską www się zajmują.
  • Ja również nie uważam to za złośliwość, najwyżej za bezmyślność związana z pośpiechem.
  • Nie będzie, ale będzie! :)

    Jak informuje UG/PK tutaj: http://www.wiazowna.pl/571-4704b86ebac25-34894.htm nazwa zostanie zlikwidowana, ale zostanie. 

    "Likwidacja nazwy „Wiązowna Kościelna” nie pociąga za sobą skutków finansowych dla mieszkańców, pozostawienie zaś tej nazwy będzie wiązało się z koniecznością wymiany dowodów osobistych, praw, dowodów rejestracyjnych pojazdów, numerów porządkowych nieruchomości."

    "Pani wójt podkreśliła, że historyczna nazwa „Wiązowna Kościelna” pozostanie, jak również granice i nazwy sołectw nie ulegną zmianie."

    Nie wiem co w języku urzędowym oznacza "historyczna nazwa" i jak ona ma być zapisywana. Ktoś wie? Serio - nie bardzo rozumiem logiczny rozbiór obu powyższych zdań, bo dla mnie są one wykluczające.

    Aha! Żeby nie było, że narzekam. Cieszę się, że władza spotyka się z mieszkańcami (nawet w sprawach oczywistych, pokazujących likwidację błędów urzędniczych sprzed lat). Cieszy również fakt, że zdjęcia w materiale pochodzą faktycznie ze spotkania, a nie jak w przypadku relacji z seminarium „Dobre rządzenie w małych gminach. W jaki sposób przygotować urzędy oraz mieszkańców do współpracy na rzecz rozwoju lokalnego?” (Tutaj). No ok, przynajmniej sprawiają takie wrażenie.

    Post edytowany przez Mataj 2012-02-22 08:39:25
  • Jakoś nie ma mowy o zmianach w księgach wieczystych? A przecież każda zmiana w księgach to 200zł.Mydlimy oczy mieszkańcom dalej. Tylko po co?
  • Nikt nie wie co to są nazwy historyczne? Serio nie wiem dalej, a nie chcę z taką błahostką iść do p. wójt. Czy chodzi po prostu o nazwę zwyczajową? Nazwa historyczna to taka, która nigdzie nie jest zapisana, a ludzie jej używają? Czy taka, która ma podłoże historyczne (nie wiem jakie tu jest, bo na starych mapach chyba nigdzie nie funkcjonuje)?
  • Chyba się czepiacie, to że nie kochacie p. burmistrz, nie znaczy ze należy wyłączyć myślenie. Ja rozumiem, że jak ktoś chce to może sobie używać, może będzie też na Wikipedii. Tak jak historycznie będzie most Łazienkowski, stadion Legii czy Narodowy. Chociaż administracyjnie takich nazw nie ma.

    Niektórzy dziwią się politykom, że mówią hermetycznym językiem, prawniczym, nowomową. Jak coś powiedzą, to może i formalnie logiczne, ale nie do zapamiętania, nie do zrozumienia. A teraz widzę że ktoś jako wypowiedzi oczekuje rozprawy prawno-administracyjnej. I to od burmistrz wiejskiej gminy. Ludziska, weźcie i myślcie troszku.

  • Od kiedy my mamy p. Burmistrz? :-? Wiązowna miastem? Coś mnie ominęło?

  • @ravos W księgach wieczystych jest chyba podany obręb geodezyjny, a jego nazwa, podobnie jak nazwa sołectwa ma nie ulec zmianie. Chodzi tylko i wyłącznie o wykreślenie z nazw miejscowości nazwy fikcyjnej wsi.

    @Admin Nie działa cytowanie. :(

  • phili pisał(a):

    @Admin
    Nie działa cytowanie. :(



    Już działa :-D
  • Wójt:-)
    Może awansowała :-)
  • @bobi - nie czepiam się wójt! Zdaję sobie sprawę z tego, że zwykłem ironizować, ale pytanie było zadane serio. Nie wiem co to nazwa historyczna. To o czym piszesz (stadion Legii, czy w ogóle CWKS Legia) to nazwy zwyczajowe w moim rozumieniu. Wiązowna Kościelna to nazwa nie posiadająca żadnego uzasadnienia historycznego (chyba), bo na starych mapach również jej nie uświadczysz. Broń Boże nie miałem na celu urażenia nikogo. Zastanawiałem się jedynie o co chodzi z nazwą historyczną. Nazwa administracyjna była błędem urzędniczym (tak to rozumiem) i miała być zlikwidowana.

    Na stronie UG widnieje artykuł z tytułem, że nazwa zostaje - czyli pomieszanie z poplątaniem. Jak ludzie będą na to mówić to ich sprawa. Zwyczajowo pewnie przez kilka lat jeszcze będą mówić Wiązowna Kościelna (chociaż napływowi pewnie szybko to zmienią - "stety" lub niestety). Tak jak z Rondem Babka i Rondem zgrupowania AK "Radosław" (przechrzczonym na Rondo Radosława :|). Nie wiem czy nazwa historyczna ma jakikolwiek wpływ na administrację, czy jest tylko zachowana w przekazach ustnych ;) Stąd moje pytanie. Serio nie miałem na celu nikogo urazić...
  • @Mataj
    Ja myślę, że po prostu tytuł artykułu jest niefortunny i mylący.

    W materiale czytamy: "Pani wójt podkreśliła, że historyczna nazwa „Wiązowna Kościelna” pozostanie, jak również granice i nazwy sołectw nie ulegną zmianie."

    Nie wiemy w jakim kontekście p. Wójt użyła tego określenia. Może to był jakiś skrót myślowy?
    Język mówiony rządzi się swoimi prawami a nie każdy potrafi wypowiadać się na żywo w sposób zawsze zrozumiały i oczywisty. To, że później takie niejasne wypowiedzi są powielane w tekście pisanym to już inna sprawa. To redaktor powinien zadbać o to, żeby przekaz był jasny i nie budził wątpliwości, nawet jeśli p. Wótj na żywo się "zaplątała" w wypowiedzi, co się przecież może zdarzyć każdemu.


  • A może tu chodzi o "miejskie" ambicje gminy? Nie wójt a BURMISTRZ!! Ha jak to brzmi!
  • Phili, właśnie o to mi chodziło.
  • Aha! No ja po prostu nie wiedziałem czy taki termin w ogóle istnieje. Zwykle staram się nie używać sformułowań ot tak, bo inteligentnie brzmią... ale ja prosty człowiek jestem.

    Czyli mam rozumieć nazwa formalnie przestaje istnieć?
  • Znalazłem ciekawe informacje nt. wykreślania nazw miejscowości. Wg tych informacji nasz wspaniały urząd i rada znów się myli. http://knmiof.mac.gov.pl/portal/kn/76/494/Problematyka_zwiazana_z_urzedowym_nazewnictwem_miejscowosci_i_obiektow_fizjograf.html. Polecam niektóre fragmenty zwłaszcza związane z numeracją itp.
  • Cytat ze wspomnianego przez Ravosa dokumentu:
    "Również Główny Urząd Statystyczny uznaje za konieczne posługiwanie się nazwami części wsi, przysiółków, kolonii, itd. dla lepszej lokalizacji miejsc zamieszkania. Pozwala to ankieterom na dotarcie do wylosowanych mieszkań, a przy spisie umożliwia rachmistrzom dotarcie do odpowiednio zidentyfikowanych budynków.
    Utrzymanie nazw części wsi nie powinno stać w sprzeczności ze stosowaną przez władze samorządowe zasadą meldowania ludności w głównej wsi, jeśli dla tej wsi i jej części będzie prowadzona jednolita numeracja nieruchomości i ewidencja ludności."

    Problem w tym, że w miejscowości Wiązowna Kościelna nie zameldowano ani jednego człowieka... Wszyscy mają meldunek wiązowski. A nie może być miejscowości bez ludności!
    Oczywiście można by pozostawić nazwę w wykazie, ale mieszkańcy musieliby dokonać przemeldowań, a więc i zmienić wszystkie papiery, aktualizować NIP, PESEL, konta bankowe ect. itp. Byłoby z tym sporo zachodu i kosztów.
    Nazwa "Wiązowna Kościelna" nie zniknie - nadal będzie sołectwo o tej nazwie i obręb geodezyjny, ale nie będzie adresu. Ot, i cały problem.
    Post edytowany przez Nemo 2012-03-09 16:07:53
  • @Nemo! Czytaj ze zrozumieniem! Czy np. ludzie mieszkający w Radości lub Aninie maja meldunek tej miejscowości nie oni mają meldunek w Wawrze!
  • uwaga: tu mamy przypadek szczególny w postaci miasta stołecznego Warszawy i jego dzielnic
    Warszawa ma swój własny ustrój regulowany ustawą i nie wiem, czy wszystko w innych gminach da się z tym porównać
  • Uwaga! Próba wytłumaczenia niewiedzy i braku kompetencji!
  • raczej próba zwrócenia uwagi na ciekawą ustawę...
    swoją drogą faktycznie, meldowanie ludzi nie należy do moich kompetencji :D
    Post edytowany przez [Deleted User] 2012-03-09 18:24:19
  • Tak czy inaczej. Bzdurna i nie potrzebna "inicjatywa" UG. Po co? Wystarczy napisać do komisji nazewnictwa i nici z inicjatywy.
  • @Ravos4 - przeciez znow potrzebna byla podkladka (konsultacje spoleczne), "im wiecej papieru tym czystsza dupa". :)
  • Chyba trochę Pan Mataj przesadza... :^o
    Post edytowany przez Nemo 2012-03-11 12:37:08
  • Nie wiem czy Mataj przesadza. Moze w formie tak, ale w tresci to mysle, ze to mniej wiecej tak wyglada. Albo obecna wladza (Wojt i jego Zespol oraz Rada Gminy na czele z Przewodniczaca) nie potrafia prowadzic polityki informacyjnej, albo nic sensownego w gminie sie nie dzieje :( Ktoregos dnia w zeszlym tygodniu zerknalem sobie na wiazowna.pl i popatrzylem co dzialo sie za poprzedniego Wojta Jedrzejczaka. No i az zaniemowilem. Budowane byly drogi, zakupione zostaly nowoczesne wozy strazy pozarnej w wielu miejscowosciach, rozbudowana zostala komunikacja publiczna i in. Powstaly projekty nowych inwestycji (szkola w Malcanowie, przedszkole w Zakrecie), ktore sa teraz kontynuowane przez obecna ekipe. Zostalo zdobyte dofinansowanie na Wiazowskie Centrum Kultury, z ktorego obecne wladze zrezygnowaly lekka reka. Zamiast tego mialy powstawac "swietlice w kazdej wsi" - czy cos w tym temacie wiadomo? Powstaly?

    Nie chce byc zlosliwy. Byc moze nie o wszystkim co sie obecnie dzieje wiem. Zdaje sobie rowniez sprawe z tego, ze do pelnej kadencji jeszcze troche czasu zostalo. Moze ktos podrzucic, co istotnego powstalo w czasie obecnej kadencji i jakie sa plany?
  • Forma pochodzi z "Akwarium" Wiktora Suworowa.
    Nemo - zobacz jak wygladala sprawa WCK - brak zgody. Dobra. Jednak jak poszukasz to NIGDZIE nie ma slowa o tym, ze to decyzja wojt. A to, ze Rada, a to, ze Marszalek sie nie zgodzil na termin. Podobnie z decyzja likwidacji nazwy - potrzebne byly konsultacje, aby zlikwidowac oczywisty blad urzedniczy sprzed lat... Tylko po co? Moze lepiej w tym samym czasie skonsultowac ze spoleczenstwem potrzebe utworzenia strazy gminnej? Ja jestem przeciw, ale moze lepiej czas przeznaczac na dyskusje pozyteczne a nie jalowe? Nie przypomina Ci to "zabawy" w rzadzenie, zamiast rzadzenia?
  • Może faktycznie za dużo tego zasłaniania się innymi... Trudno ocenić, czy to z miłości do demokracji, czy z obawy o własne 4 litery!
    Jeśli chodzi o straż gminną, to temat już był, ale umarł: mieszkańcy nie widzą potrzeby bycia pod kontrolą. Wyszło to m. in. z ankiet "Decydujmy razem". Ci, co myślą inaczej, mogą tylko żałować...
  • Wyciąłem ostatnie 4 komentarze i przesunąłem do wątku Pierwszy rok kadencji Anny Bętkowskiej
    Post edytowany przez obcy 2012-03-13 09:57:21
  • Bardzo dobrze, że gmina podjęła uchwałę w której napisano, że mieszkańcy nie poniosą skutków finansowych podjętej uchwały. Czyli z każdym rachunkiem z sądu hipotecznego za zmianę w rubryce "nazwa miejscowości" udajemy się do gminy i żądamy zwrotu 200,00 zł a jak nie to uzyskamy zwrot po sprawie sadowej. Powodzenia!!
  • Obręb geodezyjny chyba zostaje, więc nie będzie takiej potrzeby. Zlikwidowana zostaje jedynie nazwa miejscowości, która nie ma ani jednego mieszkańca. Przynajmniej tyle zrozumiałem na mój mały chłopski rozum.
  • Ale w księdze wieczystej jest nazwa miejscowości a nie obręb geodezyjny więc to trzeba zmienić bo dane będą nieaktualne.
  • Ponadto w naszym urzędzie nie wie lewica co czyni prawica - vide II pkt.4 http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=223637
  • Na terenie gminy to nie będzie odosobniony przypadek, dane już są nieaktualne, widzę u siebie : Stefanówka - w Kw Boryszew, obręb Boryszew itd.
    Post edytowany przez Yenza 2012-03-16 11:18:16
  • Tak naprawdę w całej gminie są rozbieżności i nikt nie zna faktycznych granic miejscowości. Kolejne są obręby ewidencyjne i obręby geodezyjne.To cały bałagan, który trzeba uporządkować do marca 2013, bo będą nowe jednomandatowe okręgi wyborcze. Tylko dlaczego gmina zaczyna od likwidacji miejscowości w której sama 31.01.2012 założyła KW(na drogę) ? Dlaczego po raz kolejny robi się coś na siłę, łamiąc własne zarządzenia urządzając farsę a nie konsultacje? I gdzie jest głos wielkich obrońców pięknych terenów Wiązowny, piszących o kościele św. Wojciecha w Wiązownie Kościelnej i.t.p.?
  • Pomieszanie z poplątaniem, ravos4!
    Kw zakłada się pod obręb geodezyjny a nie miejscowość. Ile razy trzeba to powiedzieć, żeby dotarło.
    :-h
  • Nie zgadzam się KW zakłada się dla konkretnej nieruchomości a nie "pod obręb"
    informacje do Kw wprowadza się na podstawie Rej. Gruntów , a w rej gruntów delikatnie mówiąc bałagan wynikający z tego że do "obrębów" nie są przypisane konkretne miejscowości które się w nich mieszczą i ta informacja nie widnieje ani w RG ani w składnicy map ( tych podkładów gdzie na specjalnych pieczątkach ktoś potem musi to wpisać) - te mapy są podstawa do nanoszenia zmian do RG itd.....
    Post edytowany przez Yenza 2012-03-16 13:54:33
  • A tu przykład obrębów i nazw miejscowości w KW.Adres nieruchomości w przykładowej KW
  • Pierwszego stycznia weszło w życie rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 20 grudnia 2012 r. w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz ustalenia nazw niektórych obiektów fizjograficznych (Dz.U. 2012 nr 0 poz. 1515).
    Wiązowna Kościelna nie jest tam wymieniona, więc ta nazwa obowiązuje dalej, jak również Zdroje, Płachta, Annopol i Piekło.
    Czy wniosek naszej rady został odrzucony przez ministra?
    Co urząd robi w tej sytuacji, kiedy mister odmawia naprawy błędu urzędu Gminy? Do tej pory było to dość dziwne, kiedy mieszkaniec Wiązowny Kościelny zgodnie z prawdą podawał na jakimś formularzu nazwę miejscowości, w której mieszka, a urzędnik to "poprawiał".
  • Kolejny pomysł pani wójt, tym razem moim zdaniem bardziej udany: Wiązowna Kościelna tak jak Zdroja, Płachta, Annopol i Piekło mają być częściami wsi Wiązowna. To również Gródek powinien znów być częścią Wiązowny.
    http://bip.wiazowna.pl/public/?id=120817

    Do 4 lutego mieszkańcy Wiązowny i Wiązowny Kościelnej mogą zgłosić swoje uwagi.
  • Teraz RG przegłosowała wniosek
    http://bip.wiazowna.pl/public/get_file.php?id=260624

    Możę warto przy okazji zbadać, czy poprawne jest
    Lipowego czy Lipowa
    Porąb czy Poręb
    i ewentualnie wnioskować o poprawienie błędów w wykazie nazw?
  • Tym razem udało się. Od 1 stycznia wszyscy mieszkańcy Wiązowny Kościelnej są już mieszkańcami Wiązowny, więc ich dowody już nie kłamią.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20130001629